DODAJ

200 inwestorów i 85 tysięcy miejsc pracy w 10 lat

Aglomeracja Wrocławska
200 inwestorów i 85
Tomasz Matejuk
2016-12-08 13:50:19
BASF, IBM, Google, Bosch, UBS, Volvo, 3M, Nokia, Dolby, Credit Suisse czy LG – to tylko niektóre marki, które w ciągu minionych 10 lat zdecydowały się zainwestować w Aglomeracji Wrocławskiej. Łącznie udało się ściągnąć ponad 200 firm, które stworzyły ponad 85 tys. miejsc pracy.

 Aglomeracja Wrocławska wyrosła na tygrysa gospodarczego, jesteśmy najsilniejszą gospodarką tylko za Aglomeracją Warszawską. A 30 procent wszystkich inwestycji na terenach Specjalnych Stref Ekonomicznych to inwestycje na Dolnym Śląsku – mówi Dariusz Ostrowski, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, czyli spółki odpowiedzialnej za pozyskiwanie inwestorów.

ARAW


ARAW działa od 2006 roku. Pierwszym inwestorem, którego udało się ściągnąć do Wrocławia, było HP. Koncern otworzył w stolicy Dolnego Śląska swoje centrum usług wspólnych. Zaraz potem pojawiło się LG z inwestycją w podwrocławskich Kobierzycach.

Sektor nowoczesnych usług biznesowych dziesięć lat temu był właściwie nieobecny we Wrocławiu. Nasza firma jest także przykładem tej pozytywnej ewolucji – do wybudowanych zakładów produkcyjnych na przestrzeni kolejnych lat dołączyły inwestycje w centrum badawczo-rozwojowe oraz centrum usług wspólnych – tłumaczy Tomasz Duda, dyrektor Centrum R&D 3M Polska. 

ARAW


W ciągu minionych 10 lat w naszej aglomeracji zainwestowało łącznie ponad 200 przedsiębiorstw, a efekt tych inwestycji to 85 tys. miejsc pracy.

Mamy najwięcej centrów badawczo-rozwojowych w kraju. Jesteśmy też bardzo zbilansowanym miastem, bo oprócz usług, mamy też bardzo dużo inwestycji z branży produkcyjnej – wyjaśnia Ewa Kaucz, wiceprezes ARAW-u.

Oprócz centrów R&D, Wrocław jest też prężnym ośrodkiem operacji typu Knowledge Process Outsourcing i branży IT

Aglomeracja wrocławska tworzy przestrzeń do budowania innowacyjnych przedsięwzięć i jest otwarta na to, aby rozwijały się tutaj projekty badawczo-rozwojowe. Dlatego ściśle współpracujemy ze szkołami wyższymi i inkubatorami przedsiębiorczości, a poprzez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej bezpośrednio rozwiązujemy problemy, na które napotykają inwestorzy, tak by nie zostawali z tym sami – podkreśla prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. 

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podsumowuje 10 lat Invest in Wroclaw

Opublikowany przez InvestMap.pl na 8 grudzień 2016

Przedstawiciele ARAW-u zwracają uwagę, że każde miejsce pracy, utworzone bezpośrednio przez inwestora, generuje od trzech do pięciu miejsc pracy w otoczeniu biznesu – w usługach, u poddostawców czy kooperantów biznesowych. W sektorze nowoczesnych usług biznesowych pracuje we Wrocławiu ponad 35 tys. osób. 

ARAW


Inwestycyjne podsumowanie 2016 roku

W 2016 roku w Aglomeracji Wrocławskiej swój biznes ulokowało 21 firm.

 Zdecydowanie przeważały firmy produkcyjne, które zainwestowały prawie 5 mld złotych i stworzą blisko 4 tysiące miejsc pracy  wylicza Ewa Kaucz.

ARAW


Jeśli chodzi o usługi, na nowe inwestycje lub rozwój działalności zdecydowało się 13 firm, które zatrudnią blisko 2800 osób. Wśród nich jest Becton Dickinson, który właśnie ogłosił decyzję o powiększeniu oddziału w stolicy Dolnego Śląska.

Firma obecnie zatrudnia 300 pracowników. W najbliższym czasie chce przyjąć 50 kolejnych osób – mówi Dariusz Ostrowski.

ARAW


Wysyp wielkich inwestycji w naszym regionie

Najnowsza z inwestycji w naszym regionie to oficjalnie ogłoszona kilka dni budowa światowej klasy centrum serwisowania silników lotniczych w Środzie Śląskiej. To wspólne przedsięwzięcie Lufthansy i GE, które pochłonie około 250 milionów euro, a jego efektem będzie około 500 nowych miejsc pracy. 

Lufthansa Technik AGZ kolei w październiku LG Chem ogłosił decyzję o rozpoczęciu budowy pierwszej w Europie fabryki, w której będą masowo produkowane baterie do samochodów elektrycznych. Inwestycja o wartości ponad 1,3 mld zł powstanie w podwrocławskiej gminie Kobierzyce, a jej efektem będzie m.in. ponad 700 nowych miejsc pracy.

Koncern Daimler wybuduje w Jaworze pierwszą w Polsce fabrykę silników Mercedesa. Minimalna wartość inwestycji przekroczy 2 mld zł. Zatrudnienie w nowym zakładzie u inwestora znajdzie kilkaset osób. 

Toyota poinformowała, że w ciągu dwóch lat przeznaczy 650 mln zł na rozbudowę fabryki w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach, gdzie będą produkowane m.in. nowe silniki oraz przekładnie do napędów hybrydowych. 

Plany na przyszłość

 Chcemy utrzymać pozycję lidera w Europie Środkowo-Wschodniej. Już teraz mamy w przygotowaniu 50 kolejnych projektów, to głównie bardzo zaawansowane technologicznie przedsięwzięcia. Uruchomimy też program akceleracyjny – zapowiada Ewa Kaucz.

Wiceprezes ARAW-u podkreśla, że największe wyzwanie to pozyskiwanie talentów.

 Dziś możemy poszczycić się dodatnim saldem migracji i pozytywną prognozą demograficzną. Wiemy jednak, że tylko zintensyfikowanie działań w tym obszarze zapewni nam stabilny rozwój gospodarczy – tłumaczy Ewa Kaucz.

Dlatego ARAW planuje prowadzić wspólne projekty ze szkołami wyższymi, a także rozszerzyć współpracę  z sektorem nowych technologii.

Nie chodzi tylko o startupy, ale także różne inne inicjatywy. Widzimy, jak zmienia się globalny biznes. Byliśmy pionierami dziesięć lat temu, dziś także chcemy szybko znaleźć odpowiedź na zmieniające się trendy – mówi Ewa Kaucz.