PFR Nieruchomości zlecił już projektowanie osiedli, obejmujących niespełna 1 500 lokali na wynajem, w trzech lokalizacjach. Kolejną inwestycję zrealizuje na Zakrzowie – trwa konkurs architektoniczny. Znane są tereny wytypowane pod kolejne mieszkania z rządowego programu.
Na stronie internetowej poświęconej rządowemu programowi "Mieszkanie Plus" pojawiła się mapa ze wskazanymi lokalizacjami. Oznaczają osiedla projektowane, realizowane bądź już zbudowane przez PFR Nieruchomości S.A. lub tereny należące do Krajowego Zasobu Nieruchomości. Alicja Tatarczuk, rzecznik prasowy KZN, wyjaśnia nam, że chodzi o obszary wytypowane do potencjalnej zabudowy tanimi lokalami na wynajem.
– Trwają wieloaspektowe analizy pod kątem możliwości budowy na tych gruntach osiedli mieszkaniowych – mówi Alicja Tatarczuk. – Realizacja wszystkich niezbędnych badań stanowić będzie podstawę do planowania i realizacji kolejnych etapów zamierzeń inwestycyjnych.
Pierwsze prace trwają
Mieszkania Plus są planowane bądź już realizowane w różnych częściach Polski. We Wrocławiu pierwszy konkurs na opracowanie koncepcji inwestycji ogłoszono w sierpniu 2018 roku. Trzy miesiące później prezentowaliśmy zwycięskie prace. Chodzi o 651 mieszkań na Kuźnikach, 469 na Przedmieściu Świdnickim i 339 na Popowicach. Architekci przygotowują już właściwe projekty.
Za to w październiku ubiegłego roku donosiliśmy o ogłoszonym konkursie architektoniczno-urbanistycznym na koncepcję zespołu zabudowy wielorodzinnej i usługowej w obszarze pomiędzy ul. Zatorską i Odolanowską na Zakrzowie. Chodzi o realizację około 1 200 mieszkań. Zgłosiło się 78 kandydatów, z czego jury dopuściło do udziału 36. Do finałowego etapu zakwalifikowało się sześć pracowni: trzy z Warszawy (22Architekci Sp. z o.o., Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o. oraz Artchitecture Sp. z o.o.), dwie z Krakowa (B2 Studio Sp. z o.o. Sp. k. oraz BE DDJM Architekci Sp. z o.o.) i jedna z Poznania (ARPA Architektoniczna Pracownia Autorska). Ogłoszenie wyników nastąpi 3 kwietnia.
3 740 na południu Wrocławia i w Wysokiej
Na południu Wrocławia KZN wytypował wstępnie dziesięć lokalizacji pod realizację Mieszkań Plus (wszystkie podane liczby są szacunkowe). Dziewięć z nich to tereny w rejonie granicy Wojszyc i Jagodna. Przy zbiegu ul. Asfaltowej i Buforowej mogą powstać osiedla na 1 500 i 200 lokali. Do tego może dojść 400 mieszkań między ul. Kajdasza a Klasztorną, 500 przy Jareckiego, 60 przy Jareckiego/Smardzowskiej i 100 przy Klasztornej (niedaleko Smardzowskiej). Ponadto dopuszczalne są trzy inwestycje w rejonie ul. Smardzowskiej i Wierzyńskiego: na 50, 60 i 500 lokali.
REKLAMA
KZN wskazał jeszcze teren przy zbiegu ul. Gałczyńskiego i Strączkowej na Ołtaszynie (70 mieszkań) i na rogu Bratniej i Cztery Podkowy w podwrocławskiej Wysokiej (300).
2 990 na północy
Dwanaście obszarów (nie licząc Zatorskiej na etapie konkursu) KZN wytypował w północnej części miasta. 250 lokali może powstać na Psim Polu (ul. Czernicka), 30 na Różance (róg Bałtycka/Osobowicka), 40 przy Nowaka Jeziorańskiego (obwodnica śródmiejska), a 60 na Poświętnem (ul. Kowarzyka).
Pozostałe tereny w tym rejonie Wrocławia mieszczą się na Lipie Piotrowskiej (z wyjątkiem nieruchomości na Widawie, pomiędzy Kominiarską a Melisową na 150 mieszkań). Chodzi o dwie lokalizacje w pobliżu ul. Kaparowej/Melisowej (na 100 i 250 lokali), dwie pomiędzy Kminkową a Fryzjerską (na 150 i 1 200) i po jednej przy Kminkowej/Kaparowej (160), Kminkowej/Tymiankowej (100) oraz przy Anyżowej/Cynamonowej (500).
I 1 070 na zachodzie
Na tym nie koniec. Lokali na wynajem w ramach rządowego programu może jeszcze przybyć na zachodzie miasta. Chodzi o 70 mieszkań blisko zbiegu ul. Budziszyńskiej i Rogowskiej na Nowym Dworze oraz 1 000 przy Batorego/Trzmielowickiej w Ratyniu.