DODAJ

Wrocław: Park na Przedmieściu Świdnickim przejdzie rewitalizację. Będą konsultacje

Sport i rekreacja / Wrocław
Wrocław: Park na Przedmieściu
Mariusz Bartodziej
2018-10-02 08:51:02
Wrocławska firma XProject wykona za ponad pół roku projekt zmian na terenie rekreacyjnym pomiędzy ulicami Kolejową a Szpitalną. Powstaną tam m.in. ścieżki, oświetlenie i fontanna.

Zarząd Zieleni Miejskiej rozstrzygnął 28 września przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej rewitalizacji parku przy ul. Kolejowej. Zrobi to pracownia XProject Sp. z o.o., do 31 maja 2019 roku.

Do postępowania przystąpiło trzech uczestników. Firma PM Projekt Sp. z o.o. oczekiwała 232 tys. 470 zł brutto przy pięcioletniej gwarancji. Taki sam okres zaproponowała spółka XProject, ale jest gotowa wykonać zadanie za 124 tys. 425 zł. Najtańszą ofertę złożyła Pracownia 44Sto Sp. z o.o. – 111 tys. 930 zł. Przegrała jednak z powodu krótszej gwarancji (3 lata) i mniejszego doświadczenia projektanta (2 lata przy ponad 5 latach ze zwycięskiego biura). Miasto chciało przeznaczyć na ten cel 70 tys. zł.

Projekt dotyczy prac nad zagospodarowaniem działek nr 7/3, 8/5, 11/14 oraz 12/1, o łącznej powierzchni 2,81 ha. Obejmuje m.in. przyłącze i sieć oświetlenia, infrastruktury pod planowany monitoring, instalacji wodnej, fontanny oraz ścieżek i placyków. Wykonawca projektu weźmie udział w pięciu spotkaniach konsultacyjnych zorganizowanych przez magistrat.

UM Wrocławia


Walka w WBO jak dotąd bez skutku

Mieszkańcy już od 2016 starają się o rewitalizację terenu przy ul. Kolejowej w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Zgłosili projekt utworzenia siłowni zewnętrznej, który nie zebrał wystarczającej liczby głosów. Podobnie było rok później, gdy pojawiły się już dwa projekty. Także w tegorocznej edycji mieszkańcy walczą o tę inwestycję – z poparciem Rady Osiedla Przedmieście Świdnickie. To projekt rejonowy nr 491 dla Nadodrza, Ołbina, Starego Miasta, Placu Grunwaldzkiego i Przedmieścia Świdnickiego, z budżetem do 250 tys. zł.

Park przy ulicy Kolejowej od dziesięcioleci pełnił rolę miejsca wypoczynku i rekreacji dla okolicznych mieszkańców, w tym dzieci i młodzieży. W jego zachodniej części znajduje się niedawno zmodernizowany plac zabaw dla dzieci. Przestrzeń tą chcielibyśmy uzupełnić kompleksem urządzeń siłowni zewnętrznej – wyjaśnia lider projektu. – Dzięki temu powstałaby zintegrowana przestrzeń służąca zabawie, wypoczynkowi i rekreacji wielu pokoleń okolicznych mieszkańców, w tym także przyszłych mieszkańców osiedli budowanych w najbliższej okolicy, a także uczniów pobliskich szkół.