Grupa Nordea pierwszym najemcą warszawskiego kompleksu Green Corner

Grupa Nordea pierwszym najemcą warszawskiego kompleksu Green Corner

Warszawa
REKLAMA

Skanska Property Poland podpisała pierwszą umowę najmu powierzchni biurowej w kompleksie Green Corner, który powstaje w Warszawie przy ulicy Chłodnej. Nowy najemca, Grupa Nordea, zajmie ok. 7 000 m2 w budynku A. Nordea to największa grupa finansowa w krajach skandynawskich oraz w regionie Morza Bałtyckiego, o bogatej, 190-letniej tradycji. Jest obecna w 19 krajach i obsługuje klientów poprzez sieć 1 400 oddziałów i przedstawicielstw. W Polsce Grupa Nordea jest obecna od 1999 roku. Nordea Bank Polska obsługuje klientów w ponad 190 oddziałach, natomiast Nordea Powszechne Towarzystwo Emerytalne oraz Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie świadczą usługi dla ponad miliona klientów.

 

Grupę Nordea z deweloperem łączą nie tylko skandynawskie korzenie, ale również podobne podejście do kwestii ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju. Według strategii korporacyjnej Nordea, biura i budynki firmy poddawane są certyfikacji środowiskowej LEED. Jest to system powszechnie używany na całym świecie, a Skanska zgodnie ze swoją polityką stosuje go we wszystkich realizowanych inwestycjach biurowych. Green Corner uzyskał już precertyfikację w systemie LEED na najwyższym, platynowym poziomie.

 

„Przy analizie ofert zwracaliśmy uwagę na różne aspekty: korzystną lokalizację, warunki cenowe oraz kwestie dbałości o środowisko. Z przyjemnością mogę powiedzieć, że wybrany przez nas kompleks Green Corner spełnia nasze kryteria” – mówi Tomasz Misiak, Wiceprezes Zarządu Nordea Bank Polska.


Kluczowe atuty kompleksu Green Corner to jego doskonała lokalizacja w biznesowym centrum stolicy oraz zielone rozwiązania zastosowane przy projektowaniu i budowie biurowca.

 

„Cieszymy się, że charakter wybranego budynku jest zbieżny z naszymi skandynawskimi korzeniami. Naturalność, ekologia i nowoczesność, jakie oferuje nowa siedziba naszych spółek, pozwoli nam pracować efektywnie” – powiedział Sławomir Łopalewski, Prezes Zarządu Nordea Polska Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie.


Green Corner powstaje u zbiegu ulic Chłodnej i Wroniej na warszawskiej Woli,  tuż przy ulicy Towarowej i Al. Solidarności oraz w pobliżu dużych węzłów komunikacji miejskiej. Pracownicy firm wynajmujących powierzchnie w Green Corner będą mieli dostęp do znakomicie rozwiniętej sieci linii tramwajowych oraz autobusowych, a w przyszłości będą mogli dojeżdżać do pracy II linią metra. W kompleksie znajdzie się dwupoziomowy parking podziemny na 265 miejsc i podziemny parking rowerowy z 40 miejscami oraz prysznicami i szatniami dla rowerzystów. Najemcy będą mieli do dyspozycji również 6 stanowisk zasilania dla aut napędzanych energią elektryczną.

 

„Bardzo się cieszę, że pierwszym najemcą Green Corner została Grupa Nordea. Podobne podejście do polityki zrównoważonego rozwoju z pewnością pozwoli firmie w pełni wykorzystać zielone rozwiązania, jakie oferuje nasz nowy projekt. Przyniesie to przede wszystkim korzyści dla środowiska naturalnego, ale rezultatem będą również zdecydowanie niższe koszty energii i wody dla najemcy” – powiedział Waldemar Olbryk, prezes Skanska Property Poland.

 

Zielone rozwiązania zastosowane przez Skanska w Green Corner pozwolą zminimalizować wpływ budynku na środowisko naturalne, ograniczając jednocześnie koszty jego eksploatacji. Obejmą one m.in. nowoczesny system zarządzania budynkiem BMS sterujący wykorzystaniem energii, energooszczędny system oświetlenia, panele fotowoltaiczne używane do produkcji energii elektrycznej, użycie ciepła odzyskiwanego z biur do ogrzewania garażu, a także nowoczesny system klimatyzacji oparty na belkach chłodzących. Deweloper zainstaluje również na powierzchniach biurowych najemców system daylight control dostosowujący natężenie oświetlenia do ilości światła dostającego się z zewnątrz. Od wiosny do jesieni budynek zdobić będzie zieleń drzew, które rosną w tym miejscu od lat, a przerwy w pracy będzie można spędzać w obsadzonym zielenią wewnętrznym patio, zaplanowanym jako miejsce odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu.

 

W transakcji pośredniczyła firma Colliers International, jedna z wiodących firm doradczych działających w obszarze rynku nieruchomości. Skanska aktualnie prowadzi szereg rozmów z kolejnymi najemcami. Projekt Green Corner dzięki innowacyjnym rozwiązaniom oraz znakomitej lokalizacji cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony firm szukających nowoczesnej powierzchni biurowej.

REKLAMA

 

Green Corner

Green Corner to nowoczesny i funkcjonalny kompleks biurowy klasy A zaprojektowany i realizowany w zgodzie z polityką zielonego, zrównoważonego budownictwa. Jest to pierwszy projekt biurowy w Warszawie precertyfikowany w systemie LEED[1] na najwyższym, platynowym poziomie. Ten siedmiopiętrowy kompleks składać się będzie z dwóch budynków biurowych, których całkowita powierzchnia najmu wyniesie około 27 000 m2 (14 000 m2 w budynku A oraz 13 000 m2 w budynku B). Duże i odpowiednio zaprojektowane powierzchnie biurowe zapewnią najemcom wysoką elastyczność w zakresie aranżacji wnętrz. Biurowiec Green Corner został zaprojektowany przez zespół architektów pod kierownictwem Michała Nocunia z firmy MW Projekt Biuro Projektowe Sp. z o.o. z Warszawy. Generalnym wykonawcą obiektu jest Skanska S.A., a za komercjalizację powierzchni odpowiedzialna jest Skanska Property Poland. Budowa kompleksu rozpoczęła się w lutym 2011 roku, a jego oddanie do użytku planowane jest na czwarty kwartał 2012 roku.


Lokalizacja

Kompleks Green Corner powstaje u zbiegu ulic Chłodnej i Wroniej, w samym sercu warszawskiej Woli. W tej dynamicznie rozwijającej się części miasta, należącej do biznesowego centrum stolicy, w przyszłości planowane są liczne inwestycje komercyjne i mieszkaniowe, a także rozbudowa infrastruktury drogowej. Usytuowanie kompleksu w centrum Warszawy, w pobliżu dużych węzłów komunikacji miejskiej (doskonale rozwinięta sieć linii tramwajowych i autobusowych oraz 10 minut pieszo od planowanej stacji II linii metra) będzie istotnym udogodnieniem dla pracowników docierających do pracy z różnych części Warszawy. W kompleksie powstanie dwupoziomowy parking podziemny z 265 miejscami oraz podziemny parking rowerowy z 40 miejscami oraz prysznicami i szatniami dla rowerzystów. W biurowcu Green Corner znajdzie się także 6 stanowisk zasilania dla aut napędzanych energią elektryczną.



Zielone rozwiązania

Green Corner został zaprojektowany i jest realizowany w oparciu o najnowsze, dostępne technologie oraz zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Kompleks, który jest precertyfikowany w systemie LEED na najwyższym, platynowym poziomie, podobnie jak pozostałe projekty biurowe Skanska Property Poland, ubiegać się będzie o certyfikaty LEED oraz EU GreenBuilding[2]. Nowoczesne, inteligentne technologie zastosowane podczas jego projektowania i budowy pozwolą na znaczne ograniczenie kosztów operacyjnych budynku, co przełoży się na oszczędność dla najemców. Jednocześnie budynek tworzy wyjątkowe środowisko wewnętrzne, które sprzyja wzrostowi produktywności pracowników poprzez zapewnienie im optymalnych i komfortowych warunków pracy. Technologie te, wraz z nowoczesnym systemem zarządzania budynkiem (Building Management System – BMS) pozwolą na znaczne zmniejszenie zużycia energii w porównaniu z budynkiem referencyjnym.

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, budynki posiadające certyfikat LEED gwarantują spadek kosztów operacyjnych o około 8-9% w porównaniu do referencyjnych budynków, a koszty zużycia energii w nich są niższe o około 30%. Ponadto, według obserwacji Skanska Property Poland wykorzystanie wody szarej (woda powstała po umyciu rąk lub po kąpieli), wodooszczędnej armatury, toalet
o niskim zużyciu wody oraz bezwodnych pisuarów zapewnia oszczędność wody na poziomie 60%.


Zielone technologie zastosowane w Green Corner zapewniają nie tylko oszczędności, ale także przyjazne środowisko pracy, na które wpływają: optymalny dostęp do światła dziennego oraz wysoka dokładność w utrzymaniu parametrów powietrza zarówno pod względem jego wilgotności, jak i dostępu świeżego powietrza. Wszystkie te rozwiązania mają bezpośredni wpływ na większą produktywność pracowników i obniżenie absencji spowodowanej chorobami.


Pionierskie rozwiązania wykorzystane w Green Corner, które korzystnie wpłyną na całkowity bilans energetyczny kompleksu, komfort pracy oraz zminimalizują jego oddziaływanie na środowisko naturalne obejmują m.in.:


  • nowoczesny system zarządzania budynkiem BMS sterujący optymalnym wykorzystaniem energii w obrębie kompleksu

  • możliwość wykorzystania ciepła odzyskiwanego z biur do ogrzewania garażu

  • energooszczędny system oświetlenia (energooszczędne świetlówki, czujniki ruchu sterujące oświetleniem w częściach wspólnych biurowca oraz system daylight control dostosowujący natężenie oświetlenia do ilości światła dostającego się z zewnątrz)

  • fasada i okna o wysokiej izolacyjności termicznej ograniczające straty energii

  • panele fotowoltaiczne wykorzystujące energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej

  • nowoczesny system klimatyzacji oparty na belkach chłodzących (system, który w przeciwieństwie do systemów tradycyjnych zapewnia w 100% dostęp świeżego powietrza do klimatyzowanych pomieszczeń. Charakteryzuje się on brakiem części ruchomych, czyli wentylatorów, niską emisją hałasu oraz mniejszym zużyciem energii do chłodzenia wykorzystywanej w nim wody)

  • wykorzystanie materiałów wykończeniowych z niską zawartością lotnych związków organicznych, a przez to bardziej korzystnych dla zdrowia użytkowników biur

  • systemy pozwalające na oszczędzanie zużycia wody pitnej: użycie wody szarej (woda powstała po umyciu rąk lub po kąpieli) do spłukiwania toalet, bezwodne pisuary, wodooszczędna armatura oraz toalety

  • wykorzystywanie roślin niewymagających podlewania na otwartych terenach zielonych

  • specjalnie wydzielone miejsca parkingowe dla aut niskoemisyjnych oraz 6 punktów zasilania dla pojazdów z napędem elektrycznym

  • parking oraz szatnie z prysznicami dla rowerzystów

  • użycie surowców produkowanych lokalnie, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie oddziaływania ich transportu na środowisko naturalnie

  • energooszczędne windy wyposażone w system odzyskiwania energii podczas hamowania


[1] LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) – system certyfikacji budynków zrównoważonych, opracowany przez U.S. Green Building Council (USGBC), który uwzględnia opcję precertyfikacji, czyli sprawdzenia już na etapie projektu czy założenia projektowe spełniają wymogi systemu LEED. Kryteria LEED, wykorzystywane do certyfikacji budynków, powstały zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i są stale weryfikowane w oparciu o najnowsze technologie. Obejmują one: lokalizację budynków, efektywne wykorzystanie wody, optymalizację zużycia energii, odpowiedni wybór materiałów, jakość środowiska wewnętrznego oraz innowacyjność projektową.

 

[2] EU GreenBuilding – system certyfikacji budynków stosowany w Europie przez Komisję Europejską, którego celem jest promowanie oszczędności energii oraz szerszego wykorzystanie rozwiązań opartych na źródłach energii odnawialnej. Certyfikat GreenBuilding gwarantuje zużycie energii niższe o co najmniej 25% niż przewidują to normy krajowe.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Powierzchnie biurowe w NORDEA HOUSE i Green Corner

Green Corner A

Dostępna powierzchnia: 2136 m2
  • status budynku: gotowy
  • dostępność: Od zaraz
  • klasa budynku: A
  • certyfikat: LEED CS - Platinum
  • współczynnik powierzchni wspólnych: 0.00
  • czynsz wywoławczy: 18.50
  • minimalny okres najmu (w latach): 5
  • współczynnik miejsc parkingowych: 1/85.0
  • kontrola dostępu
  • klimatyzacja
  • światłowód
  • podłoga techniczna
  • recepcja
  • ochrona
  • czujniki dymu
  • podwieszany sufit
  • dwa źródła zasilania

Green Corner B

Całkowita powierzchnia: 13700 m2
  • status budynku: gotowy
  • klasa budynku: A
  • certyfikat: LEED CS - Platinum
  • współczynnik powierzchni wspólnych: 0.00
  • czynsz wywoławczy: 18.00
  • minimalny okres najmu (w latach): 5
  • współczynnik miejsc parkingowych: 1/140.0
  • kontrola dostępu
  • klimatyzacja
  • światłowód
  • podłoga techniczna
  • recepcja
  • ochrona
  • czujniki dymu
  • podwieszany sufit
  • dwa źródła zasilania