DODAJ

Zielone Tętnice walczą o unijne dofinansowanie. Aplikację trzeba złożyć do końca roku

Wrocław
Zielone Tętnice walczą o
Tomasz Matejuk
2016-11-03 11:43:16
Urzędnicy chcą, by do projektu Zielone Tętnice Wrocławia dołożyła się Unia Europejska. Aplikację o dofinansowanie trzeba złożyć do końca bieżącego roku. W pierwszym etapie zazielenić ma się ulica Legnicka.

Po dwóch nieudanych przetargach na opracowanie dokumentacji projektowej dla pierwszego etapu projektu "Zielone Tętnice Wrocławia", Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta właśnie ogłosił kolejne postępowanie, ale tym razem tylko na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego całej inwestycji.

Skąd ta zmiana?

Program funkcjonalno-użytkowy wystarczy urzędowi miejskiemu do złożenia aplikacji o dotację z Unii Europejskiej. Na dokumentację projektową nie było chętnych ze względu na bardzo krótki termin jej opracowania, narzucony przez magistrat, właśnie ze względu na konieczność złożenia aplikacji jeszcze w grudniu – tłumaczy portalowi InvestMap.pl Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Jak dodają w ZDiUM-ie, potencjalni projektanci przyznawali, że gdyby termin był dłuższy, podjęliby to wyzwanie. 

Sum Architekci Krajobrazu


Najpierw Legnicka i Lotnicza

Przypomnijmy, Zielone Tętnice Wrocławia to rozpoczęty w 2015 roku projekt, dzięki któremu pięć głównych arterii wjazdowych do naszego miasta ma się zazielenić.

W grudniu zeszłego roku urzędnicy rozstrzygnęli konkurs na koncepcję ukształtowania zieleni wzdłuż ulicy Legnickiej i Lotniczej. Zwyciężyła praca przygotowana przez biuro Sum Architekci Krajobrazu, a autorzy otrzymali nagrodę w wysokości 30 tys. złotych.

Pierwszy etap obejmuje następujące odcinki ulicy Legnickiej i Lotniczej: plac Strzegomski, odcinek pomiędzy wiaduktami kolejowymi (okolice ulicy Przedmiejskiej), odcinek pomiędzy zachodnim wiaduktem kolejowym a ulicą Małopanewską, odcinek pomiędzy ul. Kwiską a Na Ostatnim Groszu, odcinek od ulicy Na Ostatnim Groszu do Metalowców, zieleniec po północnej stronie ulicy Lotniczej pomiędzy ulicą Górniczą a Cmentarzem Żydowskim oraz odcinek pomiędzy ulicą Metalowców a pętlą tramwajową Pilczyce (wraz z pętlą). 

Sum Architekci Krajobrazu


Kiedy kolejne tętnice?

Docelowo zielonymi tętnicami miasta ma w najbliższych latach stać się pięć głównych arterii, którymi do stolicy Dolnego Śląska można wjechać z czterech stron świata.

Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszony konkurs na kolejną z tętnic.

– Chcemy najpierw "rozkręcić" tę pierwszą tętnicę, a potem wziąć się za kolejną – wyjaśniała portalowi InvestMap.pl Małgorzata Szafran z biura prasowego magistratu.

Oprócz ulicy Legnickiej i Lotniczej, zazielenić mają się także wjazdy przez al. Karkonoską i Jana III Sobieskiego oraz ul. Opolską i Żmigrodzką.