DODAJ

Zamek na Wodzie w Wojnowicach potrzebuje pomocy

Wojnowice
Zamek na Wodzie w Wojnowicach (foto: youtube.com)
Orzech
2017-01-21 19:20:10
Jeden z najpiękniejszych zamków na Dolnym Śląsku i w Polsce (gotycko-renesansowy nawodny zamek – obronna siedziba rycerska)  Zamek na Wodzie w Wojnowicach w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim, w gminie Miękinia, ok. 25 km od Wrocławia pilnie wymaga remontu. Właściciel zamku  Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego  prosi o pomoc przy modernizacji tego zabytkowego obiektu.

Pilnego remontu potrzebuje stara, zmurszała więźba dachowa. Naprawy wymaga również otaczająca zamek fosa oraz systemy melioracyjne znajdujące się w parku. Bardzo pilnych działań wymaga stary drzewostan. Potrzebne są również środki na działalność kulturalną i edukacyjną, w tym stypendia dla młodych ludzi z różnych krajów Europy. 

Zamek na Wodzie w Wojnowicach jest miejscem spotkań i dialogu, refleksji i namysłu nad Europą i jej historią, miejscem i obecnością Polski w historii, debatą nad kondycją współczesnego człowieka i całych zbiorowości. Odbywają się w nim koncerty muzyki klasycznej, spotkania z artystami czy turniej rycerski. 

Kolegium Europy Wschodniej jest fundacją założoną w roku 2001 z inicjatywy Jana Nowaka-Jeziorańskiego, legendarnego "Kuriera z Warszawy", wieloletniego dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Pozostali założyciele to: Miasto Wrocław, Samorząd Województwa Dolnośląskiego, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa, Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego i Stowarzyszenie na rzecz Kultury Europejskiej.

Od 21 marca 2015 roku Zamek na Wodzie w Wojnowicach jest otwarty dla turystów. Mieszczą się w nim: restauracja, sale konferencyjne, pokoje hotelowe oraz biura fundacji Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Wpłat można dokonywać pod adresem:

Numer KRS: 0000013264
Rachunek bankowy Kolegium Europy Wschodniej:
Bank PKO BP nr 79 1440 1185 0000 0000 1717 5009

z dopiskiem "Darowizna na cele statutowe – Wojnowice".

Darowiznę można odliczyć od podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych za rok 2016.

www.kew.org.pl