[Polska] Ruszyła budowa pierwszych mieszkań w ramach rządowego programu  fot. investphoto.pl

[Polska] Ruszyła budowa pierwszych mieszkań w ramach rządowego programu

Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Pierwsze mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus powstaną w Białej Podlaskiej. Wkrótce powinna ruszyć także budowa pierwszego z trzech osiedli w Jarocinie.
Przypomnijmy, pilotaż programu Mieszkanie Plus wystartował w październiku. W czwartek ruszyła budowa pierwszych mieszkań w ramach tego projektu
– Szeroki dostęp do nowoczesnych mieszkań na wynajem oznaczać będzie radykalną poprawę warunków życia polskich rodzin – zapowiada Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.

W czwartek rozpoczęto budowę 186 mieszkań czynszowych w Białej Podlaskiej. To pierwsza inwestycja realizowana w ramach programu Mieszkanie Plus.

Wicepremier #Morawiecki wział udział w uroczystym rozpoczęciu budowy 186 mieszkań czynszowych w Białej Podlaskiej....

Opublikowany przez Ministerstwo Rozwoju na 22 grudzień 2016
Z kolei w Jarocinie podpisana została umowa z generalnym wykonawcą pierwszego z trzech osiedli w ramach inwestycji finansowanej przez Fundusz Municypalny. 258 mieszkań czynszowych, jakie powstaną, zostanie włączonych do oferty programu Mieszkanie Plus.
Do programu Mieszkanie Plus w czwartek dołączyło również Opole. Na wstępnie wytypowanej przez miasto działce może powstać około 353 mieszkań.
Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk – w trakcie uroczystego rozpoczęcia budowy w Białej Podlaskiej – mówił, że oferta mieszkań powstających w programie Mieszkanie Plus jest bardzo potrzebna.
– Nadal brakuje dostępnych mieszkań dla rodzin. Chcemy, żeby czynsz był dostępny, bo zastosujemy pełnowartościowe, ale także oszczędne technologie i wykorzystamy zasób gruntów pod budownictwo mieszkaniowe udostępniony przez samorządy i skarb państwa – podkreślał Andrzej Adamczyk.
W realizacji programu Mieszkanie Plus kluczowe jest zaangażowanie instytucji finansowych, w tym Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.
– Do budowy mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności budżet państwa nie dołoży złotówki. Instytucje publiczne sfinansują wprawdzie istotną część nakładów inwestycyjnych, ale będzie się to odbywać na zasadach komercyjnych. Inwestycje będą realizowane w oparciu o finansowanie z funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości S.A. – spółki, która wkrótce stanie się częścią Grupy PFR – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
W ramach programu Mieszkanie Plus możliwe są różne formuły współpracy, w zależności od lokalnych uwarunkowań.
– Nie narzucamy jednego, z góry ustalonego modelu realizacji inwestycji. Przykładowo: w Białej Podlaskiej naszym partnerem jest miejski Zakład Gospodarki Lokalowej, zaś w Jarocinie zrealizujemy wspólną inwestycję z miastem i lokalnym TBS, z wykorzystaniem finansowania z Funduszu Municypalnego. Dysponujemy szerokim wachlarzem instrumentów finansowych, które pozwalają nam oferować elastyczny produkt – deklaruje Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości S.A.
BGK Nieruchomości S.A. dysponuje ponad 180 ha wstępnie wytypowanych gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Szacuje się, że może na nich powstać łącznie około 15 tys. mieszkań w 57 gminach.
– Te liczby to dopiero początek. W 2017 roku planujemy zwiększać je skokowo co kwartał, rozpoczynając nowe projekty. Przed nami umowy inwestycyjne z kolejnymi gminami, z którymi zawarliśmy wstępne porozumienia. Jeśli warunki pogodowe w przyszłym roku będą sprzyjać pracom budowlanym, liczę, że w I kwartale 2018 roku przekażemy klucze pierwszym najemcom – wyjaśnia Grzegorz Muszyński, wiceprezes BGK Nieruchomości S.A.
Stawkę czynszu podstawowego w programie Mieszkanie Plus determinować będzie głównie wielkość nakładów inwestycyjnych. Stąd duży nacisk na optymalizację kosztu gruntów, technologii i czasu realizacji. 
W przypadku dochodzenia do własności lokalu, całkowity kapitał spłacany przez najemcę w ratach czynszu będzie równy nakładom inwestycyjnym. Wraz z każdą kolejną ratą malała będzie wartość kapitału pozostała do spłaty, a z nią wielkość miesięcznych odsetek. Dzięki temu, przy zachowaniu stałej kwoty czynszu, coraz większa jej część będzie przeznaczana bezpośrednio na wykup mieszkania.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA