Wrocław: Będzie więcej gminnych mieszkań. Miasto porozumiało się z KZN

Wrocław: Będzie więcej gminnych mieszkań. Miasto porozumiało się z KZN

https://img.investmap.pl/user/2/229091_%s.jpg
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Wrocławski samorząd będzie działał wspólnie z Krajowym Zasobem Nieruchomości przy realizacji wspólnych inwestycji mieszkaniowych na terenie miasta. Chodzi o lokale, które nie trafią na rynek komercyjny. Współpraca dotyczy dwunastu nieruchomości o powierzchni przekraczającej 22 hektary.
Prezydent miasta, Jacek Sutryk, zawarł dzisiaj (21 maja) porozumienie z prezesem KZN, Bartłomiejem Druzińskim, w sprawie wymiany informacji, materiałów i dokumentów dotyczących gruntów z zasobu KZN położonych na terenie miasta. Przyczyną jest chęć realizacji wspólnego celu, czyli powiększenie liczby przystępnych cenowo mieszkań i rozwój budownictwa gminnego.
Strony zobowiązały się do podejmowania wzajemnych działań służących realizacji inwestycji mieszkaniowych lub uzbrojenia technicznego nieruchomości. Następnym krokiem ma być analiza tych informacji i wypracowanie szczegółowego harmonogramu dalszych działań – czytamy w komunikacie prasowym.
mat. pras.
Dopiero początek
To dopiero początek współpracy. Działki objęte porozumieniem wciąż pozostają własnością KZN. Na razie wiadomo tylko, że zbudowane na nich lokale nie trafią na komercyjny rynek sprzedażowy.
Grunty, którymi dysponuje KZN mają wesprzeć samorządy w realizacji prorozwojowej polityki mieszkaniowej – zapowiada wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Zasób KZN to 122 nieruchomości o łącznej powierzchni niemal 900 ha. W przypadku Wrocławia porozumienie dotyczy dwunastu nieruchomości: Asfaltowa/Buforowa (11,3357 ha), Kminkowa (1,2899 ha), Staroleska (0,6707 ha), Kminkowa/Tymiankowa (0,6969 ha), Smardzowska/Wierzyńskiego (0,4622 ha), Jana Nowaka Jeziorańskiego (0,3114 ha), Smardzowska/Jareckiego (0,4553 ha), Cynamonowa (2,1532 ha), Melisowa (2,0527 ha), Bierutowska/Czernicka (1,7798 ha), Melisowa/Kominiarska (1,1658 ha) oraz Bałtycka/Osobowicka (0,2732 ha).
mat. pras.

Tysiące tanich lokali na wynajem

O gruntach KZN w obrębie stolicy Dolnego Śląska pisaliśmy w styczniu. Na stronie internetowej poświęconej rządowemu programowi "Mieszkanie Plus" pojawiła się mapa ze wskazanymi lokalizacjami. Część wskazuje tereny należące do KZN. Alicja Tatarczuk, rzecznik prasowy Krajowego Zasobu Nieruchomości, wyjaśniała nam wówczas, że chodzi o obszary wytypowane do potencjalnej zabudowy tanimi lokalami na wynajem.
Trwają wieloaspektowe analizy pod kątem możliwości budowy na tych gruntach osiedli mieszkaniowych – mówiła Alicja Tatarczuk. – Realizacja wszystkich niezbędnych badań stanowić będzie podstawę do planowania i realizacji kolejnych etapów zamierzeń inwestycyjnych.

3 740 na południu Wrocławia i w Wysokiej

Na południu Wrocławia KZN wytypował wstępnie dziesięć lokalizacji pod realizację wspomnianych tanich lokali na wynajem (wszystkie podane liczby są szacunkowe). Dziewięć z nich to tereny w rejonie granicy Wojszyc i Jagodna. Przy zbiegu ul. Asfaltowej i Buforowej mogą powstać osiedla na 1 500 i 200 lokali. Do tego może dojść 400 mieszkań między ul. Kajdasza a Klasztorną, 500 przy Jareckiego, 60 przy Jareckiego/Smardzowskiej i 100 przy Klasztornej (niedaleko Smardzowskiej). Ponadto dopuszczalne są trzy inwestycje w rejonie ul. Smardzowskiej i Wierzyńskiego: na 50, 60 i 500 lokali.
KZN wskazał jeszcze teren przy zbiegu ul. Gałczyńskiego i Strączkowej na Ołtaszynie (70 mieszkań) i na rogu Bratniej i Cztery Podkowy w podwrocławskiej Wysokiej (300).

2 990 na północy

Dwanaście obszarów (nie licząc Zatorskiej na etapie konkursu) KZN wytypował w północnej części miasta. 250 lokali może powstać na Psim Polu (ul. Czernicka), 30 na Różance (róg Bałtycka/Osobowicka), 40 przy Nowaka Jeziorańskiego (obwodnica śródmiejska), a 60 na Poświętnem (Kowarzyka).
Pozostałe tereny w tym rejonie Wrocławia mieszczą się na Lipie Piotrowskiej (z wyjątkiem nieruchomości na Widawie, pomiędzy ul. Kominiarską a Melisową na 150 mieszkań). Chodzi o dwie lokalizacje w pobliżu ul. Kaparowej/Melisowej (na 100 i 250 lokali), dwie pomiędzy Kminkową a Fryzjerską (na 150 i 1 200) i po jednej przy Kminkowej/Kaparowej (160), Kminkowej/Tymiankowej (100) oraz przy Anyżowej/Cynamonowej (500).

I 1 070 na zachodzie

Na tym nie koniec. Podobnych lokali może jeszcze przybyć na zachodzie miasta. Chodzi o 70 mieszkań blisko zbiegu ul. Budziszyńskiej i Rogowskiej na Nowym Dworze oraz 1 000 przy Batorego/Trzmielowickiej w Ratyniu.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Oleśnica: Olkol wygrał przetarg na modernizację 20 lokomotyw elektrycznych za 200 milionów złotych
W środę, 23 września PKP Intercity poinformował o podpisaniu z oleśnicką firmą Olkol sp. z o.o. umow...
Warszawa: Na Annopolu powstanie nowoczesna zajezdnia tramwajowa
Nowa zajezdnia pomieści ponad 150 pojazdów o długości do 33 metrów. Koszt wykonania inwestycji to ni...
Kraków: Miasto zapowiada kontynuację Trasy Łagiewnickiej
Najpierw przeprowadzone zostaną konsultacje z mieszkańcami, następnie wykonawca będzie musiał uzyska...
Lidl otworzy swój 21 sklep we Wrocławiu. Otwarcie w czwartek, 24 września
W czwartek, 24 września niemiecka sieć sklepów dyskontowych Lidl otworzy nowy sklep we Wrocławiu. Bę...
We Wrocławiu może powstać nowy park dla 100 tysięcy mieszkańców pięciu dzielnic
W stolicy Dolnego Śląska może powstać nowy, duży park dla ponad 100 tys mieszkańców pięciu dzielnic....
Wrocław: Znamy projektanta ronda na Oporowie
Trzy z czterech ofert mieściły się w budżecie wynoszącym niespełna 350 tysięcy złotych. Projekt prze...
Wrocław: Obok Dworca Świebodzkiego powstanie nowy, duży 4-gwiazdkowy hotel. Inwestor złożył wniosek o pozwolenie na budowę
Coraz bliżej rozpoczęcia budowy nowego hotelu w centrum Wrocławia, który ma powstać obok zabytkowego...
Rzeszów: Miasto zyska jeden z najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce
Olszynki Park będzie docelowo jedną z wizytówek Rzeszowa. Budynek będzie miał 161 metrów wysokości....
Możliwości wdrożenia nowych kierunków rozwoju w gminie Malczyce
Na potrzeby tworzenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Malczyce...
Łódź: Podpisano umowę na przebudowę ul. Obywatelskiej
Inwestycja będzie realizowana w ramach programu „Plan dla Osiedli”. Ulica zostanie całkowicie przebu...