DODAJ

Jakie mieszkania kupujemy na wynajem

Polska
Jakie mieszkania kupujemy na
Kajtman
2015-09-23 15:04:57
Które inwestycje wybierają osoby kupujące mieszkania na wynajem? Jakich lokali poszukują? Portal nieruchomości Dompress.pl sprawdził, jaką ofertę mają deweloperzy dla osób inwestujących w mieszkania.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp
Zainteresowaniem klientów inwestycyjnych cieszą się projekty zlokalizowane przede wszystkim w centrach miast, w pobliżu ośrodków akademickich, czy kompleksów biurowych. Poszukują oni kompaktowych mieszkań o dobrej relacji powierzchni do liczby pomieszczeń. W tej chwili posiadamy w swoim portfelu klika takich projektów. W Krakowie są to Osiedle Grzegórzecka 77 i 5 Dzielnica, we Wrocławiu Osiedle Graniczna, w Warszawie Osiedle Krzemowe oraz Osiedle Przy Promenadzie.  

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.
Przygotowana przez nas oferta skierowana jest zarówno do młodych osób, które poszukują pierwszego mieszkania, jak również do tych, które interesuje zakup nieruchomości na wynajem. O tym, że warunki rynkowe sprzyjają inwestorom nie trzeba przekonywać. Ceny mieszkań utrzymują się na atrakcyjnym poziomie, a inwestycja w nieruchomości jest postrzegana jako jedna z najlepszych form lokowania kapitału. Osoby kupujące inwestycyjnie decydują się przede wszystkim na wybór mieszkań jedno i dwupokojowych o małych metrażach, zlokalizowanych w centrach miast. 
Dużym zainteresowaniem klientów kupujących na wynajem cieszy się m.in. inwestycja Bliska Wola w Warszawie, której oferta poszerzy się niebawem także o lokale oferowane w ramach Aparthotelu. Wśród nabywców inwestycyjnych popularne jest także osiedle Rezydencja Redłowo w Gdyni oraz inwestycje w miastach atrakcyjnych dla biznesu, m.in. Nowe Tysiąclecie w Katowicach i Oaza Piątkowo w Poznaniu.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska
We wszystkich naszych inwestycjach daje się zauważyć zainteresowanie zakupem mieszkań ze strony klientów inwestycyjnych. To wciąż silna grupa nabywców i jest ona aktywna we wszystkich segmentach rynku. Inwestorzy zwracają uwagę na dobrą lokalizację i jakość wykonania, a także, co bardzo ważne, odpowiednią obsługę. To właśnie aspekty, na które stawiamy projektując i realizując inwestycje. Osoby inwestujące w mieszkania poszukują, zarówno optymalnych mieszkań w segmencie popularnym, gdzie cena zakupu jednostki jest relatywnie niska, jak również lokali z segmentu średniego w dobrym standardzie wykonania, gdzie jakość, poza wysoką ceną najmu nieruchomości, daje spore perspektywy wzrostu jej wartości, jak np. w naszych inwestycjach Na Kolskiej, Romera, czy Staffa w Warszawie.   

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord
Szczególnym zainteresowaniem ze strony osób inwestujących w mieszkania cieszą się np. nasze warszawskie projekty realizowane w Miasteczku Wilanów oraz Stacja Kazimierz, powstająca na Woli. Jednocześnie obserwujemy wzrost zainteresowania lokalami w Trójmieście, szczególnie w inwestycjach Brama Sopocka i Dwa Tarasy. Wobec rosnącej liczby szukających spokoju i prywatności wczasowiczów, których nie zadowala apartament hotelowy, nabywcy coraz częściej decydują się na mieszkanie lub apartament z widokiem na morze z myślą o wynajęciu go na czas wakacji, a nawet długoterminowo. Chętnie wybierane są lokale dwu i trzypokojowe o powierzchni 50-60 m kw., a także mieszkania mniejsze, o metrażu od 30 m kw.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service
Wdrażając nasze projekty mamy na uwadze te liczną grupę nabywców, jaką są inwestorzy. To właśnie przede wszystkim dla nich przygotowujemy mieszkania dwu i trzy pokojowe z osobną, jasną kuchnią, które cieszą się największą popularnością wśród najemców. Ofertę obejmującą takie lokale klienci znajdą w każdej inwestycji Wawel Service. Oferujemy także autorski program promocyjny  Kompas Korzyści  w którym przygotowaliśmy dla inwestorów wiele atrakcyjnych usług, obejmujących m.in. poszukiwanie potencjalnych lokatorów do nowo zakupionego mieszkania, zarządzanie portfelem nieruchomości, czy dodatkowy rabat przy zakupie pakietowym. 

Marta Jagłowska, Marketing Manager w firmie Marvipol
Nabywcy inwestycji najczęściej interesują się osiedlami położonymi w lokalizacjach dogodnych komunikacyjnie. Wybór determinuje bliska odległość od głównych dróg, dużych kompleksów mieszkaniowych, czy centrów biurowych. W przypadku inwestycji Marvipol takim osiedlem jest Central Park Ursynów. Na terenie tej zakrojonej na szeroką skalę inwestycji znajdą się lokale usługowe oraz specjalne place restauracyjne, strefy relaksu, czy zaaranżowane na terenie osiedla ścieżki nad jeziorem. Central Park Ursynów położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie biznesowego Mokotowa i zagłębia biurowego przy ulicy Poleczki i Domaniewskiej. To sprawia, że dostępne na terenie osiedla mieszkania są niezwykle atrakcyjne dla inwestorów. 

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic
Najczęściej kupowanymi mieszkaniami z myślą o inwestycji są małe lokale, jedno i dwupokojowe do 50 m kw. Zakupy inwestycyjne dokonywane są głównie w lokalizacjach, w których łatwo jest znaleźć chętnych na wynajem. Taką inwestycją jest warszawski Hubertus, zlokalizowany w sąsiedztwie biurowego zagłębia na Służewcu.  Z racji swojego usytuowania projekt ma szczególną wartość dla klientów inwestycyjnych. W każdej z naszych inwestycji projektujemy mieszkania różnych typów, żeby oferta była jak najbardziej zróżnicowana i atrakcyjna dla poszczególnych grup klientów, nie tylko dla osób dokonujących zakupów inwestycyjnych.  

Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu Victoria Dom
We wszystkich naszych, warszawskich inwestycjach mieszkania nabywane są także przez osoby kupujące je w celach inwestycyjnych. Klienci z tej grupy wybierają zwykle małe lokale, jedno i dwupokojowe, przy czym kawalerki kupują najchętniej bez garażu. Poszukują mieszkań pod wynajem lub traktują ich zakup jako zabezpieczenie dla dzieci na przyszłość.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa
Nadal wiele osób traktuje zakup mieszkania jako najlepszy sposób lokowania kapitału. Mieszkania w naszych projektach na warszawskiej Woli – Stacji Kazimierz i Miasto Wola, chętnie nabywane są przez klientów również w celach inwestycyjnych. Sprzyja temu szereg czynników, począwszy od atrakcyjności i dynamicznego rozwoju dzielnicy, aż po specyfikę i funkcjonalność realizowanych w tym rejonie projektów mieszkaniowych. W naszych inwestycjach nie przygotowujemy określonej puli lokali, które adresowane są bezpośrednio do inwestorów. Jednak szeroka i zróżnicowana oferta dostępnych mieszkań sprawia, że osoby pragnące ulokować kapitał w nieruchomościach znajdą w niej lokale odpowiadające ich oczekiwaniom.

Wojciech Stisz, reprezentujący firmę Barc Warszawa S.A.
Na zakup mieszkań powstających w inwestycjach zlokalizowanych na terenie warszawskiej Białołęki rzadko decydują się osoby, które dokonują zakupów inwestycyjnych. Tacy klienci wybierają w Tarasach Dionizosa najmniejsze mieszkania dwupokojowe, najchętniej o powierzchni 36-37 m kw. Odbiorcami mieszkań w tej lokalizacji są jednak głównie osoby chcące skorzystać z dopłat do kredytów. 

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Grupie Deweloperskiej GEO
Trudno wskazać jednoznacznie, w których z naszych projektów kupowane są najczęściej mieszkania na wynajem, ale największym zainteresowaniem wśród klientów cieszy się obecnie krakowska Fabryka Czekolady. Wynika to niewątpliwie z lokalizacji osiedla, które położone jest w bliskiej odległości od centrum i wszystkich najważniejszych punktów miasta. Najczęściej pod wynajem wybierane są w tym osiedlu dwupokojowe „Pralinki”. Klienci kupujący w celach inwestycyjnych zwykle decydują się na bezpieczne, dwupokojowe lokale, tj. mieszkania odpowiednie zarówno dla młodego małżeństwa, jak i dla rodziny z dziećmi.

Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest
Czasem trudno jest zdefiniować nabywcę inwestycyjnego. Zdarza się, że mieszkania pod wynajem nabywają zapobiegliwi rodzice dla dzieci, które zamierzają studiować w danym mieście. Taka inwestycja jest opłacalna nawet przy zakupie na kredyt, ponieważ miesięczna rata spłaty i czynsz wynajmu są bardzo zbliżone. Największym zainteresowaniem osób kupujących inwestycyjnie cieszą się nieduże, dwupokojowe mieszkania o powierzchni ok. 40 m kw. Niewielkie dwójki mamy w projekcie przy ulicy Siedleckiej 60 i w rozpoczynanej właśnie inwestycji przy ulicy Kordeckiego 45 w Warszawie.  

Monika Kudeło reprezentująca Activ Investment
Najchętniej na wynajem wybierane są nieduże kawalerki lub mieszkania dwupokojowe o powierzchni do ok. 44 m kw. Bardzo wiele zależy od ceny i lokalizacji. Tu najistotniejszą kwestią jest rozwinięta infrastruktura, odległość od centrum miasta i szkół wyższych. Wśród osób kupujących inwestycyjnie popularne są nasze dwie inwestycje – Konopnicka City Park w Krakowie i 4 Wieże w Katowicach. Atrakcyjna cena niewielkich mieszkań, które wybierają inwestorzy sprawia, że szybko znikają z oferty.