DODAJ

Hotel i apartamenty na terenie dawnej Wytwórni Papierosów

Hotele / Łódź
Hotel i apartamenty na
MatKoz
2011-11-23 12:00:57

W Łódzkiej Wytwórni Papierosów powstanie trzygwiazdkowy Tobaco Hotel, który będzie częścią Tabaco Park - inwestycji powstającej przy ulicy Kopernika 60/64, na terenach dawnej wytwórni papierosów.


 


Nowy hotel będzie się znajdował w jednym z odnowionych budynków. Zakończenie inwestycji zaplanowano na ostatni kwartał 2012 roku. Hotel Tobaco ma posiadać 2 lub 3 kondygnacje wraz z poddaszem. W obiekcie znajdzie się około 100 pokoi jedno- i dwuosobowych, a także sala konferencyjna, restauracja, zaplecze spa i centrum fitness. W zamierzeniu architektów budynek ma nawiązywać do stylu z lat 50. XX wieku. Warszawski inwestor, firma Arche, dba o to, aby rewitalizacja budynku nie wpłynęła niekorzystnie na jego pierwotny kształt. Najważniejsze jest zachowanie oryginalnej bryły obiektu i odrestaurowanie wszystkich historycznych elementów: zabezpieczeń okiennych, drobnych elementów architektonicznych i fasady budynku. Szczególny akcent położono na dobór odpowiedniego koloru elewacji, który ma przypominać tę, znajdującą się na dawnym budynku Łódzkiej Wytwórni Papierosów.


 


Historia terenów, na których będzie się znajdował kompleks Tabaco Park sięga lat 70. XIX wieku, kiedy Karol Kretschmer, właściciel tkalni zlokalizowanej przy ulicy Piotrkowskiej, podjął decyzję o przeniesieniu zakładu. Aby zmechanizować produkcję potrzebne były nowe, przestronne budynki o większej powierzchni. Nowoczesną fabrykę z przędzalnią parową i mechaniczną tkalnią uruchomił przy Szosie Milscha 60, czyli dzisiejszej ulicy Kopernika. Fabryka Wyrobów Wełnianych musiała niestety zakończyć działalność, ponieważ straty poniesione w czasie wojny, zwłaszcza w infrastrukturze, były tak duże, że ówczesnym właścicielom nie udało się pokryć kosztów odbudowy. W latach 20. XX wieku tereny fabryki przeszły w ręce Państwowego Monopolu Tytoniowego. Do istniejącej infrastruktury dobudowano nowy budynek, w którym utworzono Rządową Fabrykę Wyrobów Tytoniowych. Fabryka, po II wojnie światowej, znana była jako Łódzka Wytwórnia Papierosów i działała do 2001 roku.


 


Tobaco Park powstaje w jednej z najatrakcyjniejszych części miasta w pobliżu Dworca Kaliskiego. Niedaleko terenów dawnej wytwórni papierosów znajduje się Ogród Botaniczny, Lunapark i Aquapark Fala - jeden z największych w Polsce. W sumie na całym terenie jest 10 budynków, przy czym zagospodarowane zostały jak na razie Budynki 3-A, 3-B, 3-C oraz Budynek E. Pierwszy etap inwestycji (już zakończony) obejmował adaptację jednego z obiektów na cele mieszkaniowe - powstały w nim luksusowe lofty Tobaco Park. Etap Drugi zakończy się 30 listopada tego roku. Oddany zostanie wówczas do użytku pięciokondygnacyjny budynek z mieszkaniami, w którym znajdują się cztery klatki schodowe z czterema windami dowożącymi mieszkańców na samą górę z poziomu garażowego -1. Łącznie w budynku będzie 114 mieszkań o powierzchni od 27 do 100 mkw. Inwestor zaplanował również zaadaptowanie części pofabrycznych obszarów na lokale usługowo-biurowe, apartamenty jedno- i dwupoziomowe. Pomiędzy budynkami wygospodarowano niewielką działkę parkową przeznaczoną na plac zabaw dla dzieci.


mk