DODAJ

W poniedziałek ogłoszenie międzynarodowej inwestycji

Środa Śląska
W poniedziałek ogłoszenie międzynarodowej
Tomasz Matejuk
2016-12-02 15:42:52
W poniedziałek na konferencji w Warszawie, w której weźmie udział wicepremier Mateusz Morawiecki, zostanie ogłoszona duża, międzynarodowa inwestycja. Wszystko wskazuje na to, że chodzi o Lufthansę, która chce w Środzie Śląskiej wybudować zakład serwisowania silników lotniczych.

O tym, że w poniedziałek 5 grudnia najprawdopodobniej dojdzie do ogłoszenia inwestycji Lufthansy w Środzie Śląskiej donosiliśmy już w czwartek.

Przedstawiciele inwestora też podają tę datę jako termin, w którym poinformują o swoim wyborze.

– Ostateczna decyzja w sprawie lokalizacji zostanie ogłoszona w poniedziałek 5 grudnia – potwierdza portalowi InvestMap.pl Dorian Zapata, reprezentujący Lufthansę.

Z kolei jak czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju, w poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki weźmie udział w konferencji prasowej, podczas której zostanie ogłoszona nowa międzynarodowa inwestycja o kluczowym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Konferencja odbędzie się w warszawskim hotelu InterContinental o godzinie 13.

Lufthansa Technik AG


Kontrowersje wokół inwestycji

Przypomnijmy, jak informowaliśmy w połowie listopada, w Środzie Śląskiej ma powstać zakład serwisowania i naprawy silników lotniczych Lufthansy. Wokół tej inwestycji powstało ogromne zamieszanie, protestowali przeciwko niej mieszkańcy, a także część radnych.

Wydaje mi się, że największych problemem jest to, że mieszkańcy nie mają informacji o projekcie inwestycyjnym. To wynika ze źle zorganizowanego przepływu komunikacji przez inwestora, który nie dopełnił wszelkich staranności, by poinformować, w jaki sposób ta inwestycja będzie przebiegać, jakie będzie miała skutki dla regionu – tłumaczyła portalowi InvestMap.pl Ewa Kaucz z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Inwestorem jest warszawska spółka XEOS, która należy do dwóch firm: Lufthansa Technik AG (51 proc. udziałów) i General Electric Company Polska (49 proc. udziałów).

Aby przekonać protestujących, zdecydowano się zorganizować wyjazd studyjny dla mieszkańców i władz Środy Śląskiej do zakładu Lufthansy w Niemczech, żeby mogli zobaczyć, jak taki zakład funkcjonuje, jaki generuje poziom hałasu i czy powoduje negatywne skutki dla środowiska.