[Wrocław] Zmienią się limity RNS. Trudno znaleźć mieszkanie, które się w nich mieści

[Wrocław] Zmienią się limity RNS. Trudno znaleźć mieszkanie, które się w nich mieści

tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA
W październiku zmienią się limity cen za metr kwadratowy mieszkania, poniżej których można starać się o dofinansowanie w ramach programu "Rodzina na swoim". Eksperci prognozują, że stawki we Wrocławiu ulegną zmianie się na korzyść nabywców. Ale i tak w stolicy Dolnego Śląska nie jest łatwo, zwłaszcza na rynku wtórnym, znaleźć lokal spełniający kryteria rządowego programu – średnie ceny transakcyjne są sporo wyższe od limitów RNS.
Obecny limit ceny za metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym we Wrocławiu wynosi 5 187,50 zł. Dla porównania w Krakowie jest to stawka na poziomie 4 396,50 zł, w Warszawie 5 904 zł, a w Łodzi 4 685,50 zł. Za tydzień czeka nas jednak zmiana dotychczasowych limitów cen.
Stawki te ustala się na podstawie wskaźnika odtworzeniowego, określającego średnią cenę mkw. mieszkania w danym województwie, a ten z kolei aktualizowany jest przez wojewodów. Podstawą do określenia nowej stawki jest średnia arytmetyczna nowego i ostatniego wskaźnika odtworzenia. Uzyskany wynik mnoży się przez aktualny współczynnik RNS – tj. przez 1,0 dla rynku pierwotnego i 0,8 dla wtórnego. Przy czym wojewodowie mają pełną dowolność w ustalaniu wskaźników. Często posiłkują się danymi GUS, ale robią też wewnętrzne analizy. 
– Wiele wskazuje na to, że limity cen dla rynku pierwotnego we Wrocławiu w ostatnim kwartale roku zmienią się na korzyść nabywców mieszkań. Przede wszystkim w ostatnim zestawieniu wskaźników zaobserwowaliśmy skok z 4 970 zł do 5 405 zł za m kw. Nawet jeśli pozostanie on na obecnym poziomie, limity cen dla Wrocławia wzrosną o ponad 200 zł – uważa Tomasz Kaleta, regionalny dyrektor sprzedaży wrocławskiej spółki deweloperskiej LC Corp.
Jak pokazują jednak wyliczenia agencji Home Broker, lokale, które można kupić na kredyt z dopłatami są trudno osiągalne. Ceny transakcyjne z ostatnich 12 miesięcy, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, są bowiem znacznie wyższe od limitów uprawniających do skorzystania z programu „Rodzina na swoim” [patrz tabelka obok tekstu].
We Wrocławiu przeciętna cena transakcyjna dla rynku pierwotnego wyniosła na przestrzeni ubiegłego roku 5668 zł, co daje różnicę między ceną a limitem na poziomie 480 złotych. Jeszcze większe dysproporcje obserwujemy w przypadku rynku wtórnego – średnia cena za metr to 5839 złotych, a rząd dopłaca do mieszkań, których cena nie przekracza 4150 zł/m. Co oznacza, że chcąc skorzystać z RNS trzeba znaleźć na rynku wtórnym mieszkanie tańsze od przeciętnego o 1689 złotych na każdym metrze kwadratowym. 
Jak wyliczyli eksperci Home Broker, korzystając z programu RNS we Wrocławiu da się sporo zaoszczędzić. Kupując 50-metrowe mieszkanie na rynku pierwotnym o maksymalnej cenie spełniającej wymagania programu, można przez pierwsze 8 lat płacić o 761 złotych mniej niż wyniosłaby rata bez dopłaty. 
Przypomnijmy, kredyt z dofinansowaniem Skarbu Państwa mogą zaciągnąć młode małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dziecko lub single, przy czym mieszkanie lub dom jednorodzinny, na który brany jest kredyt, nie mogą przekraczać odpowiednio 75 i 140 m kw. W przypadku singli w grę wchodzi tylko zakup mieszkania do 50 m kw. Przez pierwszych 8 lat kredytowania można liczyć na dopłatę blisko połowy odsetek.
Od początku funkcjonowania programu, czyli od IV kw. 2006 r., do końca czerwca 2012 r. wartość wypłaconych przez banki kredytów z dopłatami wyniosła 28,3 mld zł. Program funkcjonuje tylko do 31 grudnia 2012 roku – do tej daty trzeba złożyć w banku wniosek o kredyt z dopłatą.
Autor: Tomek Matejuk
Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wille Miejskie na Swojczycach – Działoszyńska od PROFIT Development
Wrocław to metropolia tętniąca życiem. Dobrzej jest jednak mieć tu swoje miejsce, w którym będzie mo...
W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...