DODAJ

Mieszkanie Plus: powstanie ponad 6 tysięcy mieszkań w 17 miastach

Polska
Mieszkanie Plus: powstanie ponad
Tomasz Matejuk
2016-10-13 12:31:00
Ponad 6 tysięcy mieszkań w całej Polsce może powstać w najbliższym czasie w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Grunty pod inwestycje przekazało 17 samorządów.

O rządowym programie Mieszkanie Plus szerzej pisaliśmy w środę 12 października.

Samorządowcy z 17 polskich miast podpisali z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (a konkretnie ze spółką BGK Nieruchomości, realizującą pilotaż) listy intencyjne i porozumienia – na ich mocy przekazali do programu nieruchomości, na których łącznie może powstać ponad 6 tys. mieszkań w całej Polsce.

To nieruchomości w Białej Podlaskiej, Chorzowie, Dębicy, Gliwicach, Katowicach, Kobyłce, Nowej Dębie, Pelplinie, Poznaniu, Radomiu, Skawinie, Stalowej Woli, Starogardzie Gdańskim, Trzebini, Tychach, Wałbrzychu i Wrześni.

To działki o łącznej powierzchni ponad 67 ha, na których powstaną dostępne cenowo mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności. Ich budowa ma za zadanie poprawić sytuację w szczególności młodych polskich rodzin, dla których uzyskanie mieszkania o odpowiednim standardzie będzie stanowiło podstawę do podjęcia decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci – przekonuje Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości S.A.

Stasiak tłumaczy, że listy intencyjne i porozumienia podpisane w środę zakładają ścisłą współpracę między BGK Nieruchomości S.A. a poszczególnymi samorządami w celu realizacji projektów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe oraz infrastrukturę społeczną i techniczną.

Jako spółka odpowiedzialna za pilotaż programu Mieszkanie Plus, zadeklarowaliśmy też podjęcie działań zmierzających do finansowania i organizacji inwestycji, a także gotowość do aktywnego zarządzania nieruchomościami i obsługi najemców w ramach programu Mieszkanie Plus – dodaje Włodzimierz Stasiak.

Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego zapewniają, że inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus realizowane będą na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników.

– Mieszkania, jakie powstaną we wskazanych przez poszczególne gminy lokalizacjach, będą się charakteryzować umiarkowanymi czynszami, dostępnymi także dla słabiej uposażonych rodzin. To pozwoli im m.in. ograniczyć konieczność zadłużania się oraz wzmocni ich mobilności i elastyczność na rynku pracy. Najemcy otrzymają również możliwość pozyskania lokali na własność w perspektywie kilkudziesięciu lat – wyliczają w BGK.