DODAJ

Dłużej poczekamy na zieloną tętnicę wzdłuż Legnickiej?

Wrocław
Dłużej poczekamy na zieloną
Tomasz Matejuk
2016-10-20 15:03:45
Urzędnicy właśnie unieważnili już drugi przetarg na przygotowanie projektu dla pierwszego etapu przedsięwzięcia "Zielone tętnice Wrocławia". Ponownie nie zgłosił się żaden zainteresowany.

Przypomnijmy, "Zielone tętnice Wrocławia" to rozpoczęty w 2015 roku projekt, dzięki któremu pięć głównych arterii wjazdowych do naszego miasta ma się zazielenić.

– Rozpoczynamy szeroki program, który nazywamy "zielonymi tętnicami" Wrocławia. Chcemy, aby główne arterie naszego miasta jeszcze bardziej się zazieleniły. Najpierw na warsztat bierzemy wjazd od strony zachodniej: ulicę Legnicką od placu Jana Pawła II do Nowych Żernik – tłumaczył w zeszłym roku Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

W grudniu zeszłego roku urzędnicy rozstrzygnęli konkurs na koncepcję ukształtowania zieleni wzdłuż ulicy Legnickiej i Lotniczej. Zwyciężyła praca przygotowana przez biuro Sum Architekci Krajobrazu, a autorzy otrzymali nagrodę w wysokości 30 tys. złotych.

Sum Architekci Krajobrazu


Najpierw projekt, potem realizacja


Pierwszy etap obejmuje następujące odcinki ulicy Legnickiej i Lotniczej: plac Strzegomski, odcinek pomiędzy wiaduktami kolejowymi (okolice ulicy Przedmiejskiej), odcinek pomiędzy zachodnim wiaduktem kolejowym a ulicą Małopanewską, odcinek pomiędzy ul. Kwiską a Na Ostatnim Groszu, odcinek od ulicy Na Ostatnim Groszu do Metalowców, zieleniec po północnej stronie ulicy Lotniczej pomiędzy ulicą Górniczą a Cmentarzem Żydowskim oraz odcinek pomiędzy ulicą Metalowców a pętlą tramwajową Pilczyce (wraz z pętlą). 

Do pierwszego postępowania nie zgłosił się jednak żaden oferent, więc urzędnicy ogłosili kolejny przetarg.

 To na razie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, a nie realizację. Firma, która go wygra dopiero zaprojektuje konkretne rozwiązania dotyczące nasadzeń zieleni w kilkunastu punktach na ulicy Legnickiej. Będzie mieć na to czas do końca roku  zapowiadali w ZDiUM-ie.

Ten termin może się jednak wydłużyć, bo drugi przetarg też zakończył się fiaskiem  ponownie nie stanął do niego żaden zainteresowany.

Sum Architekci Krajobrazu– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku rozpoczniemy realizację. Złożyliśmy też wniosek o dofinansowanie całego projektu ze środków unijnych – mówiła w rozmowie z portalem InvestMap.pl Małgorzata Szafran z biura prasowego magistratu.

W kolejce czekają następne tętnice

Docelowo zielonymi tętnicami miasta ma w najbliższych latach stać się pięć głównych arterii, którymi do stolicy Dolnego Śląska można wjechać z czterech stron świata.

Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszony konkurs na kolejną z tętnic.

– Chcemy najpierw "rozkręcić" tę pierwszą tętnicę, a potem wziąć się za kolejną – wyjaśniała portalowi InvestMap.pl Małgorzata Szafran,

Oprócz ulicy Legnickiej i Lotniczej, zazielenić mają się także wjazdy przez al. Karkonoską i Jana III Sobieskiego oraz ul. Opolską i Żmigrodzką.