DODAJ

Tylko w Warszawie buduje się więcej biur niż u nas

Wrocław
Tylko w Warszawie buduje
tuWroclaw.com
2011-10-26 10:46:30
Duże poruszenie na wrocławskim rynku biurowym: to właśnie u nas w tym roku aktywność najemców jest największa, nigdzie indziej nie brakuje tak dużo powierzchni, a tylko w Warszawie buduje się więcej niż u nas. Tak wynika z raportu Jones Lang LaSalle.

W Polsce Wrocław (369,2 tys. mkw) zajmuje wciąż 3 miejsce pod względem powierzchni biurowej, po Warszawie (3,5 mln mkw) i Krakowie (480 tys. mkw).
W tym roku nie oddano do użytku żadnego nowego biurowca, dlatego pod względem niewynajętej powierzchni jesteśmy wciąż krajowym liderem - ledwie 3,1 proc. przy 6,7 proc w Warszawie, 8,4 proc. w Krakowie, 9,1 proc. w Poznaniu czy 10,3 proc. w Trójmieście.

Tymczasem, jak wynika z najnowszego raportu Jones Lang LaSalle dotyczącego rynku biur w Polsce w III kwartale 2011 r. popyt ze strony klientów korporacyjnych wyniósł około 70 tys. mkw w całym kraju, w tym największą aktywność najemców obserwowano we Wrocławiu oraz w Trójmieście. Do istotnych podpisanych w III kw. umów w skali kraju, zdaniem ekspertów JLL, należą: Credit Suisse (rozszerzenie, 5,9 tys. mkw w Grunwaldzki Centre, Wrocław), czy Tieto (przednajem 4,7 tys. mkw w Aquarius Business House, Wrocław).

Skanska poinformowała, że na budynek B kompleksu Green Towers przy ul. Strzegomskiej przeznaczy 24 mln euro. Znajdzie się w nim ponad 11 tys. metrów kwadratowych powierzchni do wynajęcia. Ukończenie całego projektu planowane jest na końcówkę 2012 r.Kolejny nowy biurowiec we Wrocławiu będzie się nazywał, Drobnera Office Center i stanie obok hotelu Park Plaza. Ma on zostać oddany do użytku pod koniec 2013 roku.
Budynek Drobnera 9 będzie miał 7 kondygnacji (licząc z parterem). Znajdzie się w nim 3,7 tys. mkw. powierzchni biurowej o charakterze Open Space. Inwestor, ANG Developer z Warszawy właśnie poszukuje głównego najemcy.Kolejne 8 budynków, które łącznie dostarczą 120 tys. mkw. powierzchni (głównie biurowej) powstanie przy ul. Legnickiej na miejscu dawnego Wzgórza Mikołajskiego niedaleko Magnolii.
Inwestycja będzie się nazywać Business Garden Wrocław -pierwsze budynki kompleksu mają zostać oddane do użytku w 2014 roku.W miejscu po dawnej drukarni między ulicami Wierzbową, Piotra Skargi i Kazimierza Wielkiego przy skrzyżowaniu omyłkowo nazywanym pl. Dominikańskim powstanie następna inwestycja. Po latach straszenia dziura po drukarni zostanie zabudowana. Teren kupiła Skanska i zamierza na nim zbudować kompleks biurowy z handlem na parterze.

Autor: Bartłomiej Knapik