DODAJ

Kolejny zabytkowy hotel odzyska blask. Wyremontują kamienicę przy Stawowej

Kamienice i zabytki / Wrocław
Kolejny zabytkowy hotel odzyska
Tomasz Matejuk
2017-03-20 14:44:08
Zniszczony budynek przy ulicy Stawowej, w którym kiedyś mieścił się hotel, przejdzie remont. Inwestorem jest ta sama firma, która przebudowała już Hotel Piast i szykuje się do rewitalizacji Hotelu Grand.

W kamienicy przy ulicy Stawowej 13 przed wojną mieścił się niemiecki hotel Habsburger-Hof, a pod wojnie najpierw Hotel Odra, który potem został przemianowany na Hotel Piast II.

Obecnie budynek, wpisany do gminnej ewidencji zabytków, jest w opłakanym stanie. Wkrótce jednak może się to zmienić. Właściciel obiektu – Rafin Developer – rozpoczął już wstępne prace, mające przygotować nieruchomość do remontu.

Na chwilę obecną nie udzielamy szczegółowych informacji, mogę tylko powiedzieć, że prace remontowe mają na celu przywrócenie funkcji usługowo-biurowej – tłumaczy portalowi InvestMap.pl Anna Prasznic z firmy Rafin Developer.

Jakub Zazula


Na parterze kamienicy znajdzie nowe biuro sprzedaży mieszkań tego dewelopera, które zostanie przeniesione z obecnej lokalizacji przy ul. Kołłątaja 18. 

Przeprowadzka spowodowana jest rewitalizacją Hotelu Grand przy ul. Piłsudskiego – dodaje Anna Prasznic. 

Hotel Grand odzyska blask

Przypomnijmy bowiem, że Rafin Developer jest właścicielem kilku zabytkowych hoteli w okolicy Dworca Głównego. 

Na początku 2015 roku zakończyła się prowadzona przez tego dewelopera gruntowna przebudowa zabytkowego hotelu Piast przy ulicy Piłsudskiego

mat. inwestora


Piast był kiedyś jednym z filarów tzw. bramy do miasta dla podróżnych przyjeżdżających do Wrocławia. Drugim filarem był hotel Grand, który powstał na przełomie XIX i XX wieku, a obecnie ma tego samego właściciela, co Piast. I wkrótce też przejdzie przebudowę.

Pierwotnie chcieliśmy remontować hotel Polonia, ale on może poczekać. Remont Dworca Głównego kazał nam zastanowić się właśnie nad Grandem – tłumaczył w zeszłym roku Paweł Rojek, prezes Grupy Kapitałowej Dexpol, do której należy Rafin Developer.

Powstanie tam czterogwiazdkowy hotel ze 160 pokojami, wspólnym holem, lobby, parkingiem podziemnym, zespołem gastronomicznym, usługowym oraz konferencyjnym. W planach jest także przeszklony sky bar na ostatniej kondygnacji, z którego będzie można podziwiać choćby zmodernizowany Dworzec Główny PKP.

mat. inwestora


Na elewację hotelu wrócą przedwojenne detale, kalenicowy dach i charakterystyczna wieżyczka. Projekt modernizacji przygotowała pracownia Greg Architekci.

Inwestycja ma potrwać około 2,5 roku i pochłonąć ponad 50 mln złotych. Na razie wciąż trwają jeszcze uzgodnienia szczegółów całego przedsięwzięcia z konserwatorem zabytków.

Tuż obok stanie nowy hotel


Budynek zaprojektowała krakowska pracownia SSC Architekci, a inwestorem jest należąca do grupy Gerda Brokers spółka Gwarna Wrocław. Operatorem hotelu będzie spółka Dobry Hotel Mieczkowski, a obiekt będzie należał do sieci Best Western. Jego oficjalna nazwa to Best Western Premier City Centre.

fot. Tomasz Matejuk


Wartość inwestycji to 24 mln złotych, a jak zapowiadają przedstawiciele inwestora, otwarcie zaplanowano na trzeci kwartał 2018 roku. Obiekt będzie działał jako condohotel.