Wkrótce rusza budowa pierwszych budynków w ramach programu Mieszkanie+

Wkrótce rusza budowa pierwszych budynków w ramach programu Mieszkanie+

Wrocław
Orzech
Orzech
REKLAMA
Pierwsze 2400 mieszkań powstanie we Wrocławiu w ramach programu Mieszkanie+. Budowa pierwszych budynków może ruszyć jeszcze w 2018 roku. Przygotowane są już wybrane działki na Psim Polu, Muchoborze i Kozanowie. Ostatnim terenem, który dołączył do puli gruntów przeznaczonych na zabudowę w ramach tego rządowego programu jest działka Poczty Polskiej przy ul. Kolejowej. 
Łącznie to ponad 17 hektarów. Najwiecej, bo aż sześć działek znajduje się na Psim Polu w rejonie ul. Mirkowskiej. Cztery kolejne zlokalizowane są na Muchoborze, trzy przy ul. Buforowej. Jedna położona jest na wrocławskim Kozanowie przy ul. Ignuta. 
Teren przy ul. Kolejowej to działka po dawnej bazie transportowej Poczty Polskiej. Być może wkrótce dołączą do tej listy grunty PKP w tzw. "Centrum Świebodzkim", czyli niemal w samym centrum Wrocławia, położone na terenach kolejowych w okolicach Dworca Świebodzkiego.
W marach programu Mieszkanie+ lokale będzie można wynająć na dwa rożne sposoby: bez opcji wykupu mieszkania na własność i z opcją wykupu (taką możliwość będą miały jedynie te osoby, które nie posiadają na własność mieszkania). Pierwszeństwo do otrzymania mieszkań w ramach programu będą miały osoby, których mieszkania i domy zostały zniszczone w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof budowlanych lub zostały wywłaszczone na potrzeby np. budowy dróg.
W stolicy Dolnego Śląska cena wynajmu mieszkania z programu Mieszkanie+ wyniesie 11 zł, a z opcją wykupu 15 zł za metr kwadratowy. Za np. 50-metrowe lokum zapłacimy ok. od 550 do 750 zł. Dla porównania, cena wynajęcia takiej kwatery od prywatnego właściciela wynosi ok. od 1,5 do 2 tys. zł.
REKLAMA
Co istotne, mieszkania budowane w ramach programu Mieszkanie+ będą musiały być dostosowane także do struktury danego miasta. W przypadku kredy dom lub całe osiedle zostanie wybudowane zbyt daleko od szkoły, a pojawią się liczne rodziny z dziećmi, to zostaną też przekazane przez rząd (Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa) pieniądze na budowę szkoły.
Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego, czyli programu Mieszkanie Plus, Rada Ministrów przyjęła pod koniec września zeszłego roku. Zakłada on zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych – wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.
Zgodnie z założeniami programu m.in. powstać mają tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Do udziału w programie będą preferowane – rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego, który ma działać jako "bank ziemi".
Operacyjne prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem specjalnego operatora. Obecnie pilotażowo tę funkcję pełni Bank Gospodarstwa Krajowego, wykorzystujący swoje struktury (spółka BGK Nieruchomości, Fundusz Inwestycyjny Zamknięty). Docelowo – według niedawnych informacji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – ma być nim Polski Fundusz Rozwoju.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA