Turecki koncern Vestel Ticaret A.Ş poinformował, że przejmuje całą fabrykę wraz z aktywami tajwańskiego Compal Electronics Europe sp. z o. o., mającą swój zakład produkcji LCD TV w podwrocławskich Biskupicach Podgórnych w gminie Kobierzyce (na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan, Podstrefa Wrocław-Kobierzyce).
Strony ustaliły, iż nie będą podawać szczegółowych warunków całej transakcji. Transakcja ma zostać sfinalizowana w IV kwartale 2016 roku, po uzyskaniu wszelkich zgód administracyjnych.
Przypomnijmy, że wcześniej to Compal odkupił w pażdzierniku 2013 roku od japońskiej Toshiba Television Central Europe (TTCE) całą podwrocławską fabrykę.
Co i ile będzie produkowane pod Wrocławiem?
Na razie przedstawiciele tureckiego Vestel Ticaret A.Ş nie poinformowali o planach dotyczących fabryki pod Wrocławiem. Czy nadal będą tam produkowali telewizory? Jeżeli tak, to w jakiej technologii (Turcy produkują telewizory w każdej z obecnie istniejących technologii)? Tego w tej chwili nie wiadomo.
Wiadomo za to, że Vestel jest producentem tak wielu różnych wyrobów elektroniki użytkowej, wolnostojących urządzeń AGD i urządzeń AGD do zabudowy, że może ulokować pod Wrocławiem produkcję niemal każdego z wyrobów, chociaż ze względu na przejęcie fabryki telewizorów, wydaje się, że być może to właśnie one będą nadal produkowane w podwrocławskiej fabryce.
Potentat w Turcji
Vestel ma 90-procentowy udział w eksporcie telewizorów oraz 30-procentowy udział w eksporcie sprzętu AGD w Turcji. Cztery na pięć telewizorów LCD wyprodukowanych w Turcji to telewizory produkcji firmy Vestel.
Vestel eksportuje swoje produkty do 149 krajów pod wiodącymi japońskimi i europejskimi markami. Obok Beko jest to czołowy turecki producent sprzętu AGD.
Vestel działa w Polsce od kilku lat, mając swoje przedstawicielstwo w Warszawie.
Firma produkuje swe wyroby dla siebie, ale i jest też czołowym dostawcą OEM, a więc produkuje dla wielu uznanych marek. Wiele się mówiło o tym, że Vestel wejdzie do Polski z marką własną, tymczasem turecki Vestel kupił aktywa Sharpa i tę markę zaczął promować w Polsce.
REKLAMA
Grupa Vestel
Grupa Vestel składa się z 24 firm działających w sektorach produkcji, rozwoju oprogramowania i technologii oraz marketingu, prowadzących dystrybucję produktów z kategorii elektroniki użytkowej, artykułów gospodarstwa domowego, technologii mobilnych, oświetlenia LED i przemysłu obronnego.
Firma Vestel została założona i rozpoczęła działanie w 1984 roku.
W 1994 roku spółka dołączyła do Zorlu Group i od tamtego czasu nieustannie zwiększa swoją moc produkcyjną, działalność eksportową oraz udział w rynku.
Vestel w 2014 roku otrzymał w sumie 66 nagród w najbardziej prestiżowych konkursach projektowych
Badania i rozwój
Ośrodki badawczo-rozwojowe w Manisie, Stambule, Wielkiej Brytanii, Chinach i na Tajwanie zatrudniają najlepiej wykształconych inżynierów, by opracowywać sprzęt i oprogramowanie, które zapewnią klientom światowej klasy produkty wysokiej jakości.
Vestel jest także jedną z najważniejszych firm produkcyjnych na rynku elektroniki użytkowej w Europie dzięki szeroko zakrojonej wiedzy z zakresu badań i rozwoju oraz wielkiemu potencjałowi prowadzenia innowacyjnych projektów. Strategie badań i rozwoju Vestel idą w parze ze strategią lisbońską UE, zakładającą stanie się "najbardziej dynamiczną, konkurencyjną, opartą na wiedzy gospodarką na świecie". Vestel przyczynia się do realizacji tego ideału dzięki dużej wartości dodanej projektów badań i rozwoju.
Vestel jest członkiem konsorcjum w kilku międzynarodowych projektach i nieustannie ubiega się o branie udziału w licznym programach i inicjatywach, takich jak klastry Horizon 2020, Seventh Framework Program (FP7) czy EUREKA.