Wrocław: Tak mają wyglądać Mieszkania Plus na Zakrzowie. Konkurs rozstrzygnięty [WIZUALIZACJE + FILMY]źródło: BE DDJM Architekci

Wrocław: Tak mają wyglądać Mieszkania Plus na Zakrzowie. Konkurs rozstrzygnięty [WIZUALIZACJE + FILMY]

https://img.investmap.pl/user/2/229091_%s.jpg
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Pomiędzy ulicami Odolanowską a Zatorską ma powstać do 2024 roku ponad tysiąc mieszkań na wynajem w ramach rządowego programu. Zaprojektuje je krakowska pracownia BE DDJM Architekci. Była jednym z prawie 80 chętnych.
PFR Nieruchomości S.A. rozstrzygnął 30 kwietnia (ogłosił go w październiku) dwuetapowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję zespołu zabudowy wielorodzinnej i usługowej w obszarze pomiędzy ul. Zatorską i Odolanowską na Zakrzowie. Zgłosiło się 78 chętnych, z czego 36 zrobiło to poprawnie. Do finałowego etapu zakwalifikowało się sześć pracowni (każda dostanie za to 30 tys. zł brutto): trzy z Warszawy (22Architekci Sp. z o.o., Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o. oraz Artchitecture Sp. z o.o.), dwie z Krakowa (B2 Studio Sp. z o.o. Sp. k. oraz BE DDJM Architekci Sp. z o.o.) i jedna z Poznania (ARPA Architektoniczna Pracownia Autorska).
Jury przyznało honorowe wyróżnienie B2 Studio. III miejsce (dodatkowe 10 tys. zł) zajęło biuro 22Architekci, II (15 tys. zł) Kuryłowicz & Associates, a I (40 tys. zł, ze wskazaniem do realizacji) BE DDJM Architekci – ta sama pracownia wygrała konkurs na zaprojektowanie Mieszkań Plus w Warszawie. Zwycięzca otrzyma zalecenia do swojej pracy do 18 maja.

Nacisk na budowę lokalnych tożsamości

W pracy zaprezentowano sposób na wytworzenie wyjątkowej przestrzeni zamieszkiwania, przestrzeni sprzyjającej zrównoważonej mobilności, przestrzeni silnych, wspierających się społeczności lokalnych – uzasadniają swój wybór sędziowie konkursu. – Szczególną wagę nadano budowaniu tożsamości lokalnych.
Docenili m.in. konsekwentne i efektywne odniesienie się do ochrony osiedla przed hałasem wynikającym z sąsiedztwa alei Jana III Sobieskiego, a także przystępność dla ruchu pieszego i rowerowego. Projektanci spełnili oczekiwania co do wielkości uzyskania powierzchni użytkowej mieszkań oraz ich liczby, średniego metrażu i proponowanej struktury.
Układ zabudowy, jej intensywność, proste i oszczędne formy architektoniczne zdają się potwierdzać racjonalność ekonomiczną przyjętych rozwiązań – podkreśla jury. – Proponowany układ przestrzeni publicznych, rekreacyjnych z zachowanym ciekiem wodnym, kształtowanych w zieleni pomiędzy grupami zabudowy, zapewnia najbardziej efektywny dostęp do tych przestrzeni dla wszystkich mieszkańców.
Więcej wizualizacji w galerii
Dwa duże osiedla i szkoła z przedszkolem

Zgodnie z regulaminem konkursu, koncepcje miały dotyczyć czterech terenów. Pierwszy to grunt wzdłuż ul. Odolanowskiej o powierzchni 12,3297 ha (działki nr 3/7, 3/12, 3/13, 3/14, 3/16, 3/17, 3/19, 13/1, 14/2, 14/3, 14/4 oraz 14/6), który PFR Nieruchomości S.A. odkupił w lipcu ubiegłego roku od PHN S.A. Pierwszy etap (zachodnia część) ma powstać zgodnie z zapisami aktualnego planu miejscowego, a drugi (wschodnia) po uchwaleniu nowego. W sumie mają powstać minimum 1 202 mieszkania o średnim metrażu 49,08 mkw.: 120 26-30 mkw., 221 36-40 mkw., 380 44-52 mkw., 170 51-59 mkw., 275 57-68 mkw. i 36 o metrażu 68-78 mkw. (+/- 3% lokali w poszczególnych przedziałach przy zachowaniu łącznej powierzchni użytkowej mieszkań 58 998 mkw.) Do tego dojdzie co najmniej 3 844 mkw. pow. usługowej (minimum 1 849 mkw. w pierwszym etapie). Będzie dostępnych przeszło 1 300 miejsc parkingowych.
Budowa budynków z pierwszej fazy (24 833 mkw. PUM) powinna skończyć się w III kwartale 2023 roku (po około 27 miesiącach), a z drugiej (34 165 mkw. PUM) w I kw. 2024 r. (po ok. 33 miesiącach). Koszt realizacji musi wynieść maksymalnie 3 723 zł netto/mkw. pow. usługowej i mieszkalnej.
UM Wrocławia
mat. pras.
Tereny drugi (11,5987 ha pod ok. 46 557 mkw. powierzchni użytkowej mieszkań i usług) i trzeci (1,334 ha) należą do państwowego dewelopera PHN S.A. Graniczą z działkami pod Mieszkania Plus od południa (są położone przy ul. Zatorskiej). Plany tego inwestora opisywaliśmy w październiku zeszłego roku.
Opracowanie konkursowe miały być wspólne dla gruntów obu spółek, jednak realizacja inwestycji jest od siebie niezależna. Ponadto na granicy obszaru pierwszego (1 ha) i drugiego (1,5 ha) zostaje zabezpieczona ziemia pod utworzenie zespołu szkolno-przedszkolnego. Teren czwarty to okoliczne parcele.

Nie tylko na Zakrzowie

Mieszkania na wynajem w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus powstaną także w innych częściach Wrocławia, również w centrum. W lutym donosiliśmy, że PFR Nieruchomości przygotowuje się do rozpoczęcia budowy osiedla na terenie dawnej poczty przy ul. Kolejowej. Zrealizuje tam w pierwszym etapie ponad 400 lokali.
fot. Filip Heliasz
B2 Studio
Ponadto w listopadzie 2018 roku prezentowaliśmy zwycięskie koncepcje także dwóch innych osiedli. Chodzi o 651 mieszkań na Kuźnikach i 339 na Popowicach.
Wiadomo już, w których jeszcze rejonach stolicy Dolnego Śląska mogą powstać tego typu inwestycje. W planach są tysiące lokali. O szczegółach pisaliśmy w styczniu.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Rafał Węgrzyn(gość)
Wszystko ok ale znów ujawnia się stare myślenie - jedna, duża, kołchozowa placówka szkolno-przedszkolna na pewnie ok. 1000 dzieci... Architektom życzę wyobraźni - czasy kolektywnej koncentracji minęły - trzeba projektować rozproszony system małych, bezpiecznych epidemicznie placówek oświatowych, które będą zakładać sami obywatele, a nie państwo czy samorząd (te mogą je conajwyżej wspierać!). Skończmy z tym kołchozowym socjalizmem!

Najnowsze artykuły

Drugi etap osiedla Brawo w Pruszczu Gdańskim w sprzedaży
Deweloper Inpro S.A. wprowadził do sprzedaży osiedle Brawo 2 powstające w Pruszczu Gdańskim. Komplek...
W Warszawie trwa budowa kompleksu biurowego Forest [FILM]
Budynki powstają w Warszawie na pograniczu Woli, Śródmieścia i Żoliborza. Zaoferują łącznie 78 tys....
Zamiast nowego hotelu przy ulicy Sienkiewicza powstanie budynek z mieszkaniami na wynajem
Działka przy ul. Sienkiewicza, przy skrzyżowaniu z Świętokrzyską, tuż obok rewitalizowanego budynku...
Francuska firma z branży IT zwiększy o 30% zatrudnienie we Wrocławiu
ALTEN Polska – polski oddział francuskiej firmy ALTEN, jeden z liderów branży IT i inżynierii p...
W Warszawie powstaje Varso Tower, najwyższy budynek w Unii Europejskiej [FILM]
W centrum stolicy Polski powstaje najwyższy budynek w Unii Europejskiej – Varso Tower. Wysokość budy...
Sky Tower pójdzie na sprzedaż. Jest tańszy o ponad 150 milionów złotych
Najwyższy wrocławski budynek, wieżowiec Sky Tower został przez spółkę Develia S.A. przeznaczony na s...
Dwie koreańskie firmy chcą zainwestować w Złotoryi
Firma SungEel HiTech z Korei Południowej chce wybudować w Złotoryi, na Dolnym Śląsku instalację do r...
AWF Wrocław za ponad 8 milionów złotych zmodernizuje stadion lekkoatletyczny przy ulicy Witelona
Jest to jedna z najważniejszych inwestycji Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu w najbliższym...
Poczta Polska wystawiła na sprzedaż biurowiec w centrum Gdyni
Poczta Polska wystawiła na sprzedaż zespół działek i zabudowań wraz z ośmiopiętrowym budynkiem w cen...
Bank Millenium otworzy we Wrocławiu nową siedzibę swojego call center
Jeden z największych polskich banków – Bank Millenium otworzy za kilka miesięcy w stolicy...