Modelowe osiedle WUWA 2 powstanie do 2015 roku

Modelowe osiedle WUWA 2 powstanie do 2015 roku

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

To ma być wzorcowe osiedle mieszkaniowe, ale nie dlatego, że domki zaprojektują Zaha Hadid, czy Norman Foster. Ma odpowiadać potrzebom nowoczesnego miasta, jego aktywnych mieszkańców, którzy pracują także w domu: wyjść poza pojedyncze mieszkanie i pokazać, że potrzeba przestrzeni publicznych, integracji z komunikacją zbiorową, żłobka, przedszkola i innych usług. Pierwszy etap osiedla WUWA 2 ma powstać do 2015 roku.

Nowa WUWA zostanie wybudowana przy ul. Kosmonautów, pomiędzy autostradową obwodnicą Wrocławia a rzeką Ługowina. Dlaczego akurat tam? Bo tam ma powstać trzecie centrum miasta (obok okolic Rynku i Hali Stulecia) Choć budowana pod patronatem miasta, to kluczową rolę w jego powstaniu odegra Izba Architektów.
- My zapewnimy jedynie podciągnięcie mediów do tego osiedla. Resztę sfinansują deweloperzy, współpracujący z architektami – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

O tym, że w mieście powstanie WUWA 2 wiadomo już od ponad roku. Wiemy także dość dobrze, czym ma ona być.
- Jesteśmy w takim momencie, w którym musimy porozmawiać o jakości tego, co budujemy. Jeśli nie wrócimy do tradycji eksperymentowania – za kilka lat to na nas spadnie wina. Że nie rozwiązaliśmy żadnego z problemów Potrzebujemy poligonu doświadczalnego by odpowiedzieć na te pytania. I powinna być nim Nowa WUWA -  tłumaczył w wywiadzie dla nas Zbigniew Maćków, przewodniczący Wrocławskiej Izby Architektów, autor m.in. rozbudowy Renomy.

To właśnie Izba będzie odpowiadała za powstanie WUWY 2. To ona, we współpracy np. ze stowarzyszeniem architektów czy Architektem miasta wyznaczyła podstawowy cel budowy tego osiedla. Jest nim zaprojektowanie i wybudowanie osiedla mieszkaniowego odpowiadającego potrzebom nowoczesnego miasta, jego aktywnych mieszkańców i budującego więzi społeczne, które przy okazji będzie architektoniczną wizytówką założeń ESK 2016.

Jednak to nie architektura ma być kluczowa w przypadku WUWY 2. Powinna być ''pochodną obecnych realiów społeczno-gospodarczych, ale musi dawać możliwość przekształceń i modyfikacji prognozowanych w okresie najbliższych 10 lat. Przy zachowanych wysokich wymaganiach estetycznych i ekologicznych powinna uwzględniać walory ekonomiczne.''
Co to oznacza?
- Przez 80 lat, od czasu pierwszej wystawy WUWA, którą teraz rewitalizujemy, świat bardzo się zmienił. Dziś prawie każdy ma samochód, telefon komórkowy, coraz częściej pracuje z domu. Tymczasem w dziedzinie architektury jeśli już są zmiany, to na gorsze: 80 procent mieszkań ma dwa pokoje i 42 metry kwadratowe, dostosowanych do potrzeb małżeństwa z dzieckiem. Tymczasem to wcale nie jest jedyny i nawet nie dominujący model naszych potrzeb. WUWĄ 2 będziemy chcieli pokazać, że wcale nie musi tak być - tłumaczy Zbigniew Maćków.
Właśnie dlatego założenia architekci podzielili na dwie grupy. Pierwsza dotyczy urbanistyki, czyli tego, jak ma działać całe osiedle:
- przestrzenie publiczne służące mieszkańcom: integracja, rekreacja
- usługi podstawowe: opieka nad dzieckiem, edukacja, handel, gastronomia
- bezpieczeństwo
- ekologia, minimalizacja wydatków eksploatacyjnych
- optymalizacja komunikacji - współdziałanie z systemem komunikacji miejskiej
- nowe formy organizacji budownictwa
- udział społeczeństwa.
- Wzorcowe osiedle musi udowodnić, że jest możliwe inne podejście do niego. Że potrzeba przestrzeni, w której ludzie mogą się spotykać. Że na tym osiedlu znajdą się wszystkie kluczowe usługi: będzie można zostawić dziecko, gdy się pracuje, zrobić zakupy i czuć się bezpiecznie - tłumaczy Maćków. - Ale nasze osiedle ma także pokazać, że samochód nie jest do życia potrzebny, dlatego wiele energii architekci poświęcą na optymalizację komunikacji. Chcemy także pokazać, że dwie czy cztery rodziny budujące dla siebie dom nie są tylko domeną krajów zachodu, czy mniejszych miejscowości. Tak można budować także we Wrocławiu, a osoby, które mają mieszkać w nowym domu mogą mieć wpływ na efekt końcowy na każdym etapie inwestycji - dodaje.
REKLAMA
Z tych założeń dla osiedla wynikają wytyczne dla architektów poszczególnych budynków:
- przestrzenie prywatne, półprywatne, półpubliczne, publiczne
- optymalizacja struktury mieszkań
- lokalne tradycje materiałowe
- miejsce pracy: małe powierzchnie adresowane dla działalności zawodowej
- technologie zintegrowanego projektowania (domy pasywne, LEED)
- różne formy domów mieszkalnych: duże budynki mieszkalne (St.Hall - Pekin), małe domy wielorodzinne, wille miejskie: próba stworzenia domu modelowego.
Kto to zrobi?
Do pracy przy projekcie WUWA 2 zostanie zaproszonych ok. 40 najlepszych architektów z Dolnego Śląska. Mają oni wspólnie opracować plan osiedla, przy współpracy z deweloperami (którzy już wyrazili zainteresowanie projektem), ale także opinii publicznej.
- Nie zamkniemy się na rok po to, żeby potem pokazać: tak to będzie wyglądało. Do prac na każdym etapie zaprosimy dziennikarzy po to, by na bieżąco pokazywali nad czym pracujemy, aby opinia publiczna przez cały czas miała realny udział w tym co robimy - tłumaczy Zbigniew Maćków. - Przez cały czas będą nam także doradzać deweloperzy, którzy, choć nie będą mieli decydującego głosu, to jednak będą uczestniczyć w pracach na każdym etapie, bo w końcu to oni sfinansują budowę a potem będą sprzedawać mieszkania - dodaje.
Teren projektowania obejmie 40 hektarów między przy ul. Kosmonautów, pomiędzy autostradową obwodnicą Wrocławia a rzeką Ługowina, ale w pierwszym etapie, do końca 2014 roku zabudowane zostanie jedynie 10 hektarów. Za niecały rok mamy zobaczyć projekt tego, jak będzie wyglądała WUWA 2. A jeszcze w tym roku poznamy nazwiska architektów, którzy będą pracować nad tym projektem.
Autor: Bartłomiej Knapik

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA