DODAJ

Umowa na dofinansowanie budowy Alei Stabłowickiej podpisana. Wrocław dostanie ponad 233 mln zł

Drogi i mosty / Wrocław
Umowa na dofinansowanie budowy
Tomasz Matejuk
2017-04-05 12:11:20
Wrocławski magistrat właśnie podpisał umowę o unijną dotację na budowę Alei Stabłowickiej i Osi Inkubacji. Miasto dostanie na ten cel ponad 233 mln złotych.

W środę 5 kwietnia w siedzibie Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie, Tomasz Sołowiej  dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi  podpisał  umowę o dofinansowanie projektu "Budowa Osi Zachodniej we Wrocławiu w ciągu drogi krajowej nr 94".

Całkowity koszt tego projektu to prawie 297 mln złotych, a dofinansowanie wynosi ponad 233 mln złotych.

Jak tłumaczą urzędnicy, w ramach projektu powstanie Oś Inkubacji oraz Aleja Stabłowicka, które połączą rondo przy ulicy Granicznej z ulicą Średzką, a także z ulicą Kosmonautów.

 Łącznie zbudowane zostanie 9,2 km nowych dróg oraz przebudowane 2,3 km – zapowiada Maja Berny z biura prasowego magistratu.

mat. inwestora


Aleja Stabłowicka: najpierw projekt, potem budowa

Przypomnijmy, jak donosiliśmy w połowie marca, Ministerstwo Rozwoju zwiększyło pulę funduszy unijnych na drogi w miastach, dzięki czemu Wrocław dostał ponad 233 mln złotych dofinansowania na budowę obwodnicy Leśnicy i Alei Stabłowickiej.

Przyznanie unijnych środków oznacza, że będzie można zrealizować drugi etap budowy obwodnicy Leśnicy, czyli Aleję Stabłowicką. Niedawno urzędnicy podpisali umowę z konsorcjum, które opracuje projekt całego przedsięwzięcia.

Zgodnie z planem, roboty budowlane mają ruszyć w marcu 2018 roku i potrwać do czerwca 2019 roku. Koszt realizacji to około 129 mln złotych.

– Aleja Stabłowicka, o długości około 1,8 kilometra, będzie drogą jednojezdniową. Projekt obejmuje też poszerzenie ulicy Kosmonautów do dwóch jezdni – na odcinku około 1,1 km, od wlotu Alei Stabłowickiej w kierunku centrum miasta – zapowiada Wojciech Kaim z Wrocławskich Inwestycji.

Aleją Stabłowicką mają jeździć autobusy – przystanki pojawią się przy rondzie na skrzyżowaniu z ulicą Halicką i Żernicką. Powstanie także pętla autobusowa i przystanek na przedłużeniu ulicy Zakopiańskiej, za skrzyżowaniem z ulicą Kamiennogórską.

mat. inwestora