DODAJ

Deweloperzy pełni optymizmu

Polska
Deweloperzy pełni optymizmu
Kajtman
2015-08-26 15:26:48
Najnowsze statystyki GUS, dotyczące budownictwa mieszkaniowego, jak na dłoni potwierdzają wyjątkową aktywność deweloperów. Liczba rozpoczętych przez nich budów bije kolejne rekordy. Świadczy to niewątpliwie o pozytywnej ocenie obecnej sytuacji rynkowej i optymistycznym podejściu do najbliższej przyszłości. Pokaźna liczba mieszkań, na które wydano pozwolenia umożliwia kontynuowanie dopływu nowej oferty na rynek.

Jak podaje GUS, od początku roku do końca lipca deweloperzy rozpoczęli budowę 46 883 mieszkań. To o niemal 27% lepszy rezultat niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Co więcej, tak dobrego wyniku nie notowano jeszcze w dotychczasowej historii rodzimego rynku deweloperskiego. 

W tym samym czasie firmy deweloperskie intensywnie zabiegały o zapewnienie sobie możliwości realizacji kolejnych inwestycji. W ciągu siedmiu miesięcy br. uzyskały już pozwolenia na budowę 51 239 mieszkań. Oznacza to wzrost o 13,4% względem poprzedniego roku. Warto zauważyć także, iż pod względem uzyskanych pozwoleń deweloperzy wyprzedzają nawet inwestorów indywidualnych.

Tradycyjnie największym rynkiem ekspansji deweloperów jest stolica. Przykładem jest dzielnica Mokotów, która w ostatnim okresie stała się ulubionym punktem na mapie inwestorów. Wyróżnić można między innymi nowo budowane osiedle Bobrowiecka 10, które imponuje niezwykłą bryłą budynku.
– Nasze osiedle łączy w sobie oryginalną architekturę oraz funkcjonalność. W 5-piętrowym budynku o zróżnicowanej wysokości, od 1 do 5 pięter, znajdą się 123 mieszkania oraz 8 lokali usługowych – opisuje Krzysztof Kołakowski z inwestycji Bobrowiecka 10.

Kolejną inwestycją na Mokotowie, o której warto wspomnieć jest kameralne osiedle mieszkaniowe Smyczkowa.
– Inwestycja Smyczkowa oferuje 23 w pełni funkcjonalne lokale mieszkaniowe od 40 m2 do 107 m2. Zaciszne miejsce, które jednocześnie jest świetnie skomunikowane z centrum Warszawy w połączeniu z kameralnością inwestycji zapewnia idealne warunki do życia dla każdej rodziny – zaznacza Magdalena Alniewicz z inwestycji Smyczkowa.

Jedynie w zakresie mieszkań oddanych do użytkowania wyniki są obecnie gorsze niż w ubiegłym roku. Deweloperzy oddali w badanym okresie 28 319 mieszkań, czyli o ok. 10% mniej niż w tym samym okresie 2014 r. Za sprawą nowych budów już w najbliższych kilkunastu miesiącach liczba mieszkań oddawanych do użytkowania także zacznie rosnąć.

Warto zwrócić uwagę, iż wzmożona aktywność deweloperów poparta jest rosnącą w ostatnich latach sprzedażą. Rekordowa liczba sprzedanych w ostatnich miesiącach mieszkań skłoniła wielu deweloperów do szybszego uruchomienia planowanych projektów i odmrożenia wcześniej wstrzymanych. Trudno się dziwić, iż czołowi gracze jak najlepiej chcą wykorzystać sprzyjającą koniunkturę. Do tej pory pomimo wprowadzania na rynek imponującej liczby mieszkań udaje im się nie naruszyć równowagi rynkowej. Należy jednak przyznać, iż poprzez zmasowaną ekspansję ograniczyli sobie równocześnie możliwość znaczącego podniesienia cen. 

Jarosław Mikołaj Skoczeń
Grupa Emmerson S.A.