Wrocław: Co dalej z budową szkoły na Lipie Piotrowskiej? Miasto nie odpuszcza działekfot. Damian Daraż

Wrocław: Co dalej z budową szkoły na Lipie Piotrowskiej? Miasto nie odpuszcza działek

REKLAMA
Krajowy Zasób Nieruchomości, odpowiedzialny m.in. za realizację rządowego programu Mieszkanie Plus, przejął w lutym teren, na którego części ma powstać zespół szkolno-przedszkolny. Może jednak przekazać grunt miastu pod pewnymi warunkami. Trwa proces ich spełniania.
Po publikacji artykułu poświęconego zmianie właściciela terenu pomiędzy ulicami Cynamonową a Melisową, przeznaczonego pod edukację, głos zabrał prezydent miasta, Jacek Sutryk. Zapewnił, że działki są chronione przed zabudową mieszkaniową poprzez studium i plan miejscowy, a budowa zespołu szkolno-przedszkolnego nie jest zagrożona. Dodał, że jest w stałym kontakcie z agendami Skarbu Państwa m.in. w tej sprawie. Zapowiedział rozpoczęcie projektowania i realizacji inwestycji, gdy tylko miasto przejmie grunt.

Zainteresowanie terenem od zeszłego roku

Krajowy Zasób Nieruchomości zwrócił się 9 lipca ubiegłego roku do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (również agendy Skarbu Państwa) o przekazanie nieruchomości w rejonie ul. Cynamonowej. KZN podjął ostateczną decyzję 16 stycznia, zdając sobie sprawę z przeznaczenia terenu w planie miejscowym. Przejął grunt 5 lutego.
Decyzja o przejęciu nieruchomości podjęta została w oparciu o przepisy ustawy o KZN oraz o założenia zawarte w programie mieszkaniowym Mieszkanie Plus, które przewidują łatwy dostęp do szkół, przedszkoli, żłobków czy placówek medycznych – wyjaśnia nam Michał Kawecki z Krajowego Zasobu Nieruchomości. – Wymienione działki, z uwagi na ich położenie i przeznaczenie, posiadały predyspozycje do włączenia ich do zasobu KZN, w ramach realizacji obowiązków ustawowych nałożonych na KZN.
Michał Kawecki dodaje, że KZN, decydując się na przejęcie gruntu, podchodzi do tego "kompleksowo". – Analizując zapisy planistyczne w zakresie możliwości realizacji inwestycji mieszkaniowych (w tym odległości od szkół, przedszkoli, żłobków, sklepów czy przystanków komunikacji zbiorowej) lub towarzyszących na przykład szkół, przedszkoli, żłobków, czy placówek medycznych.

Szansa na pozyskanie terenu wciąż jest

W siedzibie KZN odbyło się 20 marca spotkanie z prezydentem Jackiem Sutrykiem. Dotyczyło m.in. nieodpłatnego pozyskania działek przy ul. Cynamonowej pod budowę zespołu szkolno-przedszkolnego. KZN widzi "zasadność i potrzebę" realizacji tej inwestycji.
Wpisuje się w cele ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz programu mieszkaniowego Mieszkanie Plus – tłumaczy Kawecki.
REKLAMA
Sutryk zobowiązał się do wystąpienia do KZN z wnioskiem o przekazanie na rzecz miasta części terenu w tym rejonie. Może to nastąpić po założeniu księgi wieczystej, wpisaniu prawa własności na rzecz Skarbu Państwa (KZN) i złożeniu przez miasto odpowiednich dokumentów.
Procedura związana z założeniem księgi wieczystej obecnie jest w toku – informuje Michał Kawecki.

Sprawy się skomplikowały

Jak pisaliśmy w tym tygodniu, Magdalena Razik-Trziszka, miejska radna, otrzymała 14 marca od magistratu odpowiedź na swoje zapytanie z 28 lutego w sprawie infrastruktury edukacyjnej na Lipie Piotrowskiej. Zgodnie z nią to jeden z priorytetów Wrocławia. W związku z tym pomiędzy ulicami Cynamonową a Melisową ma powstać zespół szkolno-przedszkolny dla 1000 uczniów i 200 przedszkolaków. W placówce znalazłyby się m.in. sale lekcyjne, pracownie specjalistyczne biblioteka, świetlica i sala gimnastyczna, a na zewnątrz – dwa boiska sportowe, place zabaw oraz miejsca parkingowe.
Realizacja zespołu jest wpisana w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na lata 2019-2023. W budżecie są na to zabezpieczone środki. Miasto jednak nie posiada na Lipie Piotrowskiej nieruchomości pod budowę zespołu szkolno-przedszkolnego. Z tego powodu poinformowało w maju 2015 roku Agencję Nieruchomości Rolnych (dziś Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) o chęci nieodpłatnego przejęcia na ten cel terenu przy ul. Cynamonowej – zgodnie z ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Poprosiło przy tym o zabezpieczenie wskazanego obszaru.
W marcu 2018 roku magistrat zgłosił do KOWR-u, że stara się o podział jednej z parceli i że następnie złoży wniosek o przekazanie nieruchomości. W lipcu przedstawił koncepcję jej zagospodarowania, o czym wspominaliśmy w sierpniu. Zgodnie z szacunkami inwestycja pochłonęłaby 60 mln zł.
Do podziału działki nr 5/5 doszło w listopadzie. 27 grudnia prezydent miasta wydał zarządzenie, a 7 stycznia miasto złożyło w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa wniosek (wraz z kompletną dokumentacją) o bezpłatne przekazanie parceli nr 5/7 i 6/5 o powierzchni 2,6295 ha. 6 marca dostało odpowiedź, że to niemożliwe. Teren o pow. 4,7827 ha (w tym wskazane działki pod zespół) przeszedł już w ręce Krajowego Zasobu Nieruchomości odpowiedzialnego m.in. za realizację rządowego programu Mieszkanie Plus. Plan miejscowy przeznacza ten grunt pod edukację, jednak tzw. ustawa "lex deweloper" umożliwia obejście jego zapisów (o na razie jedynej we Wrocławiu, nieskutecznej, próbie skorzystania z nowego prawa pisaliśmy we wrześniu).
UM Wrocławia
UM Wrocławia

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA