DODAJ

Z Wrocławia do Sycowa w niecałe pół godziny. Kolejny odcinek S8 otworzą w piątek

Drogi i mosty / Wrocław
Z Wrocławia do Sycowa
tuWroclaw.com
2012-11-28 11:16:58

Na 25-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej S8 między Oleśnicą a Sycowem trwają odbiory techniczne. - Spodziewamy się, że wykonawca tej części trasy otrzyma pozwolenie na użytkowanie do końca miesiąca - mówią przedstawiciele GDDKiA. Oznacza to, że najprawdopodobniej już w piątek kierowcy będą mogli dojechać z Wrocławia do granicy województwa w niecałe pół godziny.

Kierowcy nowym odcinkiem drogi ekspresowej S8, między Oleśnicą a Sycowem, mają pojechać już w piątek.

- Trasa jest gotowa, piękna po horyzont i czeka na kierowców. Trwają odbiory techniczne, czyli sprawdzanie dokumentacji oraz kontrole w terenie. Spodziewamy się, że wykonawca tej części trasy otrzyma pozwolenie na użytkowanie do końca miesiąca. Mając ten dokument niezwłocznie udostępnimy drogę ekspresową dla kierowców - mówi Michał Nowakowski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Do dyspozycji będzie więc cała 55-kilometrowa S8 z Wrocławia do Sycowa (granicy województwa).

- Średni czas przejazdu tego dystansu wyniesie poniżej pół godziny. Biorąc pod uwagę połączenie S8 z AOW i A4, sieć dróg krajowych jest widocznie spójna i pozwala na wygodne i bezpieczne podróżowanie - dodaje Michał Nowakowski.

Trasa została wybudowana w rekordowym tempie 17 miesięcy za około 620 mln zł, czyli za blisko 50% kosztorysu inwestorskiego. Między Oleśnicą a Sycowem znajdują się 4 węzły drogowe: Cieśle – połączenie z ekspresową Obwodnicą Oleśnicy, Szczodrów, Syców Zachód oraz Syców Wschód.- Na trasie wybudowano 18 mostów i wiaduktów drogowych oraz kilkadziesiąt przepustów dla zwierząt, w tym również ekodukt dla dużych zwierząt. Wykonano blisko 30 km dróg dojazdowych, obsługujących tereny przyległe. W celu zabezpieczenia przed hałasem okolicznych zabudowań oraz obszarów przyrodniczych wykonano ekrany akustyczne o łącznej długości około 4 kilometrów - wylicza Michał Nowakowski.

Przypomnijmy, że od 6 października kierowcy mogą jeździć 22-kilometrowym odcinkiem drogi ekspresowej S8 z Wrocławia do Oleśnicy.

Całkowita wartość trasy z Wrocławia do Sycowa to około 1,2 mld zł. Dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 980 mln zł.Autor: Tomek Matejuk