[Wrocław] Wkrótce rusza budowa pierwszych budynków w ramach programu Mieszkanie+

[Wrocław] Wkrótce rusza budowa pierwszych budynków w ramach programu Mieszkanie+

Orzech
Orzech
REKLAMA
Pierwsze 2400 mieszkań powstanie we Wrocławiu w ramach programu Mieszkanie+. Budowa pierwszych budynków może ruszyć jeszcze w 2018 roku. Przygotowane są już wybrane działki na Psim Polu, Muchoborze i Kozanowie. Ostatnim terenem, który dołączył do puli gruntów przeznaczonych na zabudowę w ramach tego rządowego programu jest działka Poczty Polskiej przy ul. Kolejowej. 
Łącznie to ponad 17 hektarów. Najwiecej, bo aż sześć działek znajduje się na Psim Polu w rejonie ul. Mirkowskiej. Cztery kolejne zlokalizowane są na Muchoborze, trzy przy ul. Buforowej. Jedna położona jest na wrocławskim Kozanowie przy ul. Ignuta. 
Teren przy ul. Kolejowej to działka po dawnej bazie transportowej Poczty Polskiej. Być może wkrótce dołączą do tej listy grunty PKP w tzw. "Centrum Świebodzkim", czyli niemal w samym centrum Wrocławia, położone na terenach kolejowych w okolicach Dworca Świebodzkiego.
W marach programu Mieszkanie+ lokale będzie można wynająć na dwa rożne sposoby: bez opcji wykupu mieszkania na własność i z opcją wykupu (taką możliwość będą miały jedynie te osoby, które nie posiadają na własność mieszkania). Pierwszeństwo do otrzymania mieszkań w ramach programu będą miały osoby, których mieszkania i domy zostały zniszczone w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof budowlanych lub zostały wywłaszczone na potrzeby np. budowy dróg.
W stolicy Dolnego Śląska cena wynajmu mieszkania z programu Mieszkanie+ wyniesie 11 zł, a z opcją wykupu 15 zł za metr kwadratowy. Za np. 50-metrowe lokum zapłacimy ok. od 550 do 750 zł. Dla porównania, cena wynajęcia takiej kwatery od prywatnego właściciela wynosi ok. od 1,5 do 2 tys. zł.
Co istotne, mieszkania budowane w ramach programu Mieszkanie+ będą musiały być dostosowane także do struktury danego miasta. W przypadku kredy dom lub całe osiedle zostanie wybudowane zbyt daleko od szkoły, a pojawią się liczne rodziny z dziećmi, to zostaną też przekazane przez rząd (Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa) pieniądze na budowę szkoły.
Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego, czyli programu Mieszkanie Plus, Rada Ministrów przyjęła pod koniec września zeszłego roku. Zakłada on zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych – wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.
Zgodnie z założeniami programu m.in. powstać mają tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Do udziału w programie będą preferowane – rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego, który ma działać jako "bank ziemi".
Operacyjne prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem specjalnego operatora. Obecnie pilotażowo tę funkcję pełni Bank Gospodarstwa Krajowego, wykorzystujący swoje struktury (spółka BGK Nieruchomości, Fundusz Inwestycyjny Zamknięty). Docelowo – według niedawnych informacji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – ma być nim Polski Fundusz Rozwoju.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wille Miejskie na Swojczycach – Działoszyńska od PROFIT Development
Wrocław to metropolia tętniąca życiem. Dobrzej jest jednak mieć tu swoje miejsce, w którym będzie mo...
W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...