DODAJ

Co będzie pierwsze: człowiek na Marsie czy tramwaj na Psim Polu?

Wrocław
Co będzie pierwsze: człowiek
Tomasz Matejuk
2016-11-08 10:47:36
Aktywiści z Akcji Miasto właśnie wystartowali z nietypowym głosowaniem, dotyczącym wrocławskiego MPK i... kosmosu.  Chcemy spytać mieszkańców, jaki krok milowy ich zdaniem ludzkość wykona wcześniej: lot człowieka na Marsa czy kurs tramwaju na Psie Pole? – tłumaczą społecznicy.

Głosować można na stronie www.akcjamiasto.org/nasa_vs_mpk

Linia tramwajowa na Psie Pole i Zakrzów pojawia się w koncepcjach i planach magistratu od bardzo dawna, jednak jej budowa wciąż jest odkładana. Żyje tu coraz więcej osób, jednak mieszkańcy wciąż nie mają dostępu do szybkiej i punktualnej komunikacji zbiorowej. W ostatnim czasie prezydent Dutkiewicz zapowiedział budowę tej trasy po 2022 roku. Prawdopodobnie fundusze unijne na transport miejski będą wtedy dużo mniejsze lub nie będzie ich w ogóle – wyjaśnia Aleksander Obłąk z Akcji Miasto.

Tymczasem, jak tłumaczą społecznicy, Elon Musk, amerykański biznesmen i filantrop, twórca Tesli, PayPala i projektu kosmicznego SpaceX, ogłosił, że wyśle misję załogową na Marsa przed 2022 roku, a prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama twierdzi, że taki lot będzie możliwy przed 2030 rokiem.

– Kto zwycięży w tym wyścigu: Rafał Dutkiewicz i MPK czy Elon Musk i NASA wraz z przyszłym prezydentem USA? Czy ludzkość skolonizuje Czerwoną Planetę wcześniej, niż wyśle tramwaj na wrocławskie Psie Pole? – zastanawiają się aktywiści.

Przypomnijmy, że w zaprezentowanym niedawno Wrocławskim Programie Tramwajowymtrasa tramwajowa na Psie Pole znalazła się wśród najpilniejszych inwestycji do realizacji po 2022 roku, podobnie jak m.in. linia na Jagodno czy Muchobór Wielki.