Co znajdziemy na rynku nieruchomości?

Co znajdziemy na rynku nieruchomości?

Białystok
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Białystok jest jednym z niewielu polskich miast, które nie podległo trendom depopulacji. W ostatnich latach liczba mieszkańców tego miasta stale wzrastała, przez co Białystok jest obecnie drugim miastem w Polsce pod względem gęstości zaludnienia.


Nowi mieszkańcy stają przed wyborem kupna mieszkania lub domu. Oferty sprzedaży nieruchomości pochodzą przede wszystkim z rynku wtórnego. Mieszkania znajdują się w samym Białymstoku. Średnie ceny mieszkań ogłaszanych w portalu otoDom.pl przedstawia poniższa tabela.


 rynek pierwotnyrynek wtórnyśrednia cena4 832 zł/mkw.4 429 zł/mkw.


Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A., na podstawie serwisu otoDom.pl


Najwięcej ofert dotyczy mieszkań położonych stosunkowo niedaleko od centrum miasta. Ponad połowa oferowanych mieszkań to lokale 3-pokojowe i większe. Osoby, które szukają mieszkania o większym metrażu mogą rozważyć kupno domu.


Podobnie jak w przypadku mieszkań, większość ofert dotyczących sprzedaży domu pochodzi z rynku wtórnego, na którym średnia cena wynosi 3 298 zł/mkw. Zainteresowani mają do wyboru bogatą ofertę domów o zróżnicowanych metrażach, standardzie i typach zabudowy.


W samym Białymstoku dominują domy wolnostojące położone na niewielkich działkach często na obrzeżach miasta. Osoby poszukujące małego bliźniaka lub domu w zabudowie szeregowej powinny szukać domu poza miastem, gdzie można także znaleźć oferty od deweloperów. Średnie ceny domów pod Białymstokiem są jednak nieznacznie niższe od ofert domów w mieście. Terenami podmiejskimi powinny się również zainteresować osoby, które szukają mniejszego lokum.


Można zauważyć, że ceny domów są o ok. 1 000 zł/mkw. niższe niż mieszkań. Warto jednak zaznaczyć, że często dojazd do domów jest bardzo utrudniony ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury – dotyczy to zwłaszcza domów pod miastem.

REKLAMA


Porównanie kilku przykładowych ofert przedstawia poniższa tabela.


lokalizacjametrażzabudowacena mkw.uwagiBiałystok160 mkw.wolnostojący887 zł/mkw.dom drewniany do generalnego remontuBiałystok188 mkw.wolnostojący1 218 zł/mkw.stan surowy otwartyBiałystok167 mkw.wolnostojący3 376 zł/mkw.do wejściaGrabówka138 mkw.szeregowa3 333 zł/mkw.do lekkiego remontuIzabelin180 mkw.wolnostojący2 722 zł/mkw.deweloperski


Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A., na podstawie serwisu otoDom.pl


Kupujący mają w czym wybierać. Najtańsze oferty dotyczą przeważnie domów powyżej 500 mkw. oraz domów zaniedbanych, drewnianych, bez niezbędnych instalacji czy też staromodnie wykończonych, co również obniża wartość dla potencjalnego nabywcy. Taki dom można znaleźć już za 800 zł/mkw. Wymaga on jednak bardzo dużego nakładu pracy i dodatkowych środków finansowych. Są jednak wystawione na sprzedaż także domy, które są pięknie urządzone i można się do nich od razu wprowadzić. Ich cena jest jednak ponad cztery razy wyższa niż domów zaniedbanych.


Wybór mieszkania czy domu jest trudną decyzją i warto dokładnie rozważyć nie tylko cenę, ale również lokalizację, stan budynku czy koszty jego późniejszego utrzymania. Często kupno tańszego domu, ze względu na koszty remontu i wyższe nakłady związane z jego bieżącym użytkowaniem, może okazać się w ostatecznym rozrachunku o wiele droższe.

 

Agata Polińska, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA