LG Chem Ltd., największa spółka z branży chemicznej w Korei Południowej, podała właśnie oficjalnie więcej szczegółów dotyczącej rozpoczętej w zeszłym roku swojej olbrzymiej inwestycji w Aglomeracji Wrocławskiej (Biskupice Podgórne w gminie Kobierzyce) – budowy fabryki LG Chem Wrocław Energy Sp. z o.o. Według pierwotnych deklaracji ten koreański inwestor miał zainwestować w ten zakład produkcyjny 1,37 mld zł i produkować rocznie 100 tys. akumulatorów do samochodów elektrycznych.
Okazuje się, że firma zdecydowała się na znacznie większą inwestycję – zamierza zainwestować w podwrocławską fabrykę, zlokalizowaną na terenie podstrefy Wrocław-Kobierzyce TSSE Europark-Wisłosan co najmniej 800 mln euro. Zatrudnienie szacowane pierwotnie na około 1000 osób także znacznie przekroczy ten pierwotnie deklarowany poziom.
– [...] Dzięki uruchomieniu naszej fabryki Polska stanie się prawdziwą Mekką akumulatorów dla pojazdów elektrycznych dla całego świata. LG Chem Polska jest pierwszą w Europie tak dużą fabryką akumulatorów litowo-jonowych. Liczymy na to, że będzie odgrywać kluczową rolę w ożywieniu branży w Europie. Dołożymy wszelkich starań, aby fabryka stała się centrum produkcji akumulatorów elektrycznych. [...] – stwierdził UB Lee prezes LG Chem w oficjalnym komunikacie.
REKLAMA
Podwrocławska fabryka o powierzchni 41 tys. metrów kwadratowych ma być drugą pod względem wielkości należącą do koreańskiego koncernu. Będzie w stanie produkować docelowo nawet 2,7 mln szt. akumulatorów rocznie. Produkcja ma zostać uruchomiona pod koniec bieżącego roku. LG Chem podkreśla, że produkcja w fabryce w Biskupicach Podgórnych będzie miała charakter kompleksowy: począwszy od elektrod po ogniwa, a także obejmie produkcję modułów i gotowych do instalacji w samochodach akumulatorów.
Podwocławska fabryka jest częścią polskiego oddziału LG Chem, który powstał 11 lat temu w Biskupicach Podgórnych. Aktualnie w kompleksie fabryk pod Wrocławiem Dywizja Optyczna produkuje polaryzatory do monitorów i telewizorów LCD, Dywizja EP (Engineering Plastic) wytwarzająca m.in. granulat stosowanych w produktach elektronicznych i elektrycznych.
Źródło: materiały prasowe