We Wrocławiu trwa budowa pierwszego osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus źródło: B2 Studio

We Wrocławiu trwa budowa pierwszego osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus

ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA
W stolicy Dolnego Śląska trwa budowa pierwszego osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus. 469 mieszkań przy ul. Kolejowej we Wrocławiu powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, za którą odpowiada PFR Nieruchomości S.A.
Generalnym wykonawcą wrocławskiej inwestycji jest firma PORR S.A. z Warszawy. Prace budowlane ruszyły w lipcu. Zgodnie z zakładanym harmonogramem, mieszkania mają być gotowe pod koniec 2023 roku.
REKLAMA


Inwestycja powstaje niespełna 1,5 kilometra od Rynku we Wrocławiu. Przy ul. Kolejowej powstanie 469 mieszkań, wśród których największą część będą stanowić lokale dwu- i trzypokojowe. Na osiedlu przewidziano ponad 500 miejsc parkingowych z czego blisko 450 znajdzie się w garażach podziemnych. W parterach trzech budynków zlokalizowano cztery lokale usługowe oraz przestrzeń na potrzeby przedszkola. Za projekt architektoniczny tego osiedla odpowiada pracownia B2 Studio Sp. z o.o. z Krakowa.



Ponadto we Wrocławiu PFR Nieruchomości S.A. oferuje wynajem mieszkań w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem w dwóch lokalizacjach – przy ul. Zakładowej oraz przy ul. Dąbrowskiego. Obecnie na 245 mieszkań 95 proc. jest wynajęta.



Osiedle przy ul. Kolejowej to niejedyna inwestycja w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego we Wrocławiu. 

Krakowska pracownia BE DDJM Architekci Sp. z o.o. opracowuje dokumentację projektową dla pierwszego etapu osiedla, które powstanie w północnej części miasta, w rejonie ulic Zatorskiej i Odolanowskiej. Na całym obszarze, który spółka PFR Nieruchomości S.A. zakupiła od Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A., może powstać nawet 1300 mieszkań. Jednak inwestycja będzie projektowana i realizowana etapowo. Pierwszy z nich to 400 mieszkań.


Do współpracy zostali zaproszeni projektanci z pracowni BE DDJM Architekci, którzy wiosną ubiegłego roku zwyciężyli w konkursie na najlepszą koncepcję wrocławskiego osiedla. Projektanci podkreślają, że główną ideą, która im przyświecała, było zapewnienie komfortu wszystkim mieszkańcom osiedla poprzez optymalny dostęp do udogodnień.

 Kierowaliśmy się ideą komfortu mieszkańców, dostępem do zieleni, przestrzeniami, które mają ułatwiać mieszkańcom zawiązywanie interakcji. Bardzo ważne dla naszego biura jest atmosfera i przestrzeń publiczna. Chcielibyśmy, żeby nasz projekt łączył w całość te wszystkie aspekty. Naszą ideę zdeterminował park, który oplata i łączy jednostki sąsiedzkie. Chcieliśmy podkreślić indywidualność architektoniczną tak, żeby każdy poczuł się tam jak w domu – podkreśla wiceprezes zarządu BE DDJM Architekci, Mateusz Dudek.


Wrocławski projekt jest opracowywany przy użyciu technologii BIM. Building Information Modeling opiera się na elektronicznym zapisie danych o obiekcie budowlanym w trójwymiarowym wirtualnym modelu. Dane tworzone na etapie projektowania wykorzystuje się w trakcie budowy i użytkowania budynku.



O programie Mieszkanie Plus

Mieszkanie Plus jest programem przeznaczonym dla tych osób, które nie mogą dostać kredytu hipotecznego na mieszkanie, ale jednocześnie mają dochody i nie mogą otrzymać lokalu komunalnego (na który to i tak trzeba czekać kilka lat). Mieszkanie socjalne we Wrocławiu dla jednej osoby może otrzymać ten, kto zarabia poniżej 1650 zł brutto, a o lokal komunalny do remontu na własny koszt można starać się jeżeli miesięczny zarobek nie przekracza 3300 zł brutto. Osoby, które zarabiają więcej, mają szansę na Mieszkanie Plus.

Wnioski na lokale w ramach programu Mieszkanie Plus będą przyjmowane w urzędzie miasta, którego to urzędnicy będą je weryfikować i przydzielać poszczególne lokale. Aby zostać pozytywnie zweryfikowanym, nie można być właścicielem innej nieruchomości. Preferowane przy rozdziale mieszkań mają być rodziny wielodzietne o niskich dochodach.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA