DODAJ

Modernistyczny budynek poczty w Bytomiu wpisany do rejestru zabytków

Bytom
Modernistyczny budynek poczty w
Klaudia Nowicka
2018-02-19 15:05:23
Budynek poczty znajdujący się przy ulicy Karola Miarki w Bytomiu został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. 

[img100https://img.investmap.pl/gallery/234/106/369898_901x.png[/img100]

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach uzasadnił decyzję wpisu obiektu do rejestru zabytków opisując budynek poczty przy ul. Miarki 2 jako wartościowy architektonicznie i dobrze zachowany przykład bytomskiej architektury modernistycznej 20-lecia międzywojennego.

Budowlę wzniesiono w latach 1930-1931 według projektu działającego na Śląsku architekta Theodora Ehla. Projektant specjalizował się głównie w budownictwie kościelnym, ale również obiektów użytkowych. 

Odwiedzając pocztę warto zwrócić uwagę na główny hol, w którym zachowały się oryginalne posadzki, okładzina ścian, a także marmurowe kontuary kas i skrytki pocztowe wmurowane w ścianę po lewej stronie od wejścia. 

Gmach zaprojektowano pod kątem funkcji oraz estetyki, w której geometryczna i racjonalna prostota połączona została z mocnym, wertykalnym akcentem narożnika. Budynek nadal używany jest zgodnie ze swoimi pierwotnym przeznaczeniem, czyli jako siedziba poczty.