DODAJ

Megakumulacja i możesz się wprowadzać!

Megakumulacja i możesz się
Kajtman
2012-07-27 11:16:27

Penthouse to luksusowy, często dwupoziomowy apartament usytuowany na ostatnich piętrach prestiżowych budynków mieszkalnych. Charakterystyczne dla tego typu lokali są duża powierzchnia, obszerny taras, wysoki standard wykończenia i niebanalna aranżacja wnętrz. Poza cechami samego mieszkania i budynku, w którym się ono znajduje istotna jest również lokalizacja oraz odpowiednie otoczenie. Takie nieruchomości można najczęściej spotkać w centralnych, a więc najdroższych dzielnicach największych miast, głównie w Warszawie.Osoby zainteresowane takimi lokalami chcą podkreślić swój status społeczny, poszukują, więc specyficznych jednostek mieszkalnych, które zaspokoją ich wyszukane gusta. Oferta penthousów kierowana jest do wąskiego grona topowych klientów obejmujących celebrytów czy krajową lub zagraniczną kadrę zarządzającą.Wartość najdroższych apartamentów nie wynika z kosztu budowy czy wyposażenia, ale jest generowana przez ludzką próżność i snobizm, a wtedy obowiązuje zasada: im drożej, tym lepiej! W parze z wysoką ceną musi iść wysoka jakość i pakiet udogodnień, takich jak np. concierge, serwis sprzątający, strefa Spa w budynku. Ale to nie wszystko – dopiero unikatowość lokalizacji, niepowtarzalne wykończenie wnętrza, słynny architekt czy głośna inwestycja mogą wywindować cenę apartamentu do poziomów abstrakcyjnych z punktu widzenia zwykłego śmiertelnika. Czynnikiem dodatkowo zwiększającym wartość będzie na pewno fakt, że nieruchomość zamieszkiwała jakaś światowej sławy osoba. Celebryta czy VIP może być również naszym sąsiadem. Trzeba przyznać, że możliwość codziennego plotkowania z osobą z pierwszych stron gazet, również na naszym krajowym podwórku, jest kuszącą perspektywą.Paradoksalnie mimo niebotycznych cen topowych apartamentów są one nabywane nie tylko z chęci podkreślenia swojego statusu społecznego, ale również jako lokata kapitału. Z jednej strony taka inwestycja pozwala korzystać na wzroście wartości nieruchomości w odpowiednio długim okresie, a ponadto w międzyczasie zarabiać na jej wynajmie. Należy jednak pamiętać, że jak na każdym rynku wysoce spekulacyjnym tak i na rynku bardzo drogich apartamentów trafiają się spektakularne wpadki. O ile byłbym spokojny co do inwestycji w topowe nieruchomości w Londynie czy Nowym Jorku, tak przykład Dubaju pokazał, że nieprawdą jest, że na nieruchomościach nie można stracić.


 


Przykładowe oferty najmu penthousów z rynku wtórnego w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu
MiastoLokalizacjaPowierzchniaCzynsz najmu (zł)Warszawaal. Jana Pawła II31930 088Warszawaul. Narbutta30025 000Warszawaul.  Flory15024 000Warszawaul. Gwiaździsta21423 000Krakówul. Św. Agnieszki10018 000Krakówul. Św. Tomasza22012 537Wrocławul. Komandorska1459 135Wrocławul. Blacharska1267 700Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. na podstawie ofert firmy Emmerson S.A.


 


Wybrane oferty sprzedaży penthousów z rynku pierwotnego w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu
MiastoNazwa InwestycjiPowierzchniaSzacunkowa cena całkowita
(mln zł)WarszawaZłota 4429810,6WarszawaGrzybowska 42517,1WarszawaRezydencja Słoneczna2986,6WarszawaViolino3046,3KrakówApartamenty Bogoria2176,3KrakówPlac na Groblach 52485,5Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. na podstawie informacji uzyskanych od deweloperów


 


Emmerson S.A.