DODAJ

W tym roku czeka nas jeszcze jedna duża inwestycja. Chodzi o produkcję

Aglomeracja Wrocławska
Foto: Pixabay.com/CC0 Public Domain
Tomasz Matejuk
2016-11-22 12:09:46
Jeszcze w tym roku czeka nas duże ogłoszenie inwestycji przez firmę produkcyjną – zapowiadają przedstawiciele Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Jak mówi w rozmowie z portalem InvestMap.pl Ewa Kaucz, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, to był dobry rok dla Wrocławia i regionu jeśli chodzi o inwestycje. 

– Na pewno był lepszy od poprzednich jeśli chodzi o brandy, które się pojawiają  od września mamy wysyp inwestycji na terenie aglomeracji wrocławskiej i Dolnego Śląska. Mamy Daimlera, Bombardiera, LG Chem. Duże ogłoszenie inwestycji jeszcze przed nami, chodzi o firmę produkcyjną. Dzieje się – tłumaczy Ewa Kaucz.

W ARAW-ie nie chcą jednak na razie zdradzić, kim będzie ten inwestor.

Łatwiej o inwestora niż o pracownika

– Inwestorów jest bardzo dużo. Wydaje nam się, że łatwiej jest w tym momencie pozyskać inwestora niż pracownika. Wyzwaniem staje się rynek pracy, dlatego jako ARAW  wraz z miastem – prowadzimy szereg akcji promocyjnych samego miasta, pokazujących jakość życia, nakłaniających ludzi do przeprowadzki tutaj – wyjaśnia Ewa Kaucz.

W ostatnim czasie pojawiło się bardzo dużo firm produkcyjnych, ale jak zaznacza wiceprezes ARAW-u, nie oznacza to, że rynek usług biznesowych już się nasycił.

Obecna sytuacja bardzo nas cieszy, bo w ostatnich latach mieliśmy zdecydowanie więcej centrów usługowych. A dla nas kluczowe jest trzymanie balansu między produkcją a usługami, żeby wszyscy mieli możliwość rozwoju zawodowego, nie tylko księgowi czy informatycy. Niemniej jednak, nowe centra usługowe nadal się pojawiają, a firmy już działające w naszym mieście, jak choćby Credit Suisse czy BNY Mellon, wciąż się rozwijają – dodaje Ewa Kaucz.

fot. Orzech


Jesienny wysyp inwestycji


Z kolei w październiku LG Chem ogłosił decyzję o rozpoczęciu budowy pierwszej w Europie fabryki, w której będą masowo produkowane baterie do samochodów elektrycznych. Inwestycja o wartości ponad 1,3 mld zł powstanie w podwrocławskiej gminie Kobierzyce, a jej efektem będzie m.in. ponad 700 nowych miejsc pracy.

Koncern Daimler wybuduje w Jaworze pierwszą w Polsce fabrykę silników Mercedesa. Minimalna wartość inwestycji przekroczy 2 mld zł. Zatrudnienie w nowym zakładzie u inwestora znajdzie kilkaset osób. 

Toyota poinformowała, że w ciągu dwóch lat przeznaczy 650 mln zł na rozbudowę fabryki w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach, gdzie będą produkowane m.in. nowe silniki oraz przekładnie do napędów hybrydowych. 

Wciąż ważą się natomiast losy inwestycji Lufthansy, która chce w Środzie Śląskiej zbudować zakład serwisowania i naprawy silników lotniczych. Ostateczną decyzję niemieckiego koncernu powinniśmy poznać w grudniu.