Jeszcze niedawno kojarzony głównie z branżą wydobywczą, Bumech dynamicznie przekształca się w gracza sektora technologii obronnych. Latem spółka ogłosiła współpracę z południowoafrykańskim OTT Technologies – producentem pojazdów opancerzonych – a teraz rozszerza działania o integrację systemów dronowych szwedzkiej firmy Nordic Air Defence AB (NAD).
W poniedziałek Bumech poinformował o podpisaniu umowy z Nordic Air Defence AB, (NAD) dotyczącej produkcji i integracji bezzałogowych systemów powietrznych jako wsparcia dla pojazdów opancerzonych.
Umowa o współpracy z NAD jest dla Bumechu ważnym krokiem w realizacji strategii wejścia w sektor technologii obronnych i w budowaniu pozycji jako partnera w zakresie nowoczesnych systemów bezzałogowych.
„Współpraca stwarza możliwości dywersyfikacji działalności w kierunku zaawansowanych technologii obronnych, dostępu do innowacyjnych rozwiązań NAD, ekspansji geograficznej oraz rozwoju kompetencji w obszarze systemów wsparcia dla pojazdów opancerzonych” – poinformowała spółka.
Współpraca firm ma obejmować m.in. ocenę i wykorzystanie potencjału zakładów produkcyjnych w Polsce, wspólną produkcję podzespołów oraz rozwój łańcucha dostaw. W obszarze badań i rozwoju przewidziano dostosowanie technologii do potrzeb użytkowników końcowych, w tym ulepszanie parametrów aerodynamicznych, systemów naprowadzania, wyrzutni oraz integrację systemów dowodzenia i kontroli (C2).
Działania mają objąć także strategie testowania i wsparcia eksploatacyjnego oraz wspólną promocję i sprzedaż produktów na wskazanych rynkach, a także rozwój partnerstw przemysłowych. Zakres geograficzny współpracy obejmuje: Polskę, Szwecję i Ukrainę.
Bumech podkreśla, że kraje te łączy bliskość geograficzna, ale też identyczny profil zagrożeń bezpieczeństwa. Wschodnia flanka NATO oraz Ukraina borykają się z intensywnym wykorzystaniem dronów jako broni ofensywnej, co ma czynić technologie NAD szczególnie istotnymi dla modernizacji sił zbrojnych regionu.
Produkcja pojazdów opancerzonych – start już w 2026 roku
Pierwsze trzy egzemplarze pojazdów opancerzonych mają powstać do końca marca 2026 roku. Początkowo będą montowane z podzespołów dostarczanych przez OTT Technologies, a docelowo większość komponentów ma być produkowana w Unii Europejskiej. Wozy będą wykorzystywane do promocji na targach i pokazach branżowych, z myślą o rynku europejskim.
Więcej na ten temat, w naszym artykule z 1 sierpnia 2025 r.
Drony jako systemy wsparcia – strategiczna umowa z NAD
Współpraca obejmie:
• ocenę potencjału zakładów produkcyjnych w Polsce,
• wspólną produkcję podzespołów i rozwój łańcucha dostaw,
• dostosowanie technologii do potrzeb użytkowników końcowych,
• ulepszanie parametrów aerodynamicznych, systemów naprowadzania i wyrzutni,
• integrację systemów dowodzenia i kontroli (C2),
• strategie testowania, wsparcia eksploatacyjnego oraz wspólną promocję i sprzedaż.
Zakres geograficzny współpracy obejmuje Polskę, Szwecję i Ukrainę – regiony o podobnym profilu zagrożeń bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście intensywnego wykorzystania dronów na wschodniej flance NATO.
Europejskie konsorcjum obronne – ambitna wizja Bumechu
Większościowy akcjonariusz Bumechu, Marcin Sutkowski, podkreśla, że celem spółki jest budowa europejskiego konsorcjum obronnego, łączącego kompetencje z różnych krajów.
„Polska produkcja, szwedzkie technologie i południowoafrykańskie doświadczenie bojowe – to kombinacja, która może wzmocnić układ sił w europejskim przemyśle obronnym” – zaznaczył.
Licencyjna produkcja HMMWV – nowy etap rozwoju
W ramach dywersyfikacji działalności Bumech planuje licencyjną produkcję czterokołowych wielozadaniowych pojazdów bojowych typu HMMWV (High-Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle). Projekt wpisuje się w strategiczne cele rozwoju krajowego potencjału obronnego i może otworzyć nowe możliwości eksportowe dla polskiego przemysłu.
