Pętla autobusowa w Lipie Piotrowskiej coraz bliżejfot. Mariusz Bartodziej

Pętla autobusowa w Lipie Piotrowskiej coraz bliżej

Wrocław
Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Ruszył I etap robót obejmujących rozbudowę i przebudowę ulic w Lipie Piotrowskiej. Zmiany na osiedlu obejmą nie tylko powstanie pętli autobusowej, ale też m.in. parkingu przesiadkowego przy przystanku Wrocław-Osobowice.
Na początku czerwca Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta sfinalizował przetarg na rozbudowę i przebudowę ul. Cynamonowej, przebudowę ul. Waniliowej i Kminkowej oraz budowę pętli autobusowej przy ul. Kminkowej. Głównym wykonawcą jest PRIB Export-Pribex Sp. z o.o. z Warszawy. Prace mają zakończyć się 25 sierpnia, a ich koszt wyniesie 3,1 mln zł. Autobusy mają zacząć tam kursować od 1 września. 
Na osiedlu Lipa Piotrowska budujemy odcinek ulicy Kminkowej. Jest to pierwszy etap robót, które za jakiś czas obejmą również ulicę Cynamonową. Po wybudowaniu drogi oraz pętli autobusowej przy Kminkowej, zostanie nią wyznaczony objazd na czas pozostałych robót – informuje ZDiUM.
FB

Nie tylko pętla autobusowa

Planowane przebudowy i rozbudowy ulic oraz budowa pętli autobusowej to nie jedyne inwestycje, jakie miasto chce zrealizować w Lipie Piotrowskiej do 2020 roku. Wśród nich jest realizacja parkingu przesiadkowego Parkuj i Jedź na 140 miejsc przy stacji Wrocław-Osobowice, w ramach systemu, na który miasto otrzymało dofinansowanie. Mieszkańcy mogą się go spodziewać po 2018 roku.
REKLAMA
Inwestycje te są przygotowywane, ale są w większości uzależnione od pozyskania terenów obecnie nie należących do Miasta Wrocław, tylko do PKP lub Agencji Nieruchomości Rolnych – tłumaczą urzędnicy.
Mieszkańcy osiedla będą mogli także liczyć na rozwój sieci Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Miasto planuje opracować szczegółowy system w przyszłym roku.
Żeby stacje rowerowe tworzyły spójny system umożliwiający poruszanie się rowerem w zakresie 20 minut przejazdu darmowego, powinny znajdować się w odległości nie większej niż 1 kilometr. Tak więc dla obsługi osiedla Lipa Piotrowska najkorzystniejsze byłoby zrealizowanie ciągu stacji w jego kierunku na przykład w następującym układzie: w rejonie wojska przy ulicy Obornickiej, potem na przystanku Wrocław-Osobowice i ostatniej w centralnej części osiedla, na przykład w rejonie ulicy Waniliowej – wyjaśniają przedstawiciele magistratu.
Z powstającej pętli autobusowej zacznie kursować nowa linia numer 111. Skomunikuje ona Lipę Piotrowską z placem Grunwaldzkim.
Po drodze zatrzyma się w ważnych miejscach przesiadkowych – najpierw przy przystanku Wrocław-Osobowice, potem na ulicy Bałtyckiej umożliwi przesiadkę na tramwaj, "zahaczy" o węzeł przesiadkowy Broniewskiego, na którym krzyżuje się wiele linii tramwajowych i autobusowych. Następnie przejedzie przez miejsca przesiadkowe przy Wzgórzu Słowiańskim i na placu Bema – zapowiadają urzędnicy.
fot. Mariusz Bartodziej

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA