DODAJ

W przyszłym roku rozpocznie się przebudowa Krokusa

Handel / Kraków
W przyszłym roku rozpocznie
Damian Daraż
2017-12-15 22:13:56
Należący do Mayland Real Estate centrum handlowe Krokus lata swojej świetności ma już za sobą. Został zaprojektowany w pracowni architektonicznej Krzysztofa Ingardena, otwarty z wielką pompą w 1997 roku, początkowo nazywał się King`s Cross i był jednym z pierwszych centrów handlowych w Krakowie. Dziś już nie spełnia wymaganych standardów, potrzebna jest więc jego przebudowa i rewitalizacja Prace rozpoczną się w przyszłym roku, w zakres prac budowlanych wejdzie również okolica Krokusa.

W perspektywie kilku najbliższych lat zmieni się niemal wszystko, ruch samochodowy pomiędzy Parkiem Wodnym a Multikinem zostanie skierowany do tuneli, zaś cała przestrzeń oddana zostanie pieszym. W miejscu obecnego parkingu przy Krokusie od strony Bora Komorowskiego inwestor planuje wybudować kilkupiętrowy parking na około 3 tys. samochodów, ta inwestycja pozwoli na wyburzenie obecnego parkingu po wschodniej stronie Krokusa.

Na dachu nowego parkingu planuje się utworzenie strefy rekreacyjno-restauracyjnej o powierzchni kilku tysięcy mkw. Najwyższa trzecia kondygnacja parkingu umożliwi wyjście na plac Północny od strony ulicy Dobrego Pasterza. Miejsce to ma być przestrzenią zieloną i wypoczynkową wraz z restauracjami zewnętrznymi czynnymi nawet po zamknięciu Serenady.

Natomiast z poziomu środkowego – drugiego parkingu będzie można wygodnie dojść na plac Centralny, zlokalizowany pomiędzy Aquaparkiem, Multikinem a Serenadą. Ten poziom stanowić będzie połączenie dwóch centrów handlowych – Nowy Krokus i Serenada. Plac Centralny pełnić będzie funkcje otwartego placu miejskiego, na którym będą mogły odbywać się koncerty nawet na pięć tysięcy osób. Plac mógłby być również wykorzystany jako przestrzeń dla kina letniego i innych atrakcji.

Wszystkie prace budowlane i modernizacyjne Krokusa będą odbywać się przy działającym wewnątrz hipermarkecie. Strefa usługowa będzie zlokalizowana w przyszłości na piętrze galerii. W miejscu obecnego parkingu wewnątrz budynku możliwe będzie przejście do Serenady strefą restauracyjną. Cały obiekt zyska nową elewację, która w sporej części będzie obsadzona zielenią, w tym również parking zewnętrzny.

Przy nowo otwartej Serenadzie trwają prace budowlane przy estakadzie, której oddanie do użytku zaplanowano na marzec 2018 roku. Przebudowa Krokusa ruszy pod koniec 2018 roku, a otwarcie całego obiektu nastąpi pod koniec 2020 r.

Przebudowa centrum handlowego Krokus, to nie jedyna zmiana jaką czeka okolica Serenady. W planach jest długo wyczekiwane połączenie tramwajowe, które połączy Prądnik Czerwony i Mistrzejowice, przystanek tramwajowy zaplanowany jest na wprost placu Centralnego. Projektowane są również kolejne biurowce, które powstaną obok hotelu Swing oraz w bezpośrednim sąsiedztwie Serenady.