DODAJ

W Gdańsku płacimy tak jak przed rokiem

Gdańsk
W Gdańsku płacimy tak
Kajtman
2014-06-04 11:24:22

Według danych z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny transakcyjne nieruchomości wtórnych w Gdańsku utrzymują się na poziomie niemal identycznym, jak przed rokiem. Na Pomorzu aktywizują się inwestorzy, którzy poszukują lokali przede wszystkim na nowych osiedlach.


 


Oferty wyższe niż przed rokiem


Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, minimalny budżet potrzebny do zakupu mieszkania w Gdańsku wynosi około 140 tys. złotych, najwięcej ofert dotyczy jednak nieruchomości w przedziale cenowym od 250 do 300 tys. złotych. Najdroższe lokale wystawiono na sprzedaż w cenie około miliona złotych. – W Gdańsku w ciągu miesiąca ceny ofertowe wzrosły średnio o 50 zł – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Oznacza to 3,2% podwyżkę w stosunku do tego samego okresu zeszłego roku. Najdroższe mieszkania możemy znaleźć w Gdańsku Jelitkowie oraz w Śródmieściu.


 


Ceny na poziomie sprzed roku


Wyliczenia ekspertów wskazują, że w Gdańsku średnie ceny transakcyjne nie uległy zmianie w stosunku zarówno do zeszłego miesiąca, jak i analogicznego okresu ubiegłego roku. Transakcje finalizowane są obecnie na średnim poziomie 4 978 zł za metr kwadratowy. – Co ciekawe, kupujący są obecnie zainteresowani mieszkaniami w całym mieście. Sprzedaż rozkłada się równomiernie we wszystkich dzielnicach – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Na rynku nieruchomości aktywni są inwestorzy, których zainteresowanie skupia się głównie wokół nowych osiedli. Poszukują atrakcyjnych cenowo mieszkań z myślą o krótko i długoterminowym wynajmie.


 


Ostatnie miesiące niższych rat


Chociaż oprocentowanie kredytów hipotecznych w ostatnim czasie rośnie, nadal jest niższe niż przed rokiem. Różnica jednak maleje z miesiąca na miesiąc. – Gdy dokonamy takiego porównania w lipcu, sytuacja zapewne będzie już odwrotna – twierdzi Jarosław Sadowski, Expander. – W analogicznym okresie ubiegłego roku oprocentowanie kredytów przestało spadać, a następnie, ze względu na podwyżki marż kredytowych, zaczęło powoli rosnąć. Obecnie rata jest nadal niższa. W przypadku kredytu zaciąganego na zakup 60-metrowego mieszkania w Gdańsku jest bowiem o 9 zł mniejsza niż w maju 2013 roku.