Zabytkowy gmach Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie zostanie zmodernizowany i przebudowany źródło: Foto: Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0-pl / Wikimedia Commons

Zabytkowy gmach Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie zostanie zmodernizowany i przebudowany

WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) we współpracy z kancelarią Pieróg&Partnerzy ogłosił przetarg na generalne wykonawstwo przebudowy i modernizacji swojego zabytkowego biurowca w Warszawie zlokalizowanego w Al. Jerozolimskich 7, u wylotu ul. Nowy Świat. Prace obejmą 7-kondygnacyjny obiekt (plus dwa poziomy podziemne) o powierzchni całkowitej wynoszącej 25,5 tys. mkw. (13,6 tys. mkw. pow. użytkowej) i kubaturze 118,9 tys. m3.  
Dokumentację modernizacji i przebudowy tego zabytkowego obiektu w centrum Warszawy przygotowało biuro JEMS Architekci. Bank Gospodarstwa Krajowego przyjmuje oferty z wadium 3 mln zł do 2 lutego. Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane w ciągu 28 miesięcy (2 lata i 4 miesiące). 
JEMS Architekci
JEMS Architekci
JEMS Architekci
JEMS Architekci
JEMS Architekci
JEMS Architekci
Zabytkowy, modernistyczny gmach znajdujący się w Śródmieściu Warszawy, w Alejach Jerozolimskich 7, został wzniesiony w latach 1928–1931 według projektu Rudolfa Świerczyńskiego dla Banku Gospodarstwa Krajowego. Budowę rozpoczęto 21 maja 1928, budynek przekazano do użytku 6 grudnia 1931. Żelbetową konstrukcję budynku posadowiono na palach. Fundamenty sąsiednich budynków zostały pogłębione. Budynek był wielokrotnie przebudowywany. Gmach nie został zniszczony w czasie II wojny światowej. Po roku 1945 w budynku mieściły się m.in. biura Zarządu Miejskiego m.st. Warszawy. W latach 1957–2001 znajdowała się w nim siedziba Polskiej Agencji Prasowej.
REKLAMA
JEMS Architekci
JEMS Architekci
JEMS Architekci
JEMS Architekci
JEMS Architekci
JEMS Architekci
W okresie powojennym dzięki przebiciu ulicy Mysiej na przedłużeniu ulicy Nowogrodzkiej gmach został rozbudowany. Powstały nowe skrzydła od ulic Brackiej i Mysiej. Obiekt projektowany przed wojną w zabudowie obrzeżnej stał się budynkiem wolnostojącym. Projektanci powojennej rozbudowy zastosowali w elewacjach detale architektoniczne pierwotnego projektu, dzięki czemu powstał obiekt o jednorodnej architekturze. W 1965 gmach został wpisany do rejestru zabytków.
Foto: Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0-pl / Wikimedia Commons
Foto: Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0-pl / Wikimedia Commons

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA