DODAJ

Warszawa: Rewitalizowany Smyk ozdobiony neonem z 1956 roku

Handel / Warszawa
Warszawa: Rewitalizowany Smyk ozdobiony
Klaudia Nowicka
2018-02-02 13:33:38
CeDeT znany również jako Dom Towarowy "Smyk" od kilku lat przechodzi intensywną renowację. Inwestor zburzył większość budynku i postawił nowe elementy, na wzór tego z lat 50. Na elewacji pojawił się neon z 1956 roku.

Taki sam neon, jak ten obecnie zdobiący budynek, wisiał tam za czasów Polski Ludowej. To charakterystyczna zwinięta serpentyna, której oryginał zaprojektowany i wyprodukowany został w latach 60. w NRD. Nowy neon był wykonany w konsultacji z konserwatorem zabytków. Ozdoba ważny 4,5 tony, a wypełniona jest argonem i neonem z oparami rtęci, świeci pod napięciem ponad 10 tys. V. 

Przebudowa trwa od 2014 roku, a oddana do użytku zostanie w II połowie tego roku. W sumie CeDeT to 22 tys. mkw. powierzchni przeznaczonej pod biura i lokale usługowo-handlowe. Deweloper chciał, aby styl projektu zachowany był w oryginalnej formie z lat 50. Aby osiągnąć cel, odbudowano historyczną elewację i przywrócono pierwotną nazwę. 

Materiały inwestora

Obiekt jest jednym z najsłynniejszych w Warszawie, za czasów swojej świetności był ikoną stylu modernistycznego. Powstał po wojnie, jako pierwszy w stolicy dom towarowy mieszczący się u zbiegu ulicy Kruczej i Alei Jerozolimskich. 

Materiały inwestora