Narodowe Forum Muzyki ma sponsora. Budowa coraz bliżej finału

Narodowe Forum Muzyki ma sponsora. Budowa coraz bliżej finału

Wrocław, FILM
REKLAMA

Wiosną przyszłego roku ma się zakończyć budowa Narodowego Forum Muzyki na placu Wolności. Pierwszy koncert w nowoczesnym gmachu zaplanowano na początek czerwca. We wtorek ogłoszono, że instytucję w roli sponsora będzie wspierało KGHM.

Narodowe Forum Muzyki, którym opiekuje się Filharmonia Wrocławska rozpoczęło właśnie współpracę z KGHM. Miedziowa spółka stała się sponsorem nowoczesnych sal koncertowych, które mają stać się jedną z wizytówek miasta i być jednocześnie miejscem organizowania głównych koncertów, w czasie, gdy Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku.

Jak duże wsparcie finansowe od KGHM otrzyma NFM? Tego przedstawiciele Filharmoni Wrocławskiej, władze miasta i szefowie miedziowej spółki nie chcieli zdradzić. – Umowa obowiązuje od 2012 roku przez dwa lata, ale interesuje nas długofalowa współpraca i już teraz rozmawiamy o jej przedłużeniu do 2016 roku – mówi Andrzej Kosendiak, dyrektor filharmoni.

– Suma jest stosowna do efektu promocyjnego, jaki wspólnie chcemy uzyskać. Mogę zdradzić, że po raz pierwszy dofinansujemy w takiej kwocie projekt kulturalny – zaznacza Herbert Wirth, prezes Polskiej Miedzi.


Już teraz wiadomo kiedy NFM zainauguruje swoją działalność. Pierwszy - wspólny koncert filharmoników wrocławskich z berlińskimi zaplanowano za niecałe 12 miesięcy - na 7 czerwca 2013 roku. Szacuje się, że co roku w gmachu na placu Wolności odbywać ma się nawet 700 wydarzeń muzycznych.

- Chcemy między innymi by na stałe zagościły u nas wydarzenia związane z festiwalem Nowe Horyzonty, mamy też sposoby by przyciągnąć na koncerty młodzież - dodaje Andrzej Kosendiak.

Budowa wciąż trwa, choć jaka zapewniają budowlańcy z firmy Mostostal, najtrudniejsze prace już za nimi. Delikatnym optymistą jest też prezydent Wrocławia. - Skończony jest już podziemny parking na około 700 aut i powoli zostają do wykonania prace wykończeniowe. Jestem przeświadczony, że do wiosny przyszłego roku wszystkie roboty uda się zakończyć, choć przecież przy inwestycjach z takim rozmachem, niespodzianek nigdy nie można wykluczyć - obrazuje Rafał Dutkiewicz.

Rozwiązania zaprojektowane przez nieżyjącego już architekta Stefana Kuryłowicza i specjalistów z nowojorskiej firmy Artec, która zaprojektowała m.in. wnętrza Opery Waszyngtońskiej, nowy Teatr Maryjski w Sankt Petersburgu, Salę Symfoniczną w Birmingham czy Pałac Sztuki w Budapeszcie, we Wrocławiu również będą ultranowoczesne.

Co dokładnie znajdzie się we wnętrzach? Będą tam m.in. 3 mniejsze sale koncertowe - dwie usytuowane pod ziemią na poziomie 14 metrów pod placem Wolności, jedna w części naziemnej.
- W centrum gmachu powstaje największa sala, która będzie w stanie pomieścić jednorazowo 1800 melomanów. 250 z nich będzie mogło zasiąść na tyłach orkiestry i z naprzeciwka podziwiać pracę dyrygenta - mówi Andrzej Kosendiak.

Wysokość budynku będzie wynosiła 30 metrów. Estrada głównej sali koncertowej umiejscowiona będzie 4 metry poniżej gruntu, na którym znajdą się pierwsze balkony. Sala wykonana w technologii box in box będzie miała podwójne ściany, sufit i podłogę i warstwy te nie będą się ze sobą stykać. Ponadto otoczona będzie komorami akustycznymi. Takie rozwiązania zniwelują drgania, hałasy i rezonans gruntu a wewnątrz zapewnią idealne warunki akustyczne.

Już teraz możesz wybrać się na wirtualną wycieczkę po Narodowym Forum Muzyki:

REKLAMA







Autor: Jarosław Garbacz

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA