Amerykański Ascend Elements chce zainwestować w Polsce 5 miliardów złotych!Fot. Materiały prasowe

Amerykański Ascend Elements chce zainwestować w Polsce 5 miliardów złotych!

Orzech
Orzech
REKLAMA

Szykuje się nowa, olbrzymia inwestycja zagraniczna w Polsce. Amerykańska firma Ascend Elements zamierza wybudować fabrykę najnowocześniejszych materiałów do baterii do pojazdów elektrycznych. Zakład ma powstać na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaoferowało Ascend Elements do 320 milionów dolarów (1,22 miliarda złotych) na wsparcie budowy zakładu produkcyjnego zrównoważonego prekursora katodowego materiału aktywnego (pCAM) w Polsce.

• 7 maja Amerykanie poinformowali, że wzmacniają swoją obecność w Europie. Firma Ascend Elements pochwaliła się uzyskaniem z Ministerstwa Rozwoju i Technologii grantu wartego 1,22 miliarda złotych (320 mln dolarów) na inwestycję.

• Grant pochodzi z Tymczasowych i Przejściowych Kryzysowych Ram Prawnych (TCTF), czyli programu wprowadzonego przez UE po wybuchu wojny w Ukrainie. Jego przeznaczeniem jest transformacja Europy w gospodarkę zeroemisyjną.

• Choć na razie spółka nie informuje oficjalnie o wybranej w Polsce lokalizacji swojej fabryki, to prawdopodobnie ta potężna inwestycja będzie ulokowana na terenach przemysłowych we Wrzoskach w Opolu.

Jednak ani sam inwestor, a także Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK", władze Opola i Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki nie potwierdzają wyboru tej lokalizacji.

Ascend Elements planuje wydać na inwestycję w Polsce 5 miliardów złotych, a docelowo, łącznie, nakłady inwestycyjne mogą przekroczą tę kwotę. W nowym zakładzie pracę miałoby minimum 200 osób.

Jeden z najwyższych grantów finansowych w historii Polski

Przyznana przez MRiT dotacja pieniężna w wysokości 1,22 miliarda złotych (PLN) jest jedną z największych dotacji kiedykolwiek zaoferowanych przez Rzeczpospolitą Polską.

Grant pochodzi z Tymczasowych i Przejściowych Kryzysowych Ram Prawnych (TCTF), czyli programu wprowadzonego przez UE po wybuchu wojny w Ukrainie. Jego przeznaczeniem jest transformacja Europy w gospodarkę zeroemisyjną.

— „Ta oferta wsparcia od polskiego rządu oznacza znaczący krok naprzód w europejskiej strategii wzrostu Ascend Elements” — powiedziała Linh Austin, prezes i dyrektor generalny Ascend Elements. — „Jesteśmy zaangażowani w budowę zrównoważonego łańcucha dostaw materiałów do akumulatorów po obu stronach Atlantyku i bardzo doceniamy ofertę znacznego wsparcia finansowego ze strony Ministerstwa”.

Ascend Elements już znalazło lokalizację w Polsce pod budowę swojego pierwszego zakładu produkcyjnego zaawansowanych materiałów akumulatorowych (pCAM) w Europie. Dyrektor generalny Linh Austin spotkała się w środę 7 maja z sekretarzem stanu w MRiT, Michałem Jarosem.

— „Projekty sektora baterii stanowią kluczową część portfela inwestycyjnego PAIH” — powiedział dr Paweł Pudłowski, wiceprezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). — „Projekt Ascend Elements jest jedną z największych inwestycji USA w ostatnich latach, wzmacniającą rolę Polski w łańcuchu dostaw baterii i wspierającą rozwój regionalny, w tym rozwój technologii i współpracę z lokalnymi instytucjami edukacyjnymi”. — podkreślił.

Ascend Elements planuje komercjalizację swojej innowacyjnej technologii produkcji zrównoważonego niklu, manganu i kobaltu (NMC) pCAM wykonanego z materiałów pochodzących z recyklingu baterii litowo-jonowych w nowym zakładzie w Polsce.

— „Jesteśmy głęboko wdzięczni za wsparcie polskiego rządu i podekscytowani możliwością rozszerzenia naszej obecności w Europie” — powiedział dr Tomasz Poznar, starszy wiceprezes ds. handlowych w Ascend Elements. — „Ten projekt to coś więcej niż strategiczna inwestycja w produkcję najnowocześniejszych materiałów do baterii — to kluczowy krok w transformacji europejskiego krajobrazu materiałów do baterii. Wprowadzając naszą zaawansowaną technologię Hydro-to-Cathode® do Polski, chcemy pomóc w przezwyciężeniu rosnącej luki w dostawach prekursorów katod i przyczynić się do realizacji strategicznych celów UE w zakresie zerowej emisji netto poprzez zbudowanie zrównoważonego łańcucha dostaw materiałów do baterii w regionie”.

REKLAMA

Ascend Elements wkrótce poinformuje o ostatecznej lokalizacji swojej inwestycji

Choć na razie nie ujawniono oficjalnie wybranej lokalizacji (inwestor rozważał kilkanaście różnych, nie tylko w Polsce), wiadomo natomiast, że otrzymanie zezwoleń i projektowanie zajmie około 18 miesięcy. Budowa potrwa około półtora roku, a uruchomienie fabryki to kolejne sześć miesięcy. Asced Elements chce rozpocząć produkcję w 2028 roku.

Odbiorcami podzespołów powstających w zakładzie amerykańskiego inwestora mają być producenci materiału aktywnego. W Polsce ten będzie powstawać w Nysie, w Umicore i IONWAY, a także JS Energy. Ta należy do chińskiej grupy Ronbay, która kupiła fabrykę Johnson Matthey w Koninie.

Najnowocześniejsza technologia

Technologia bezpośredniej syntezy pCAM Hydro-to-Cathode® firmy produkuje nowy materiał NMC pCAM ze zużytych ogniw litowo-jonowych wydajniej niż tradycyjne metody, co przekłada się na poprawę ekonomiki i obniżenie emisji dwutlenku węgla. Niedawno opublikowana ocena cyklu życia wykazała, że ​​proces Hydro-to-Cathode® jest znacznie czystszy niż tradycyjne metody recyklingu baterii — generuje o 49% mniej emisji ekwiwalentu dwutlenku węgla (CO2e) i o 26% mniej emisji cząstek stałych 2,5 (PM 2,5). Do 2030 r. Ascend Elements zamierza osiągnąć 86% mniej emisji CO2e i 94% mniej emisji PM 2,5 dzięki dodatkowym wysiłkom na rzecz dekarbonizacji.

Firma opisuje, że pCAM to „wysokiej jakości, precyzyjnie zaprojektowany materiał używany do produkcji akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych i innych zaawansowanych zastosowań przemysłowych”. Technologia ma być wydajniejsza, tańsza i bardziej ekologiczna dzięki obniżeniu emisji dwutlenku węgla.

 Ascend Elements jest już w Polsce

Spółka ASCEND ELEMENTS POLAND została zarejestrowana 3 kwietnia 2024 r. Jej siedzibą jest Wrocław.

W 2024 roku Ascend Elements i Elemental Strategic Metals utworzyły spółkę joint venture, aby obsługiwać zakład recyklingu baterii AE Elemental JV w Zawierciu w Polsce. Nowy zakład pCAM w Polsce będzie w całości własnością Ascend Elements i będzie przez nią obsługiwany.

W Stanach Zjednoczonych Ascend Elements jest właścicielem i operatorem jednego z największych zakładów recyklingu baterii w Ameryce Północnej w Covington w stanie Georgia. Oczekuje się, że nowa linia odzysku litu w zakładzie w Georgii będzie produkować rocznie do 3000 ton węglanu litu (Li₂CO₃), co uczyni Ascend Elements pierwszą amerykańską firmą produkującą Li₂CO₃ z materiałów pochodzących z recyklingu.

W Hopkinsville w stanie Kentucky firma buduje zaawansowany zakład produkcyjny pCAM Hydro-to-Cathode®, aby produkować materiały konstrukcyjne do akumulatorów do 750 000 akumulatorów do pojazdów elektrycznych rocznie. Po uruchomieniu zakładu pod koniec 2026 roku oczekuje się, że stanie się on największym producentem NMC pCAM w Ameryce Północnej.

Fabryka, którą Ascend Elements buduje w Kentucky w USA. Podobny zakład ma powstać w Polsce.

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA