Elegancka ceglana elewacja z poddanymi renowacji malowidłami, zmodernizowana przestrzeń obsługi podróżnych, poprawa bezpieczeństwa i dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych, to tylko niektóre z efektów zakończonej przebudowy dworca w Kluczborku. Od dziś (19.12.2013) został on udostępniony podróżnym.
Po półtorarocznej inwestycji pochodzący z końca XIX wieku dworzec odzyskał swój historyczny blask, stające się jednocześnie miejscem przyjaznym dla podróżnych. Kompleksowa przebudowa obiektu objęła budynek główny i plac przed dworcem. Podczas jej trwania metamorfozę przeszła elewacja budynku, która została wyczyszczona i odrestaurowana z dbałością o detale architektoniczne. Renowację przeszły malowidła z symbolami kolejowymi zlokalizowane nad łukami okiennymi. Nad wejściami odtworzono na wzór historycznych daszki wraz ze zdobionymi wspornikami, a na dachu stylizowaną balustradę wokół dawnego świetlika. Z kolei na elewację od strony parkingu powrócił nawiązujący do historycznego zegar, który stylem zbliżony jest do tego z czasów budowy dworca.
Zmieniło się wnętrze budynku, które dostosowano do dzisiejszych standardów. Odrestaurowano hol dworca, który pełni jednocześnie funkcję poczekalni, a także pomieszczenia kas biletowych, gdzie otworzą się kasy Przewozów Regionalnych. Na wzór oryginalnej została odtworzona posadzka oraz okładziny ścienne. W holu pojawiło się nowe oświetlenie, system informacji wizualnej podróżnych (tablice z piktogramami) oraz głosowej, a także kosze i ławki. Nad wejściami zamontowano kurtyny powietrzne. Bezpośrednio z holu dworca dostaniemy się do salonu prasowego, z którym finalizowane jest właśnie podpisanie umowy.
W ramach prac w budynku wymieniono wszystkie instalacje, stolarkę okienną i drzwiową (oprócz zabytkowych głównych drzwi wejściowych – te poddano renowacji) oraz oświetlenie, a także poszycie dachowe. O bezpieczeństwo podróżnych na dworcu i w jego bezpośrednim otoczeniu będzie dbał nowoczesny system monitoringu.
Inwestycja objęła także plac przed dworcem. Wymieniono nawierzchnię parkingu, gdzie utworzono 44 miejsca parkingowe. Dwa z nich, znajdujące się tuż przy wejściu do budynku są przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Przy samym budynku pojawiły się stojaki na rowery. Na placu uporządkowano zieleń i umieszczono nowe elementy małej architektury tj. ławki i kosze.
Przebudowa dworca w Kluczborku była finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych. Wartość inwestycji to 3,9 milionów złotych.