DODAJ

Wrocław: Park Mamuta doczeka się wreszcie pełnej realizacji. Znamy wszystkich wykonawców

Sport i rekreacja / Wrocław
Wrocław: Park Mamuta doczeka
Mariusz Bartodziej
2018-03-12 12:58:30
Zarząd Zieleni Miejskiej wyłonił w połowie lutego wykonawcę pierwszego etapu prac związanych z powstaniem Parku Wspólnotowego Ślężański Mamut. Pozostałe dwa zadania zrealizuje firma Rotomat Sp. z o.o.

ZZM rozstrzygnął, ponad miesiąc po otwarciu ofert, przetargi na wykonanie zadań nr 2 oraz 3 dotyczących przebudowy i zagospodarowania terenu zieleni przy ulicy Bukowskiego. Zwycięzcą okazała się wrocławska firma Rotomat Sp. z o.o., która zaproponowała odpowiednio 1 mln 266 tys. i 562 tys zł brutto.

Zgłoszone oferty, po raz czwarty, poznaliśmy 2 lutego. Na drugi etap prac zamawiający planował przeznaczyć 935 tys. zł brutto, a na trzeci304 tys. . Wykonawcy proponowali odpowiednio od 1 mln 266 tys. do 1 mln 369 tys. zł i od 562 tys. do 612 tys. . Realizacja Parku Mamuta będzie więc kosztować w sumie, biorąc pod uwagę także pierwszy etap, około 600 tys. zł więcej, niż zakładali urzędnicy.

Czekamy jeszcze na informację, dlaczego ZZM zdecydował się na wybranie ofert przekraczających planowane kwoty i skąd pozyska brakujące środki.

materiały projektanta


Park gotowy na wakacje

Drugim zadaniem będzie m.in. wykonanie zabawki "Mamut", nawierzchni placu zabaw: "Pod Mamutem", "Wioska Mamuta", "Integracja", "Strefa Bujania", fragmentu ścieżki, przystanku drewnianego, nasadzeń zieleni i dostawy tablic informacyjnych oraz koszów na śmieci. Ma to zostać zrealizowane do 30 czerwca. Wykonanie konserwacji i przeglądów "Mamuta" i elementów drewnianych zamawiający wyznaczył na czerwiec/lipiec w latach 2021-2023.

Trzeci etap to m.in. wykonanie fragmentów ścieżek o nawierzchni żwirowej, przystanku drewnianego, przeniesienie rzeźb artysty T. Tellera wraz z ich renowacją, dostawa i montaż totemów powitalnych, słupków drogowych i stojaków na rowery. To zadanie wykonawca również ma zakończyć do 30 czerwca. Konserwacja i przegląd przystanków drewnianych planowana jest na ten sam okres, co przy zadaniu drugim. Pielęgnacja zieleni jest wymagana przez rok od od odbioru robót budowlanych.

materiały projektanta


Prace już trwają

Jedynym chętnym była firma Spes City Sp. z o.o. Sp. k., która ma już na swoim koncie m.in. realizację parku Południowego, fontanny przy ulicy Oławskiej i terenu przy Świdnickiej. Zaoferowała 96 tys. 645 zł brutto, przy czym ZZM zamierzał wydać 54 tys. 902 zł. Mimo przekroczenia tej kwoty, poinformował 19 lutego o wyborze oferty.

Pierwszy etap dotyczy m.in. robót rozbiórkowych, oczyszczenia terenu, pielęgnacji drzewostanu i demontażu nieczynnych słupów energetycznych. Wykonawca będzie miał na to czas do 30 kwietnia. Prace mógł rozpocząć z początkiem marca.

materiały projektanta


Setki nowych drzew i tysiące krzewów

Jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w piśmie do Rady Osiedla Oporów, w ramach pierwszego etapu prac wykonawca usunie maksymalnie dziesięć drzew. Jednak jeszcze w tym roku nasadzi ich 22, a do tego 250 krzewów i 580 traw na powierzchni 114 mkw.

Na tym ZZM nie poprzestanie. Zgodnie z założonym planem posadzi w przyszłości na terenie parku w sumie 451 drzew liściastych (minimum 100 z nich będzie owocowych), ponad 6,2 tys. krzewów ozdobnych oraz 100 owocowych, a do tego 18,5 tys. traw i skrzypów.

materiały projektanta


Zeszłoroczne fiaska

Nowy przetarg będzie zakładał możliwość wykonywania poszczególnych działań oddzielnie i będzie miał charakter europejski, to znaczy nie będziemy się ograniczać do krajowych wykonawców – zapowiadał przed jego ogłoszeniem Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej.

To jednak wówczas nie pomogło. Swoje oferty zgłosiło czterech wykonawców wyłącznie z Polski, a ich proponowane kwoty za poszczególne zadania przewyższały planowane sumy nawet kilkukrotnie.

Za realizację pierwszego etapu ZZM przewidział 54,9 tys. zł brutto, a najkorzystniejsza oferta wyniosła 75,7 tys. zł. Przy drugim zadaniu inwestor miał zamknąć się w kwocie 935,6 tys. zł, przy czym najlepsza złożona propozycja przekroczyła ją o ponad 200 tys. zł. Wreszcie na dokończenie prac ZZM zaplanował 304,5 tys. zł, ale najkorzystniejsza oferta opiewała na 521 tys. , a najwyższa na aż 1,1 mln .

materiały projektanta


Mieszkańcy czekają już kilka lat

Park Wspólnotowy "Ślężański Mamut" to jeden ze zwycięskich projektów Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2014. Miał zostać zrealizowany do 2015 roku, jednak napotkał wiele utrudnień.

Aby mógł powstać, wymagał wypowiedzenia umów najemcom, którzy go zajmowali, przygotowania najpierw koncepcji zagospodarowania, a potem uzgodnionej dokumentacji, uzgodnienia procedur co do odrolnienia gruntów, otrzymania wszystkich wymaganych uzgodnień, w tym tego najważniejszego od DZMiUW, zarządcy rzeki Ślęży, i TAURON, zarządcy sieci wysokiego napięcia, przechodzącej nad terenem przyszłego parku, oraz przebudowa sieci wysokiego napięcia, bez której nie można byłoby na tym obszarze stworzyć terenów rekreacyjnych, publicznie dostępnych – wyliczali urzędnicy.

Te działania zakończyły się dopiero późną wiosną 2017 roku. Ich koszt wyniósł ponad 1 mln zł, co jednak nie obciąża budżetu w wysokości 1,5 mln zł zarezerwowanego w ramach WBO.

Materiały inwestora