DODAJ

Droga ekspresowa do Oleśnicy już gotowa. Ale kierowcy wciąż nie mogą nią jeździć

Drogi i mosty / Wrocław
Droga ekspresowa do Oleśnicy
tuWroclaw.com
2012-10-04 11:14:00

Od połowy września droga ekspresowa S8 między Wrocławiem a Oleśnicą jest gotowa. Zgodnie z zapowiedziami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do końca miesiąca mieli na nią wjechać kierowcy. Tak się jednak nie stało - wciąż nie ma pozwolenia na użytkowanie drogi. - Po jego otrzymaniu jesteśmy gotowi niezwłocznie otworzyć S8 dla kierowców - tłumaczą pracownicy GDDKiA.

W połowie września informowaliśmy, że liczący ponad 22 kilometry odcinek drogi ekspresowej S8 zostanie otwarty do końca września. Wbrew zapowiedziom tak się jednak nie stało i kierowcy jadący Autostradową Obwodnicą Wrocławia w kierunku Warszawy nadal nie mogą bezpośrednio z AOW wjechać na S8 i dojechać nią do Oleśnicy.

Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zarzekają się, że z ich strony wszystkie terminy zostały dotrzymane.

- Droga ekspresowa S8 z Wrocławia do Oleśnicy jest zgodnie z kontraktem od połowy września gotowa i zgłoszona do odbiorów technicznych. Trwa procedura  prowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Czas jej trwania jest niezależny od GDDKiA - wyjaśnia Michał Nowakowski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Drogowcy czekają na wydanie pozwolenia na użytkowanie drogi.

- Po jego otrzymaniu jesteśmy gotowi przy współpracy z policją niezwłocznie otworzyć drogę dla kierowców. Zależy nam, aby kierowcy jadący AOW mogli jak najszybciej korzystać z równie wygodnej trasy ekspresowej S8 - mówi Michał Nowakowski.


Natomiast z Oleśnicy do Sycowa (II dolnośląski etap) drogą S8 kierowcy pojadą do końca listopada.

- Prowadzone są tam zaawansowane prace bitumiczne związane z układaniem warstw ścieralnych nawierzchni, prace konstrukcyjne przy obiektach inżynierskich oraz prace wykończeniowe dotyczące ekranów akustycznych, ogrodzeń, elementów ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu - dodaje Michał Nowakowski.

Trwają też prace nad odcinkami drogi ekspresowej S8 w innych województwach (patrz mapki obok tekstu). W Wielkopolsce powstają etapy z Sycowa do Kępna i z Kępna do Wieruszowa - ich budowa zakończy się pod koniec 2013 roku. Podobnie rzecz się ma z łódzkim odcinkiem między Wieruszowem a Walichnowami.

Trochę dłużej kierowcy poczekają na fragment S8, który połączy Walichnowy z Łodzią. Zgodnie z planem ta część drogi ekspresowej zostanie oddana do użytku w pierwszej połowie 2014 roku.

W Łodzi kierowcy już wjeżdżają na oddany do użytku odcinek autostrady A1, którym docieają do Piotrkowa Trybunalskiego. Lada dzień otwarty dla ruchu ma zostać kolejny fragment S8, którym będzie można dojechać do granicy województwa mazowieckiego. A prawdopodobnie pod koniec tego roku drogowcy oddadzą kierowcom również mazowiecki odcinek S8, którym dojedziemy do samej stolicy.
Autor: Tomek Matejuk