DODAJ

Wielkopolski rynek mieszkaniowy walczy o pozycję wicelidera

Poznań
Wielkopolski rynek mieszkaniowy walczy
Kajtman
2011-09-22 14:04:51
Wielkopolski rynek mieszkaniowy w I połowie 2011 r. znalazł się w ścisłej czołówce pod względem ilości oddanych do użytkowania mieszkań. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy w stolicy Wielkopolski klienci odebrali 5907 nowych lokali. Z tym wynikiem Poznań uplasował się na trzecim miejscu. Liderem było województwo mazowieckie, w którym oddano 10 156 mieszkań. Na drugiej pozycji znalazło się małopolskie, gdzie liczba przekazanych lokali wyniosła 5988. Deweloperzy z Wielkopolski zajęli również trzecie miejsce pod względem ilości mieszkań w ofercie. W II kwartale br. w poznańskiej ofercie mieszkaniowej znajdowało się 1 300 nowych mieszkań.

Jak wynika z badań GUS, w minionym półroczu 2011 roku, w całym kraju oddano do użytku 55 403 mieszkania , czyli o 13% mniej niż rok wcześniej. W tym czasie rozpoczęto budowę 80 010 nowych lokali, co było wynikiem niższym o 1,3 %. w porównaniu do roku 2010.. Najwięcej inwestycji rozpoczęto w województwie mazowieckim: 14 652, a najmniej w opolskim: 993. W I i II kwartale 2011r. zaobserwowano wzrost ilości otrzymanych pozwoleń na budowę o 7,3 %, w wyniku których powstanie 88 094 mieszkań. W II kwartale 2011 r. najwyższą średnią cenę transakcyjną zanotowała Warszawa 476 785 zł, najniższą aglomeracja Katowice 215 956 zł. W stolicy za m? mieszkania płacono mniej o 3,1%, Poznań zanotował 2 % spadek ceny, a najmniejszą różnicę odczuli kupujący w Katowicach, bo zaledwie o 0,6 %.

W II kwartale br. najwięcej gotowych mieszkań proponowali warszawscy deweloperzy: 4,6 tys. lokali, kolejne miejsce zajął Kraków z 1,8 tys. ofert, na trzeciej pozycji znalazł się Poznań z 1,3 tys. mieszkań. Jak wynika z badań firmy Emmerson, najmniej własnych M proponowali deweloperzy z Katowic. W ich ofercie znalazło się zaledwie 400 lokali.

W badanym okresie najwięcej za m? trzeba było zapłacić w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Poznań znalazł się na czwartym miejscu z ceną 6 700 zł/m?. Średnia cena transakcyjna mieszkań w stolicy Wielkopolski, w II kwartale 2011 r., wyniosła 301 749 zł.

W związku z intensywnym rozwojem rynku mieszkaniowego w Wielkopolsce warto bliżej przyjrzeć się temu regionowi. Największym zainteresowaniem poznaniaków cieszyły się inwestycje znajdujące się w dzielnicach: Winogrady, Grunwald, Jeżyce, Naramowice i Stare Miasto. Najwięcej za metr kw. trzeba było zapłacić w dzielnicy Stare Miasto oraz Wilda. Zainteresowani szukali głównie mieszkań z rynku pierwotnego lub względnie nowych. Starsze lokale znalazły nabywców, jeżeli ich cena była niska lub były położone w dobrym komunikacyjnie miejscu. W stolicy Wielkopolski obecnie realizowane są 62 inwestycje, których termin wykonania nie przekracza 18 miesięcy. Łączna ilość mieszkań w ofercie sprzedażowej i gotowych mieszkań w czerwcu br. wyniosła ponad 4 tys. lokali. Dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Poznania cieszyły się domy o powierzchni 120-150 m?, które nie stanowiły dla potencjalnych Klientów takiej bariery cenowej, jak w przypadku metrażu np. 200 m?.

Na popyt na rynku mieszkaniowym duży wpływ ma również wysokość stóp procentowych oraz łatwość uzyskania kredytu mieszkaniowego. Z badań firmy CEE Property Group wynika, że zdolność do uzyskania kredytu na 350 tys. zł posiada 21%. mieszkańców Poznania, czyli blisko 80 tys. osób.

Warto również wspomnieć o bardzo dobrych uwarunkowaniach społeczno-gospodarczych Poznania, które w znaczący sposób wpływają na kondycję tamtejszego rynku mieszkaniowego. Stolica Wielkopolski jest drugim po Warszawie najsilniejszym gospodarczo miastem Polski. W 2010 r. wartość PKB wytworzona w Poznaniu była dwukrotnie wyższa niż średnia krajowa i w przeliczeniu na mieszkańca wyniosła 61,6 tys. zł (źródło CEE Property Group i GUS). Wyższa wartość PKB utrzymuje się w Poznaniu już od dłuższego czasu, w latach 2000-2006 średnie tempo wzrostu wyniosło tam 7,8%, a w reszcie kraju 6,9%. W ciągu ostatnich trzech lat (2007-2010) Poznań zanotował wzrost PKB o 3,6% wobec 2,9% dla całego kraju. Miasto może poszczycić się również jedną z najniższych w Polsce stopą bezrobocia, w 2010 r. wyniosła ona 3,2%, w momencie gdy w całym kraju było to 12,3%. Wysoki poziom zatrudnienia oraz podnosząca się zamożność społeczeństwa bezpośrednio wpływa na decyzje o zakupie własnego ,,m".

Poznań w 2005 r. uzyskał najwyższą ocenę pod względem atrakcyjności inwestycyjnej, którą przyznał mu w 2005 r. Instytut badań nad Gospodarką Rynkową. Wpływ na dynamiczny rozwój miasta ma jego bardzo dobre usytuowanie komunikacyjne pomiędzy Berlinem a Warszawą. Dlatego też wiele zagranicznych firm m.in. Uniliver, GlaxoSmithKline, Nivea, SAB, Volkswagen, czy Philips. postanowiło zainwestować właśnie w Poznaniu. Na rozwój rynku mieszkaniowego w tym rejonie może mieć również wpływ druga co do wielkości w kraju liczba studentów. Większość z nich postanawia pozostać i zamieszkać w Poznaniu, a później usamodzielnić się i kupić własne mieszkanie.

,,Poznań to miasto o dużym potencjale. Zauważają to, zarówno inwestorzy, jak i osoby, które wybierają stolicę Wielkopolski na swoje miejsce zamieszkania. Perspektywy dla naszego rynku mieszkaniowego są optymistyczne. Korzystna sytuacja gospodarcza oraz ogólne bogacenie się społeczeństwa wpływa na podejmowanie decyzji o zakupie własnego mieszkania. Poznań ma jeden z najprężniej rozwijających się rynków mieszkaniowy w Polsce, na którym od kilku lat utrzymuje się duży popyt na nowe mieszkania." - powiedział Paweł Bugajny, Prezes Trust S.A.


***

Trust S.A. działa na rynku budowlanym od 1989 r., a na rynku deweloperskim od 1993 r.. Obecnie Spółka koncentruje się na realizacji projektów deweloperskich na rynku poznańskim, który jest jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków mieszkaniowych w Polsce. Spółka w swoich inwestycjach stosuje materiały najwyższej jakości, przez co zdobywa zaufanie swoich Klientów. Inwestycje Trust S.A. charakteryzują się również nowoczesną oraz oryginalna architekturą, która jest efektem współpracy z renomowanymi biurami projektowymi. Do 2011 r. firma oddała do użytku mieszkania i domy, których całkowita powierzchnia użytkowa wynosi blisko 100 000 m2. Aktualnie realizowane inwestycje to: Lubczykowa Góra II, Żurawieniec IV oraz Amber Residence. Trust S.A. jest Partnerem Mieszkaniowym klubu sportowego Lech Poznań, a także Członkiem Klubu Partnera Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.