DODAJ

Zamek w Gniewie na nowo

Gniew
Zamek w Gniewie na
MatKoz
2011-10-12 09:53:09

Jest już znana koncepcja przebudowy zamku z Gniewie, jej autorem jest biuro Projektowe CKK Architekci z Gdyni. Zaplanowana przez autorów adaptacja Wzgórza Zamkowego obejmuje budowę centrum konferencyjno-rekreacyjnego i czterogwiazdkowego hotelu.


 


Budowa zamku, a dokładniej zakonnej strażnicy, rozpoczęła się w 1283 roku, nad całością prac czuwał Dietrich von Spir. Około 1290 roku powstał mur zewnętrzny wysoki na 6 metrów, w który wkomponowano kwadratowe wieżyczki. W XIV wieku przebudowano mury i wieżyczki, przebudowa polegała przede wszystkim na dodaniu im wysokości. Zamek posiada dwa skrzydła mieszkalne północne oraz południowe. W drugim etapie budowy, znajdujący się w środku wewnętrzny dziedziniec zamknięto od strony wschodniej i zachodu dwoma budynkami. W ostatnim etapie budowy zamek znowu podwyższono do zaplanowanej wysokości, lokalizując na koronie murów ganki obronne obiegające cały czworobok zamku.


 


Zamek w Gniewie służy dziś celom komercyjno-historyczno-rozrywkowym. Znajduje się w nim Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Bractwo Rycerskie, jak również chór Schola Cantorum Ganevensis. Zamek jest jednym z najciekawszych tego typu obiektów w Polsce.


 


Architekci z Gdyni stanęli zatem przed trudnym zadaniem, musieli bowiem całość zaprojektować tak, aby wkomponować w średniowieczną architekturę nowoczesne budynki. Koncepcja przebudowy zakłada powstanie około 300 miejsc hotelowych i luksusowych apartamentów. Architekci planują wprowadzenie szklanego zadaszenia dziedzińca oraz budowę nowoczesnych krużganków, stylistycznie nawiązujących do średniowiecznych. Na terenie Wzgórza Zamkowego ma powstać również nowoczesne Centrum Multimedialne.