Warszawskie kamienice nadal w cenie

Warszawskie kamienice nadal w cenie

Warszawa
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Korzystne warunki kredytowania oraz pośpiech przed wejściem w życie nowych przepisów regulujących udzielanie kredytów sprawiają, że rynek nieruchomości w stolicy jest mocno ożywiony. Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, najpopularniejsze są tu niewielkie i tanie mieszkania z wielkiej płyty. Najdroższe niezmiennie pozostają kamienice w centrum miasta, za które kupujący płacą średnio 8800 zł za metr kwadratowy.


Pośpiech przed końcem roku

Na warszawskim rynku nieruchomości od wakacji utrzymuje się wzmożony ruch. O ile w sierpniu przeważającą grupą kupujących byli studenci szukający lokum na nadchodzący rok akademicki, o tyle obecnie coraz więcej jest osób próbujących zdążyć z zakupem przed nowym rokiem. – W 2014 r. wchodzi w życie nowa Rekomendacja S, która uniemożliwi kredytowanie na 100% wartości nieruchomości. Oznacza to, że od stycznia, żeby kupić mieszkanie będziemy musieli dysponować przynajmniej 5 proc. jego wartości. Dziś można jeszcze wziąć kredyt hipoteczny nie posiadając oszczędności – komentuje Agnieszka Cyganiak, ekspert Metrohouse. Najczęściej poszukiwanymi lokalami są kompaktowe mieszkania dwupokojowe do 40 mkw. oraz trzypokojowe o niewielkim metrażu, nie przekraczającym 60 mkw.


Kamienice drogie, bloki tanie

REKLAMA

Na Warszawskim rynku niezmiennie najdroższe są mieszkania w starych kamienicach. Wiąże się to z bardzo ograniczoną ofertą oraz z dobrą lokalizacją tego typu nieruchomości. – W Warszawie kamienice stanowią jedynie 12 proc. podaży, usytuowane są zazwyczaj w starych dzielnicach,
w pobliżu centrum miasta, co podnosi ceny. Za metr kwadratowy takiej nieruchomości płaci się średnio 8800 zł. Dużo tańsze są mieszkania w budynkach z wielkiej płyty. W ich wypadku średnia cena ofertowa to 6970 zł za metr kwadratowy
– podaje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. Za porównywalny lokal w budynku powstałym po 2007 roku trzeba zapłacić drożej średnio o 1120 zł za mkw. Ruch na rynku oraz duża liczba dostępnych mieszkań, zwłaszcza tych najtańszych, sprawiają, że sprzedający skłonni są negocjować. Średnia różnica między cenami ofertowymi a transakcyjnymi w Warszawie to bowiem 4,2 proc.


W stolicy największe spadki wysokości rat

Osoby planujące zakup nieruchomości na kredyt mają powody do zadowolenia. W Warszawie, spośród wszystkich objętych analizą miast, miesięczne raty kredytów spadły najbardziej. – Choć marże kredytowe w ostatnich miesiącach rosły, to raty tych nowoudzielanych są dużo niższe niż w ubiegłym roku. Nie wynika to jedynie ze spadku stóp procentowych, ale także z tego, że zwykle mniej płacimy już za mieszkania. Jeśli połączymy niższe oprocentowanie ze spadkiem cen nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Warszawie spadła od września 2012 r. aż o 683 zł – podaje Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA