Biurowiec Pekao Tower wystawiony na sprzedaż. Zostanie wyburzony?Fot. pekao.com.pl

Biurowiec Pekao Tower wystawiony na sprzedaż. Zostanie wyburzony?

Orzech
Orzech
PeKaO Tower
adresWarszawa, Grzybowska 55/57
inwestorBank Pekao SA
projektantMiljenko Dumencic
REKLAMA

Bank Pekao wystawił na sprzedaż biurowiec przy ul. Grzybowskiej w Warszawie. Wybudowany w 1993 r. wieżowiec ma 85 metrów wysokości całkowitej (w tym 80 do dachu).

Bank Pekao S.A. oferuje do sprzedaży nieruchomość zlokalizowaną przy ulicy Grzybowskiej 53/57 w Warszawie. Nieruchomość stanowi działka ewidencyjna nr 26 z obrębu 6-01-04 o powierzchni 2.488 metrów kwadratowych będąca przedmiotem użytkowania wieczystego oraz posadowiony na niej budynek o funkcji biurowo-usługowej o powierzchni 20.279,70 mkw., stanowiący odrębny od gruntu przedmiot własności.

Główne wejście do budynku znajduje się od strony ulicy Grzybowskiej, wjazd na kondygnacje podziemne zlokalizowany jest od strony wschodniej.

Budynek został wybudowany w 1993 roku i stanowi obiekt o dwudziestu kondygnacjach nadziemnych oraz dwóch kondygnacjach podziemnych. Komunikację pionową w budynku zapewniają klatka schodowa oraz cztery windy (trzy windy osobowe i jedna winda towarowa), które nie obsługują najwyższej kondygnacji o charakterze technicznym. Aktualnie budynek jest pustostanem.

Na kondygnacjach podziemnych znajdują się: infrastruktura techniczna, pomieszczenia skarbca, archiwum oraz 42 miejsca parkingowe.Na parterze budynku znajdują się: hol główny wraz z recepcją, pomieszczenia dawnego oddziału banku oraz powierzchnia biurowa i techniczna. Pozostała część budynku pełniła głównie funkcje biurowe (część powierzchni przekształcona na przestrzeń typu open space, pozostała część stanowi przestrzeń w układzie gabinetowym). Na każdym piętrze znajdują się toalety oraz kuchnia.

Dla budynku zostało wydane Świadectwo charakterystyki energetycznej ważne do 28-02-2032 r.

Cena, za jaką Bank Peakao S.A. wystawił budynek na sprzedaż to 86 000 000 zł. (cena za mkw. to: 4 240,69 zł).

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Czy z krajobrazu centrum Warszawy zniknie duży, wysoki biurowiec?

REKLAMA

Budynek dawnej centrali Pekao S.A. (Pekao Tower) znajduje się w samym centrum Warszawy, przy ulicy Grzybowskiej 53/57. Gmach został zaprojektowany przez architekta Miljenko Dumencica i powstał w latach 1991-1993 i przez lata wrósł w krajobraz Warszawy. Całkowita powierzchnia budynku wynosi ok. 20 tys. mkw. Stoi na działce o powierzchni 2,488 metrów kwadratowych, pozostającej w użytkowaniu wieczystym.

Centrala przeniosła się w maju 2023 roku do nowej siedziby w kompleksie biurowym Forest. Budynek przy ul. Grzybowskiej jest od miesięcy stoi pusty. Pojawiły się nieoficjalnie informacje, że zostanie wyburzony. Ma zostać zastąpiony wyższym obiektem. Decyzje o tym, ile metrów wysokości będzie mógł liczyć nowy budynek w tym miejscu zapadną w niedalekiej przyszłości.

Co obecnie można wybudować w tym miejscu?

Gdyby przyszły właściciel Pekao Tower zamierzał wybudować w tym miejscu nowy obiekt, to zgodnie z aktualnie obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego może on mieć maksymalnie 90 metrów dla dominanty wysokościowej i 24 m dla pozostałej zabudowy.

Jaki los spotka ten jeden z najbardziej znanych, starych biurowców w Warszawie? Wkrótce się o tym przekonamy.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Burzyć czy zostawić i zmodernizować ten budynek? Czekamy na Wasze opinie, komentarze pod artykułem.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA