Kraków: Ruszył konkurs architektoniczyny na osiedle Mieszkanie Plus

Kraków: Ruszył konkurs architektoniczyny na osiedle Mieszkanie Plus

Damian Daraż
Damian Daraż
REKLAMA
Dziś, w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) przy Placu Szczepańskim w Krakowie, ogłoszony został konkurs urbanistyczno-architektoniczny na projekt osiedla Spacerowa, w dzielnicy Kliny Południe, w ramach programu Mieszkanie Plus.

Nowa inwestycja zajmie 18 hektarów dla około 4,5 tys. ludzi. Początkowo zakładano, że kolejne osiedle na krakowskich Klinach obejmie obszar 48 ha dla 35 tys. mieszkańców. Okazuje się jednak, iż chodzi o 18 hektarów, na których wybudowanych zostanie 1100 mieszkań dla 4,5 tys.osób.
Ogłoszony konkurs, wstępnie nazwany "Osiedle Spacerowa" od nazwy jednej z ulic na Klinach, wyłoni zwycięski projekt. Konkurs przewiduje trzy nagrody pieniężne na łączną sumę 50 tys. zł. Ponadto każdy z zakwalifikowanych uczestników otrzyma wynagrodzenie za zadania w wysokości 30 tys. zł. Przed właściwym konkursem odbędą się kwalifikacje. Główny etap przewiduje rywalizację od 4 do 8 zespołów. Mają one czas na rejestrację do 21 maja 2018 roku. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 3 sierpnia 2018 r. Konsultacje społeczne rozpoczną się w dniu 8 sierpnia 2018 r.
REKLAMA
W skład nowego osiedla wejdą tereny zielone, które obejmą 25% powierzchni. Skomunikowanie zapewnione zostanie dzięki kolei Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, który prowadzi rozmowy z PKP o lokalizacji stacji 700 metrów od budynków. Regulamin konkursu przewiduje dostęp do szkoły na odległość do 1000 metrów i przedszkola do 800 m. Inwestycja przewiduje również przychodnię lekarską, sklepy oraz usługi.
Nowe osiedle budowane będzie etapami. Pierwszy z nich obejmie 500 mieszkań, powstanie do 2021 roku i kosztować będzie ok. 300 mln zł.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA