Wrocław: Kuźniki, Popowice, Przedmieście Świdnickie – trwają konkursy na koncepcje Mieszkań Plusźródło: BGK Nieruchomości

Wrocław: Kuźniki, Popowice, Przedmieście Świdnickie – trwają konkursy na koncepcje Mieszkań Plus

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
W trzech lokalizacjach powstanie w sumie niemal 1500 mieszkań. Na dwóch nieruchomościach bądź w ich bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się obiekty zabytkowe. BGK Nieruchomości wyłonił już uczestników konkursów. Rozstrzygnie je w ciągu miesiąca.
Spółka BGK Nieruchomości S.A., odpowiedzialna za realizacją rządowego programu Mieszkanie Plus, prowadzi od września trzy konkursy na opracowanie koncepcji osiedli na Kuźnikach, Popowicach oraz na Przedmieściu Świdnickim. W sprawie tego przy ulicy Hermanowskiej zgłosiło się 47 kandydatów, z czego 27 spełniło warunki. Do właściwego etapu przeszło ich pięciu: architektów grupa Elżbieta Kierska-Łukaszewska z Krakowa oraz MH Architekci Sp. z o.o., OPA-architekci Sp. z o.o. Sp. komandytowa, S.A.M.I. Architekci Sp. z o.o. i TZA Aleksandra Targońska (wszyscy z Warszawy).
Koncepcję inwestycji przy ul. Białowieskiej chciały przygotować 44 pracownie, jednak tylko 22 zgłoszenia okazały się poprawne. W najlepszej szóstce znalazły się trzy biura z Wrocławia (arch it Piotr Zybura, Forum architekci Sp. z o.o., GREG architekci Sp. z o.o. Spółka komandytowa), dwa z Warszawy (TZA Aleksandra Targońska,Tektura, Barbara Kozielewska) oraz jedno z Krakowa (BE DDJM Architekci Sp. z o.o.).
Planowanym osiedlem przy ul. Kolejowej było zainteresowanych 42 uczestników. 17 z nich spełniło kryteria. W konkursie weźmie udział pięć pracowni: po dwie z Wrocławia (AGP Sp. z o.o. Sp. k., GREG architekci Sp. z o.o. Spółka komandytowa) i Krakowa (B2 Studio Sp. z o.o. Sp. komandytowa, Kubatura Sp. z o.o.) oraz jedna z Katowic (Atelier PS Mirosław Polak Marek Skwara SC).
Każdy z ostatecznie wybranych uczestników otrzyma za wykonanie pracy konkursowej 20 tys. zł. Dodatkowo zdobywca pierwszego miejsca dostanie 25 tys. zł, drugiego 15 tys. zł, a trzeciego – 10 tys. zł.
Efekty będzie oceniać 11 z 12 członków składu sędziowskiego. Wśród nich znajdują się m.in. przedstawiciele BGK Nieruchomości i Stowarzyszenia Architektów Polskich oddział Wrocław oraz Piotr Fokczyński (dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa). Składanie prac nastąpi 16 listopada. Ogłoszenie wyników wraz z wręczeniem nagród i debatą odbędzie się 29 listopada. Natomiast 7 grudnia w stolicy Dolnego Śląska będzie można oglądać wystawę koncepcji.

Ponad 600 mieszkań w sąsiedztwie zabytkowej parowozowni

Jedno z osiedli powstanie przy ul. Hermanowskiej 42-60. Obejmie działki nr 3/7, 3/12, 4/13, 4/20, 4/21, 4/22, 4/23, 4/24, 4/25, 4/26 oraz 4/27, o łącznej powierzchni 95,7 tys. mkw. Inwestor chce uzyskać minimum 33 tys. 718 mkw. pow. użytkowej mieszkań, ale zamierza premiować projekty przewidujące większą liczbę. Pow. usług na parterach ma wynieść około 1854 mkw. (lokalizowanych głównie od strony ul. Kołobrzeskiej). Budynki mają mieć wysokość do 14 m, w 30 procentach do 17 m z dominantami do 20 m. Miejsca parkingowe zostaną zlokalizowane przede wszystkim w garażach podziemnych: 1,2/mieszkanie i 2,5/100 mkw. pow. sprzedaży.
UM Wrocławia
UM Wrocławia
W dwóch etapach ma powstać 651 lokali mieszkalnych, o średniej pow. ok. 51,57 mkw. Przykładowa struktura mieszkań (z tolerancją +/- 10 procent): po 45 procent M2 (pokój dzienny, kuchnia lub aneks kuchenny, sypialnia, średni metraż 44 mkw.) i M3 (60,4 mkw.), a po 5 procent M1 (pokój dzienny z kuchnią bądź aneksem, 28,2 mkw.) oraz M4 (72 mkw.).
BGK Nieruchomości
Koszt wykonania budynków w stanie deweloperskim (bez zagospodarowania terenu, sieci, działki, zewnętrznej infrastruktury technicznej) dla etapu 1 nie może przekroczyć 4 000 zł/PUU+PUM, a dla etapu 2 3 780 zł/PUU+PUM. Przy założeniu, że 60% programu parkingowego zostanie zrealizowane w wielostanowiskowych garażach podziemnych – czytamy w regulaminie.
Osiedle ma współgrać zarówno z pobliską nową zabudową, jak i obiektami zabytkowymi (schron, parowozownia, budynki wielorodzinne przy ul. Hermanowskiej 28-36).
BGK Nieruchomości

Prawie 400 lokali w rejonie Portu Popowice

Drugie z osiedli w ramach programu Mieszkanie Plus powstanie przy ul. Białowieskiej, tuż nad wodą. Po zachodniej stronie Vantage Development S.A. wraz z Rank Progress S.A. realizują Port Popowice na około 2 tys. mieszkań.
Konkursem są objęte działki nr 2 i 2/2 (dla drugiej z nich będzie trzeba wystąpić o warunki zabudowy), o łącznej powierzchni 46,5 tys. mkw. Inwestycja obejmie jednak 17 425 mkw. działki nr 2 (1458 mkw. zostanie przeznaczonych na drogę) i ok. 4 tys. mkw. nr 2/2 (na reszcie znajdzie się zieleń). Powstanie na nich minimum 355 mieszkań o łącznej powierzchni 18 495 mkw. i średniej 52,1 mkw. Przykładowa struktura: 5,6% M1 (średnio 29 mkw.), 43,7% M2 (44 mkw.), 45,1% M3 (60,2 mkw.) i 5,6% M4 (72 mkw.). W tym przypadku koszt wykonania nie może przekroczyć 3,3 tys. zł netto/PUM.
UM Wrocławia
UM Wrocławia

Niemal 500 mieszkań na zabytkowym, pocztowym terenie

Mieszkania Plus powstaną także przy ul. Kolejowej 63-65. Poczta Polska sprzedała w sierpniu spółce BGK Nieruchomości działki nr 18/1 i 18/2, o powierzchni 30 655 mkw. Ma na nich powstać docelowo 7 budynków wielorodzinnych z usługami i garażami podziemnymi oraz po jednym obiekcie biurowym i handlowo-usługowym.
Konkurs obejmuje zagospodarowanie terenu o pow. 21 584 mkw. na cele mieszkalne (pozostała część, z budynkami zabytkowymi, będzie w przyszłości przeznaczona pod usługi). Znajdzie się na nim ok. 680 mkw. przestrzeni usługowej i co najmniej 469 mieszkań. Ich łączna pow. wyniesie minimum 24 370 mkw., a średnia – 51,96 mkw. Struktura może kształtować się następująco: po ok. 5% M1 (średnio 28,2 mkw.) i M4 (72 mkw.), a po 45% M2 (44 mkw.) i M3 (60,4 mkw.). Koszt budowy ma wynieść maksymalnie 3,3 tys. zł netto/PUM+PUU (zakładając, że 60% miejsc parkingowych znajdzie się w garażach podziemnych).
Na terenie nieobjętym konkursem, do zagospodarowania w przyszłości, znajdują się zabytkowe obiekty poczty (początkowo niemieckiej, dziś polskiej). Powstały w latach 1931-1935.
UM Wrocławia

Osiedla uwzględniające potrzeby młodych i starszych

Zapewnienie dostępnych cenowo mieszkań oraz tworzenie przyjaznych do życia przestrzeni zamieszkiwania jest kluczowym zadaniem, przed który stają projektanci – wyjaśnia organizator konkursu. – Po latach budowania grodzonych osiedli uzależnionych od korzystania z ruchu samochodowego potrzebujemy nowych odpowiedzi na wyzwania takie jak: dostępność mieszkań, zrównoważona mobilność oraz tworzenie silnych wspierających się społeczności lokalnych.
Tym samym BGK Nieruchomości podaje kilka wytycznych. Osiedla mają uwzględniać potrzeby osób młodych, rodzin z dziećmi, a także osób starszych. Przestrzeń blokowisk ma zachęcać do wspólnego, aktywnego spędzania czasu (m.in. poprzez utworzenie placów zabaw i miejsc relaksu) oraz budować lokalną tożsamość i przywiązanie do miejsca. W budynkach mają się znajdować ogólnodostępne przestrzenie (klub sąsiedzki, szeroki hol z siedziskami). Ponadto należy minimalizować ruch samochodowy wewnątrz osiedli (podstawowym środkiem komunikacji ma być transport publiczny).

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Dobre perspektywy dla najemców biur we Wrocławiu
Według raportu "Office Occupier: Rynek biurowy we Wrocławiu" firmy doradczej Cresa, wolumen transakc...
7R inwestuje w Bolesławcu. Wybuduje centrum dystrybucyjne 7R Park Bolesławiec [WIZUALIZACJA]
Kolejna duża inwestycja magazynowa na Dolnym Śląsku. Tym razem w zachodniej części tego regionu. W B...
W Warszawie otwarto największe centrum rozwoju technologii chmury Google w Europie
Google otwarło we wtorek, 26 października w Warszawie nowe biuro, które ma być największym...
We Wrocławiu trwa budowa Alei Wielkiej Wyspy i mostu Wschodniego [FILM + ZDJĘCIA]
We Wrocławiu trwa budowa jednej z najważniejszych inwestycji drogowych w historii stolicy Dolnego Śl...
Wrocław dostanie ponad 107 mln zł dofinansowania na przebudowę ul. Pomorskiej i rewitalizację Wzgórza Partyzantów
Gmina Wrocław w ramach pierwszej edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – Polski Ład dl...
Już niebawem pojedziemy pełną szerokością trasy S3 na odcinku Lubin Północ - Polkowice Południe
Do końca bieżącego tygodnia udostępnimy kierowcom kolejnych 6 km drogi ekspresowej S3 od węzła Lubin...
Trwa przebudowa stacji kolejowej Kraków Płaszów [ZDJĘCIA]
Podróżni wygodniej wsiadają do pociągów z nowych peronów na stacji Kraków Płaszów. Do kierowania ruc...
Nowy przystanek Boguszów-Gorce Dzikowiec w woj. dolnośląskim zwiększy dostęp do kolei
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę przystanku na trasie Boguszów-Gorce Wschód...
Niemiecki koncern Bayer zatrudni 400 specjalistów IT w Warszawie
Do 2022 roku niemiecki Bayer chce  zatrudnić 400 specjalistów w swoim warszawskim Digital Hubie...
Wrocław: Trwa rewitalizacja zabytkowego budynku farmacji na Starym Mieście. Powstanie w nim biurowiec [FILM + ZDJĘCIA]
Spółka Luni Sp. z o.o. rozpoczęła w sierpniu 2020 roku przebudowę budynku (wpisanego do gminnej ewid...