DODAJ

Tutaj mieszkania są najdroższe!

Tutaj mieszkania są najdroższe!
Emmerson
2012-04-26 13:54:52
Zgodnie z najnowszą edycją raportów "Pierwotny rynek mieszkaniowy" opracowywanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A., najdroższą dzielnicą Warszawy pozostaje Śródmieście. Przeciętna cena nowego mieszkania w tym rejonie stolicy wynosi 18,0 tys. zł.

Zestawienie dotyczy porównania cen nowych lokali mieszkalnych w poszczególnych miastach oraz ich najdroższych rejonach w I kwartale 2012 r.

W Krakowie najdroższe lokale mieszkalne z pierwszej ręki są zlokalizowane na terenie Starego Miasta. Średnia cena za mkw. powierzchni deweloperskiego lokum w tej dzielnicy wyniosła od stycznia do marca 10,6 tys. zł. Warto zaznaczyć, że jest to i tak istotnie mniej niż pod koniec ubiegłego roku, kiedy to za mkw. powierzchni nowego mieszkania trzeba było tutaj zapłacić aż 14,0 tys. zł. Tak istotna obniżka jest spowodowana wprowadzeniem na rynek jednej dużej inwestycji, zlokalizowanej w granicach Starego Miasta, w której średnia cena znajduje się znacznie poniżej dotychczasowych stawek w tym rejonie. We Wrocławiu na przestrzeni trzech pierwszych miesięcy obecnego roku najdroższym obszarem również było Stare Miasto, a przeciętna stawka mieszkań z pierwszej ręki kształtowała się tu na poziomie 8,5 tys. zł/mkw. W tym wypadku relatywnie niska cena wynika z faktu, że najdroższy rejon miasta jest podzielony pomiędzy dawne dzielnice Stare Miasto oraz Śródmieście.

To, że najwyższe średnie ceny mieszkania osiągają właśnie w tych lokalizacjach jest efektem przede wszystkim reprezentacyjnego charakteru tych obszarów. Na wysokie stawki za mkw. nowego lokalu mieszkalnego wpływają, bowiem ponadprzeciętne koszty nabycia gruntu. Ceny tutejszych działek są wynikiem ograniczonej podaży terenów pod nowe inwestycje, gdyż już obecnie obszary te charakteryzują się zazwyczaj zwartą zabudową. W związku z tym można powiedzieć, że deweloperzy realizujący projekty w tych obszarach nie mają wyboru, lecz muszą skupiać się na inwestycjach skierowanych do klientów z grubszym portfelem. Podsumowując należy dodać, że na tych terenach można również spotkać nowe lokale mieszkalne, których ceny znacznie przekraczają przeciętny poziom. Najwyższa stawka za mkw. powierzchni nowego mieszkania na koniec marca wynosiła w Warszawie 45 tys. zł. W grodzie Kraka ceny dochodziły do 29 tys. zł/mkw., a we Wrocławiu na najdroższe apartamenty trzeba było wyłożyć ponad 21 tys. zł/mkw.


Emmerson S.A.