Dworzec w Kluczborku odzyska XIX-wieczny czar!

Dworzec w Kluczborku odzyska XIX-wieczny czar!

opolskie
REKLAMA

Poddana renowacji elewacja, odnowiona przestrzeń obsługi podróżnych i zegar stylizowany na XIX wiek to elementy inwestycji, która jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się na dworca w Kluczborku. PKP S.A. rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę z wykonawcą.

 

W postępowaniu na modernizację kluczborskiego dworca wystartowało osiem firm. Najkorzystniejszą ofertę złożyło Konsorcjum Eko-Bud i Przedsiębiorstwo Budowlane Ład Bud, które zmodernizuje obiekt za 4,33 miliona złotych. Została już podpisana umowa z wykonawcą, który rozpocznie prace budowlane na dworcu jeszcze w tym miesiącu.

 

W ramach inwestycji dworzec kolejowy w Kluczborku przejdzie kompleksową modernizację odzyskując historyczny blask z końca XIX wieku. Stanie się obiektem przyjaznym dla podróżnych i bezpiecznym. W ramach przedsięwzięcia oczyszczona i poddana zabiegom konserwacyjnym zostanie elewacja budynku ze szczególnym naciskiem na detale architektoniczne. Renowacje przejdą malowidła z symbolami kolejowymi zlokalizowane nad łukami okiennym. Nad wejściami zostaną odtworzone na wzór historycznego daszki wraz ze zdobionymi wspornikami, a na dachu stylizowana balustrada dawnego świetlika. Na szczyt ściany od strony parkingu powróci zegar, który liternictwem i stylem będzie nawiązywał do czasów budowy dworca.

 

REKLAMA

Korzystnie zmieni się wnętrze obiektu, które zostanie poddane kompleksowej modernizacji z poszanowaniem dla historii budynku. Nie zmieni się układ przestrzenny parteru. Podstawowe funkcje (kasy biletowe, hol, poczekalnia dworca) zostaną na swoich dotychczasowych miejscach. W holu i przedsionkach posadzka zostanie odtworzona na wzór oryginalnej, podobnie jak okładziny ścienne. Na parterze dworca pojawią się przestrzenie do wynajmu, gdzie będzie można zlokalizować salonik prasowy wraz z kawiarnią lub na przykład informację turystyczną. Metamorfozę przejdą dworcowe toalety. Jedna z nich zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W niej znajdzie się miejsce do przewijania dziecka. Na piętrze budynku zostaną zlokalizowane pomieszczenia biurowe (w tym na wynajem) oraz Straży Ochrony Kolei. Na pierwszym piętrze projektanci przewidzieli również miejsce na niewielki hostel. W ramach prac w budynku zostaną wymienione wszystkie instalacje, stolarka okienna i drzwiowa  (oprócz zabytkowych głównych drzwi wejściowych – te przeznaczone są do renowacji) oraz oświetlenie, a także poszycie dachowe. O bezpieczeństwo podróżnych na dworcu i w jego bezpośrednim otoczeniu będzie dbał nowoczesny system monitoringu.  

 

Przemianę przejdzie bezpośrednie otoczenie dworca. Nową nawierzchnię zyska parking przed dworcem. Zaplanowano na nim 44 miejsca parkingowe, w tym dwa zlokalizowane tu przy wejściu do budynku głównego dla osób niepełnosprawnych i trzy typu kiss and ride (oznaczone kopertą). Przy samym budynku dworca zlokalizowano stojaki dla rowerów. Na placu przed dworcem uporządkowana zostanie zieleń, a także pojawią się nowe kosze i ławki.

 

Prace przy przebudowie obiektu ruszą jeszcze w tym miesiącu i zakończą się jesienią 2013 roku. Inwestycja jest finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA